BIO spotrebiteľ

Vysokoškoláci v tvorivej dielni

15.11.2005 01:52
V piatok 11. 11. 2005 sa na banskoštiavnickom Starom zámku uskutočnila Tvorivá dielňa „Využitie prírodného materiálu v environmentálnej výchove“.
Tvorivá dielňa v Banskej Štiavnici
Tvorivá dielňa
Program bol zameraný na rozšírenie poznatkov získaných na predmete Environmentálna výchova a najmä na získanie základných zručností pri práci s vybranými prírodnými materiálmi.

Do dielne sa prihlásilo viac ako 25 študentov Fakulty ekológie a environmentalistiky so sídlom v Banskej Štiavnici (Technická univerzita vo Zvolene).

Zmysluplne prežitý deň

Prvým zážitkom bol už samotný vstup do dielne – útulnej, jednoduchej a veľmi príjemnej. Zaviazali sme si pracovné zástery a mohli sme začať.

Rady majstra hrnčiara
Miriam a hrnčiar
Tí najskorší si prednostne rezervovali miesto u majstra hrnčiara – oboznámili sa s hlinou, postupne z nej modelovali, skúšali robiť misky, tanieriky, dokonca fajky.
Pozorovať hrnčiarove ruky pri práci je oveľa jednoduchšie, než ho vystriedať.

Meliem, meliem...
Meliem, meliem...
Miesenie cesta
Miesenie cesta
Druhá skupinka zatiaľ miesila cesto na chlieb. Kým boli chlebíky v piecke, pre „hrnčiarov“ sme namleli na kamennom žarnove zrná raže a špaldy.
Onedlho sa zámkom rozliehala vôňa špaldového chlebíka.

To sa už dievčatá – „farbiarky“ tešili z prekrásnych tričiek.
Batika očarila nielen dievčatá. Prekvapilo ma aj, ako výroba bábik z pálky, vianočných ozdôb z orechových škrupín a práca so slamou zaujala chalanov. Počas dňa sa skupinky postupne vystriedali pri jednotlivých remeslách.

A čo má v živote zmysel?

Batika očarila
Batika očarila
Postupne zo mňa opadalo napätie, či bude všetko v poriadku. Pozorovala som, s akou radosťou vysokoškoláci pracujú v čase svojho voľna. Ako preciťujú hlinu. Snažia sa pri chlebovom ceste. Skláňajú sa pred svojím prvým bochníkom. Sú pyšní na výsledok svojho snaženia. Zvedavosť pri vyťahovaní tričiek z farby. Úsmev nad vydarenou bábikou. „To je taká pohoda“. „Ešte si to niekedy zopakujeme?“. „Bol to prekrásny deň.“ „Super.“ „Odchádzam vytvorený...“

Aj ja som šla domov plná dojmov. Ešte včera som bola znechutená z mnohých vecí, udalostí, ľudí... Kam kráča táto spoločnosť? Kam kráča tento svet? A čo mladí ľudia? Čo ich čaká? Čo má v ich živote zmysel? A v našom? Žijeme prirýchlo.

A potom: spolu objavujeme jednoduché – čarovné: výsledky práce ĽUDSKÝCH rúk. Našej práce. Určite to nebola posledná tvorivá dielňa na Starom zámku.

Poďakovanie

Za všetkých účastníkov patrí úprimné ĎAKUJEME Mgr. Anne Ďuricovej zo Slovenského banského múzea, oddelenia marketingu a environmentálnej výchovy, ktorá tvorivú dielňu pripravila a viedla spolu s majstrom hrnčiarom.

Pozvanie

Príďte aj vy na Starý zámok do Banskej Štiavnice a vyberte si z ponuky výukových programov: Škola v múzeu (045/6949451).

Hodnotenie: 80%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Zuzana GallayováPrednáša a vedie cvičenia na fakulte ekológie a environmentalistiky so sídlom vo Zvolene. Rada varí a stále viac pri tom používa biopotraviny.

Diskusia: Vysokoškoláci v tvorivej ...

  Ahojte!
  Ak váhate, či sa zúčastniť, alebo nie, neváhajte. Užili sme si kopec sandy, pri práci sme boli sústredenejší ako pri písaní zápočtoviek =) a ten návrat do detstva a atmosféra... stojí za to.
  Ak ste už dávno nemali možnosť hrať sa celý deň, pozrite si v programe kedy sa frčí nabudúce a určite si to príďte do BS na Starý zámok užiť (aspoň tak, ako my minulý piatok).

  =) Čafte.

    Reagovať
   
  0
   
  0

  Tvorivá dielňa na Starom zámku v BS patrí naozaj medzi nezabudnuteľné zážitky.V piatok 9.12.2005 bolo ďalšie stretnutie na ktorom sa robili plátené tašky,batikovili hodvábne šatky a vyrábali vianočné ozdobky zo slamy a kopu ďalšieho.Viem si predstaviť tú pohodovú náladu,ktorá tam vládla a očká mojich spolužiakov,ktoré žiaria pri pohľade na svoje vlastné produkty a v predstavách vyberajú svetrík,či nohavice ku svojej novej vlastnoručne vyrobenej šatke či taške.Nás ostatných môže len mrzieť,že nás povinnosii nepustili..
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Vysokoškoláci v tvorivej dielni

  Chcela by som sa spýtať či máte nejaký tip na eko - bio farby na batikovanie...vhodné pre bábätká
  petra   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Podujatia
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií