BIO spotrebiteľ

Pestovanie a praktické využitie menej známych druhov zeleniny

18.11.2005 07:23
Kniha - Pestovanie a praktické využitie menej známych druhov zeleniny je podobne ako Kniha o korení veľmi praktická. Čo v knihe nájdete, a ako ju môžete využiť?

Keď som otvoril knihu Pestovanie a praktické využitie menej známych druhov zeleniny tak ma napadlo, že najradšej by som ju dal celú na web. Prečo? Takmer vždy uvažujem ako spotrebiteľ, čitateľ... Autorka, Mária Kleňová, by najskôr nebola nadšená, ale čitateľ by to ocenil. Nie preto, žeby sa dostal ku knihe zadarmo, ale kvôli samotnému kvalitnému obsahu.

Názov knihy "Pestovanie a praktické využitie menej známych druhov zeleniny" presne vyjadruje o čom kniha je. Nájdete v nej informácie o 50-tich druhoch zeleniny. Samozrejmosťou u každeho druhu je latinský názov, základné informácie o pôvode, pestovaní, využití a nechýbajú ani recepty. Aby ste mali lepšiu predstavu, bude najlepšie ak budem citovať z knihy. Vybral som pre vás tú časť, kde sa píše o patizóne. Asi preto, že ho sám rád konzumujem.

PATIZÓN

- Cucurbita pepo L. convar.patissonina GREBENŠC. ...Jest nékolikero drahů tykví: Jeden druh cízích či índiánských a druhý domácích...Tyto jsou zase ve 3 druzích. Dlouhé, okrouhlé a pleskaté...
Dr.Mathioli

Pestovanie a praktické využitie menej známych druhov zeleniny
Pestovanie a praktické využitie ... zeleniny

Patizón bol pravdepodobne vyšľachtený v Severnej Amerike. Je to druh tekvice diskovitého tvaru, na okrajoch charakteristicky zvlnený. Je nesporné, že aj pôvod ostatných tekvíc má svoje korene v Amerike, čoho dôkazom sú semená, objavené pri vykopávkach starých kultúr v Mexiku.

Pestovanie - Patizón je jeden z predstaviteľov zeleninovej tekvice. Od ostatných sa odlišuje kríčkovitým vzrastom a tvarom plodov. Pre pestovanie patizónov sú vhodné stredne ťažké, hlinité pôdy. Pred sadením je vhodné upraviť pôdu maštaľným hnojom alebo kompostom. Patizóny sa pestujú z priamej sejby alebo z vypestovaných priesad, ktoré si pripravíme už koncom apríla. Do voľnej pôdy sa vysádzajú až v druhej polovici mája. Patizóny sú citlivé na chlad. Už teploty -1°C ničia rastliny a pri teplotách nižších ako 10°C sa vyvíjajú pomaly a postupne hynú. Pri vyhovujúcich klimatických pod¬mienkach majú pomerne krátku vegetačnú dobu a zber sa začína už v priebehu júla. Pravidelným zberom sa úrodnosť zvyšuje, podobne ako pri uhorkách, fazuli či paprike. Zberáme ešte nezrelé plody o priemere cca 10 cm, ktoré v čerstvom stave môžeme uskladňovať iba niekoľko dní. Pri dlhšom skladovaní a u starších plodov stvrdne šupka, preto na zimné uskladnenie alebo na semeno zberáme plody až koncom vegetačného obdobia.

Využitie - Patizón obsahuje pomerne malé množstvo minerálnych látok a vitamínov s výnimkou draslíka. Vzhľadom na nízku hodnotu sodíka sa radí medzi vynikajúce zeleniny pri liečbe srdcových a obličkových porúch. Má močopudné účinky. Pre nízky obsah sušiny a nízkokalorickú hodnotu sa konzumácia patizónov odporúča pri redukčných diétach.

Využitie patizónov v kuchyni je mnohostranné. Najvhodnejšia konzumácia je v surovom stave, ale dajú sa spracovať aj dusením či vyprážaním. Sú vhodné aj na konzervovanie.

Dôležité minerálne látky a vitamíny Fosfor 23 mg; Draslík 152 mg; Vápnik 30 mg Vitamín C 16,53 mg/100 g
Energet. hodnota 66 kJ (16 kcal)/100 g jedlého podielu (podobne ako cuketa)

Patizónový šalát Umyté patizóny postrúhame na rezance a zalejeme nálevom z vody, cukru, soli, citrónovej šťavy a oleja. Mladé patizóny sa konzumujú aj so šupkou, podobne ako cukety. Veľmi dobré sú aj v kombinácii s inou zeleninou, napr. paradajkami, paprikou, ale aj mrkvou či hráškom. Ak podávame patizón ako súčasť zeleninového taniera, stačí ho nastrúhať a pokvapkať citrónovou šťavou, prípadne ozdobiť petržlenovou vňaťou.

Patizónový guláš Patizón nakrájame na kocky a dáme podusiť na spenenú cibuľku spolu s pokrájanou paprikou a paradajkami. Po zmäknutí pridáme hladkú múku, osolíme, podľa potreby pridáme vodu a dochutí¬me koreninami a bylinkami na spôsob guláša. Môžeme pridať aj nakrájané sójové párky, prípadne vopred pripravené sójové mäso.

Vysmážaný patizón Olúpané patizóny nakrájame na plátky hrubé asi l cm. Posolíme, obalíme ako viedenský rezeň (v múke, vo vajci a v strúhanke) alebo pomúčené namočíme do palacinkového cestička a vysmažíme. Podávame so zemiakmi a zeleninovým šalátom. Podobne sa dá pripraviť aj tekvica.Receptov je k patizónu viac. Ak si ich chcete prečítať a vyskúšať všetky, verím, že si knihu kúpite napr. v BIO obchode, alebo vo vašom kníhkupectve. Kniha nie je len o patizóne, o čom svedčí aj samotný obsah knihy.

OBSAH

Namiesto úvodu
Biologická hodnota zeleniny
Využitie zeleniny pri rôznych ochoreniach a diétach
Vysvetlenie používaných pojmov
Vysvetlenie k receptom
Liečebné účinky jednotlivých druhov zeleniny podlá ochorení

I. Záhradné druhy zeleniny
Artičoka zeleninová
Brokolica
Čakanka šalátová, štrbákova
Čínska a pekinská kapusta, Pac-choi
Kel kučeravý
Kôpor voňavý
Kváka a okrúhlica
Ľuľok baklažánový (Baklažán)
Machovka peruánska
Mangold (Listová cvikla)
Paštrnák
Patizón
Pór
Povojník batátový (Batáta)
Reďkev, reďkovka, reďkvička
Slnečnica
Slnečnica hľuznatá (Topinambur)
Šalár rímsky, šalát listový
Špargľa
Tekvica
Zeler voňavý listový, zeler voňavý stopkový
Žerucha siata

Iné menej známe druhy zeleniny
Borák lekársky
Bôb obyčajný
Čínska horčica (Kapusta sitinová)
Fenikel sladký
Hadomor španielsky (Čierny koreň)
Katran prímorský
Kozobrada pórolistá pravá
Loboda záhradná
Okra
Portulaka zeleninová siata
Pupalka obecná
Stvorbôčik rozložitý (Špenát novozélandský)
Valeriánka poľná
Zvonček repkový

II. Zelenina z voľnej prírody
Fialka
Potočnica lekárska, potočnica drobnolistá
Pŕhľava
Púpava
Rebríček
Sedmokráska obyčajná
Skorocel
Štiavec, štiavec
Žerušnica lúčna, žerušnica horká
Malé oživenie do ovocnej záhradky
Arónia čiernoplodá Dula podlhovastá Josta
LiteratúraVáhate, či si máte zaobstarať túto knihu? Rozhodovanie nechám na vás. Ja už len doplním, že na 115 stranách nájdete prehľad o obsažných látkach, hlavných nutričných hodnotách jednotlivých druhov a informácie o využití v racionálnej výžive, pri rôznych chorobách a diétach. Kniha je doplnená o viac ako 130 praktických receptov. Kniha má farebnou prílohou v ktorej je zobrazených 30 druhov zeleniny.

Tým z vás, ktorí knihu máte, prajem veľa praktického využitia v kuchyni. Ostatným snáď ulahodí nejaká iná kniha, o ktorej budem písať snáď už nabudúce :)

druhy zeleniny
Hodnotenie: 84.6%, 13 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Pavol FábryVenuje sa programovaniu a tvorbe web stránok.
Články na stránkach BIO spotrebiteľ sú len malým spestrením jeho práce.

Diskusia: Pestovanie a praktické využitie menej známych ...

  Vďaka za upozornenie na túto peknú knihu. Dnes som ju kúpila ako vianočný darček a dúfam, že poteší. Ja som sa pri jej čítaní dozvedela veľa nového.
  Zuzaba   Reagovať
   
  0
   
  0

  mate velmi peknu stranku ale mohli by ste tam doplnit este viac druhov napr. sparglu a podobne .. ale inak je to velmi pekna stranka a rada z nej citam ako pestovat zeleninu a velmi rada sa potom vyberiem do zahradky a rada sa v nej prechadzam a mam aj rada vase recepty
  beba   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Pestovanie a praktické využitie

  čáu
  Anonym   Reagovať
   
  0
   
  0

  Pestovanie patizonov v interiéri

  Dobrý deň, minulý rok som sa prvýkát pokúšal o pestovanie patizónu v kancelári. Len tak zo srandy.

  Vyrazilo mi veľa kvetov, ale žiaden plod.

  Tento rok to skúčam znovu. Viete mi poradiť, či a ako opeliť kvety, aby z toho bola i zelenina a nie len "kytka" :-)

  Vopred ďakujem
  S pozdravom
  Rudo
  Rudo   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Knihy, učebniceNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií