BIO spotrebiteľ

Vianočná večera plná chemikalií?

24.11.2005 11:02
Bude vaša Vianočná večera plná chemikalií? Greenpeace testoval kaprov na prítomnosť nebezpečných chemikálií. Výsledky zo Slovenska sú alarmujúce!
Organizácia Greenpeace dnes zverejnila štúdiu s názvom “Vianočná večera - kontaminované“, ktorá mapuje prítomnosť niektorých nebezpečných chemikálií v telách kaprov. Vzorky rýb, pochádzajúce zo Slovenska a ďalších troch krajín regiónu strednej Európy, kde je kapor tradičnou vianočnou pochúťkou, analyzovali laboratóriá LGC Ltd. z Veľkej Británie. Testy dokázali vo všetkých vzorkách prítomnosť toxických chemikálií, napr. alkylfenolov a ftalátov.

Vzorky rýb pochádzali z Českej republiky, Rakúska, Poľska a SR. Slovenská časť štúdie pozostáva z testov troch kaprov, ktorých aktivisti zakúpili v slovenských supermarketoch v priebehu októbra 2005. Išlo o ryby, ktoré boli v predaji označené krajinou pôvodu – Slovensko. Všetky testované ryby obsahovali nebezpečné chemikálie. Jeden zo slovenských kaprov však obsahoval najviac ftalátu DnBP a chemikálie známej ako 4-nonylfenol zo všetkých v regióne testovaných rýb. Obe tieto látky pritom majú negatívny vplyv na ľudské zdravie. Ftalát DnBP je toxický pre reprodukciu a 4-nonylfenol môže narušovať hormonálny systém.

Greenpeace touto štúdiou nechce odradiť verejnosť od kúpy kapra ako tradičnej vianočnej pochúťky. Organizácia však apeluje na politikov a zodpovedné orgány, aby sa začali zaoberať narastajúcou kontamináciou životného prostredia toxickými chemikáliami a problém riešili systematicky.

Podľa Greenpeace je momentálne dôležité, aby legislatíva EÚ dokázala zareagovať na výsledky množstva odborných štúdií, ktoré poukazujú na toxickú kontamináciu takmer všetkých zložiek životného prostredia. Greenpeace je presvedčený, že pokiaľ má byť pripravovaná nová európska chemická legislatíva REACH efektívna, je nevyhnutné, aby vlády európskych krajín konali a zabránili používaniu nebezpečných látok všade tam, kde existujú bezpečnejšie alternatívy.

„Zdravie obyvateľstva a čisté životné prostredie musia mať prednosť pred krátkodobými ziskami chemického priemyslu. K zmene k lepšiemu môže v najbližšej dobe prispieť minister hospodárstva Jirko Malchárek, ktorý by sa mal začiatkom budúceho týždňa zúčastniť Rady ministrov pre konkurencieschopnosť. Na pôde tohto európskeho orgánu sa bude diskutovať o návrhu novej európskej chemickej legislatívy známej pod skratkou REACH. Slovensko by podľa nášho názoru malo jednoznačne podporiť zakotvenie povinnej náhrady nebezpečných chemikálií v rámci nariadenia REACH,“
... konštatoval Mgr. Martin Hojsík, koordinátor toxickej kampane Greenpeace International.

Pre viac informácií prosím kontaktujte:
Mgr. Martin Hojsík, koordinátor toxickej kampane Greenpeace International, mobil: 0905 313 395
Juraj Rizman, hovorca Greenpeace, mobil: 0908 729 997, e-mail: juraj.rizman@greenpeace.sk
Súvisiace články





Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Juraj Rizmanhovorca hnutia Greenpeace

Diskusia: Vianočná večera plná ...



    Pridať názor na článok





    BIO magazín

    Potravinová bezpečnosť
    popis



    Najčítanejšie v rubrike



    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií