BIO spotrebiteľ

Svet bez chudoby – ako na to?

08.12.2005 08:08
Kampaň Make Poverty History, na Slovensku známa ako kampaň Svet bez chudoby, vyzýva politikov najbohatších krajín k pomoci rozvojovým krajinám kombináciou troch opatrení: spravodlivý obchod, zrušenie dlhov a väčšia, účinnejšia pomoc.
V súčasnosti je rozdiel medzi bohatými a chudobnými vo svete väčší, ako kedykoľvek predtým. Globálna nespravodlivosť v podobe chudoby, AIDS, podvýživy, konfliktov a negramotnosti je stále rozšírená.

logo Svet bez chudoby
logo Svet bez chudoby
Napriek sľubom svetových predstaviteľov, vďaka pomalému tempu napredovania, svet prepadne v snahe dosiahnuť medzinárodne stanovené ciele, znížiť chudobu o polovicu do roku 2015.

Pretrvávanie chudoby vo svete sa nedeje náhodou, ani nie je prirodzeným javom. Je to kombinácia faktorov: nespravodlivý svetový obchod, veľké bremeno dlhov, nedostatočná a neefektívna pomoc. Každý z týchto javov zhoršujú nevhodné ekonomické politiky, diktované bohatými krajinami.

Kampaň „Chudoba minulosťou“ vyzýva k bezodkladnej a zmysluplnej zmene politiky v troch kritických a nerozlučne spojených oblastiach: obchod, dlh a pomoc.

Spravodlivý obchod
K ukončeniu chudoby a ochrane životného prostredia potrebujeme spravodlivý obchod, nie voľný trh.

Pravidlá medzinárodného obchodu zvýhodňujú najmocnejšie krajiny a ich obchod. Na jednej strane tieto pravidlá dovoľujú bohatým krajinám vyplácať svojim poľnohospodárom a podnikateľom podporu na vývoz potravín, čo vedie k zničeniu životných podmienok chudobných farmárov. Na druhej strane, zníženie chudoby, ľudské práva a ochrana životného prostredia sa stávajú druhoradými pri napĺňaní cieľa zníženia obchodných bariér.

Potrebujeme spravodlivý, nie voľný obchod. To znamená, že Európska únia by mala okamžite ukončiť škodlivé dotácie na poľnohospodársky export, čo zaručí:
 1. istotu pre chudobné krajiny, že môžu nasýtiť svojich obyvateľov cez ochranu domácich farmárov a základných plodín;
 2. istotu pre vlády, že môžu efektívne regulovať spoločnosti obchodujúce s pitnou vodou tak, že obchod s pitnou vodou sa postavia mimo svetových obchodných pravidiel;
 3. istotu pre pravidlá v obchode, že nebudú podrývať spoločné pracovné štandardy.
Odpustenie dlhov
Obrovské dlhy najchudobnejších krajín sveta by mali byť v plnej výške zrušené v spravodlivom a transparentnom procese.

Napriek veľkým vyhláseniam svetových predstaviteľov, kríza vo vyplatení dlhov má ďaleko od svojho konca. Bohaté krajiny neuskutočnili svoje sľuby spred vyše šiestich rokov, že zrušia nesplatiteľné dlhy chudobných krajín. Následkom toho veľa krajín vynakladá viac finančných prostriedkov na dlžobné splátky, ako na naplnenie potrieb svojich občanov.

Bohaté krajiny a inštitúcie, ktoré kontrolujú trh musia prevziať zodpovednosť a zrušiť dlhy najchudobnejších krajín, ktoré nie je možné splatiť. Nemali by to však robiť cez zastavenie novej pomoci pre chudobné krajiny, ale práve cez hlbšie siahnutie do svojho vrecka a poskytnutie nových prostriedkov.

Dlhy v číslach
Chudobné krajiny míňajú viac na splácanie dlhov ako dostávajú v pomoci. V roku 2002, chudobné krajiny zaplatili bohatým krajinám vo forme splátok dlhov 21 miliárd libier. Vo forme pomoci dostali len 9 miliárd libier.

Afrika dostáva pomoc 25 miliónov libier každý deň. Afrika platí 26,5 miliónov libier každý deň na splátky dlhov.
Zdroj: www.cafod.com

Väčšia a lepšia pomoc
Chudoba nebude potlačená bez okamžitého zvýšenia medzinárodnej pomoci. Bohaté krajiny prisľúbili extra podporu pre splnenie medzinárodne prijatých cieľov o znížení chudoby vo svete. Výška podpory podľa oficiálnych odhadov predstavuje sumu 50 miliárd $ za rok a je s ňou potrebné začať hneď. Bohaté krajiny taktiež sľúbili poskytnúť 0,7% svojich národných príjmov na rozvojovú pomoc. Svoj sľub by mali dodržať a vytvoriť plán, ako tento záväzok splniť (realita v posledných rokoch: UK prispelo čiastkou 0,47%, USA dokonca len 0,2% HDP).

„...chudoba nie je prirodzená. Jej príčinou je človek a môže byť prekonaná len pričinením ľudských bytostí.
(Nelson Mandela)

Spracované podľa článku Deň bielych náramkov III

Hodnotenie: 80%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Svet bez chudoby – ako na ...

  ako na to?

  Mam obavu, ze pisanie listov politickym predstavitelom nie je to, co dnesna doba potrebuje. Rovnako, ako hladanie rieseni pre Afriku ci ine chudobou trpiace regiony problem chudoby vo svete nie je to najvhodnejsie riesenie. V kazdej krajine ci priamo v nasej bezprostrednej blizkosti je dost priestoru na systematicke naplnanie myslienok kampane Sveta bez chudoby - materialnej ci duchovnej. Jeden cin smerujuci k odstraneniu chudoby v prostredi kde zijeme a pracujeme je hodny viac, nez tisic uslachtilo znejucich slov a myslienok mimo naseho vecneho dosahu... Aj portal Biospotrebitel a pracu na nom chapem ako takyto cin. Vazim si preto vsetkych ludi podielajuch sa na jeho tvorbe a naplnani zmysluplnym a kvalifikovanym obsahom.
  Michal Demes   Reagovať
   
  0
   
  0

  Čo je dôležité?

  Ja si myslím, že dôležité sú nie len konkrétne činy, ale aj jasné postoje. Ak politici z rozvinutých krajín, či iní vysokopostavení ľudia z medzinárodných inštitúcií, nerobia kroky na odstránenie chudoby a pokračujú v nespravodlivej politike bohatého Severu proti chudobnému Juhu, treba im to povedať.

  Najchudobnejších krajín i hladujúcich ľudí na svete pribúda. Situácia došla do bodu, kedy je dôležité "nezostať ticho". Aspoň ja cítim potrebu vyjadriť, na ktorej strane stojím.
  Klaudia   Reagovať
   
  0
   
  0

  Teraz robim referat do skoly a tato stranka ma velmi uputala a myslim, ze nielen v tomto state ale na celej zemi vo vyspelych ci v priemernych krajinach ide vsade len o jedno a to je "nahrabbat si co najviac" a nevem ci by pomohla nebyt ticho lebo politici iba slubuju a z toho sa plni len minimum...
  Zuzana   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Fair Trade
Fair Trade - každým nákupom rozhodujeme o budúcej tvári sveta.
Prispievame k jeho ničeniu, alebo spáse.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií