BIO spotrebiteľ

Fair Trade - spravodlivý obchod

13.12.2005 10:00
Posledné dva týždne sme sa na BIO spotrebiteľovi prednostne venovali kampani Svet bez chudoby. Robili sme tak z troch dôvodov: na podporu tejto kampane, preto, že Centrum environmentálnych aktivít v súčasnosti realizuje projekt na podporu Fair Trade a tiež preto, že sa blížia Vianoce – čas vzájomnej blízkosti, zdieľania a porozumenia...
A práve až do Vianoc sa chceme téme spravodlivého obchodu aj naďalej venovať: postupne predstavíme myšlienku Fair Trade, organizácie, ktoré robia na Slovensku aktivity na podporu Fair Trade, typické Fair Trade plodiny a pripravili sme pre vás dokonca aj Fair Trade kvíz s možnosťou vyhrať spravodlivo obchodovanú kávu, čaj, trstinový cukor a čokoládu.

Svet bez chudoby
Svet bez chudoby - banner
Svet bez chudoby
Neviem, ako je to inde vo svete, ale Veľká Británia žije tento rok kampaňou Make Poverty History. Ak vás táto problematika zaujíma, určite sa pozrite na webovú stránku kampane, kde je veľa zaujímavého čítania, ale aj možností, ako ju priamo podporiť. Je tu aj niekoľko video filmov, z ktorých jeden na mňa veľmi zapôsobil. Volá sa „Klik film“ Celebrity v ňom každé 3 sekundy lúsknu prstami. Na začiatku neviete, o čo ide - až o chvíľu je zrejmé, prečo práve 3-sekundový interval. Každé 3 sekundy totiž zomrie na svete dieťa v dôsledku extrémnej chudoby. Tento kratučký film, ktorý vyzýva verejnosť k zapojeniu do kampane, je naozaj veľmi pôsobivý.

O kampani Svet bez chudoby sme už písali (viď linky pod článkom). Nedá mi však nenapísať, že nebyť projektu, ktorý naša organizácia v súčasnosti robí, o tejto kampani by som sa pravdepodobne ani nedozvedela, i keď sa už dlhšiu dobu zaujímam o spravodlivý obchod ako konkrétnu možnosť pomoci ľuďom v chudobným krajinám na základe spravodlivých obchodných pravidiel. Pre slovenské médiá však téma pomoci rozvojovým krajinám, napríklad aj prostredníctvom spravodlivého obchodu, asi nie je nijak príťažlivá...

Myšlienka a učebný koncept Fair Trade do škôl
Dva kľúčové programy, ktorým sa Centrum environmentálnych aktivít venuje, sú podpora ekologického poľnohospodárstva a environmentálna výchova. Niekde na ich priesečníku sa nachádza aj Fair Trade- spravodlivý obchod. Aj preto sme sa rozhodli uchádzať o finančný príspevok zo zdrojov slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA) na realizáciu projektu Fair Trade – modelový učebný koncept pre globálne rozvojové vzdelávania a reálna šanca konať pre trvalo-udržateľný svet.

Cieľom projektu bolo priblížiť pedagógom na základných a stredných školách myšlienku Fair Trade, upozorniť na existenciu produktov zo spravodlivého obchodu na Slovensku a vypracovať materiály na výučbu problematiky spravodlivého obchodu a spravodlivého sveta. V súčasnosti totiž Fair Trade nie je súčasťou učebných osnov, a ani ako myšlienka (či medzinárodná iniciatíva) nie je medzi pedagógmi známy. Ako účinný ekonomický nástroj boja proti chudobe a riešenie pre trvalo-udržateľný život si však určite zaslúži priestor vo vyučovacom procese.

dalekohlad
časopis Ďalekohľad
Konkrétnymi výstupmi projektu je vydanie monotematického číslo časopisu Ďalekohľad (časopis pre environmentálnu výchovu a filozofiu), zameraného na Fair Trade a CD-ROMu s teoretickým úvodom, 19 aktivitami a 39 pracovnými listami, ako aj textovou a obrazovou prílohou – časopis v náklade 2 000 kusov a CD v náklade 2 100 kusov (bude možné si objednať).

Ďalej sme uskutočnili štyri školenia pre učiteľov z trenčianskeho a nitrianskeho kraja, kde si mali prakticky možnosť vyskúšať niekoľko aktivít z oblasti Fair Trade a celkom na záver projektu ešte len uskutočníme spoločné stretnutie všetkých slovenských MVO, ktoré robia aktivity na podporu spravodlivého obchodu – s cieľom prepojenia a efektívnej spolupráce.

Prečo podporujeme Fair Trade?
Chceli by sme, aby každý mladý človek vedel presne rozlišovať medzi spravodlivým a nespravodlivým obchodom a uvedomoval si, že zdanlivo výhodná cena, ktorú v obchode zaplatíme za potraviny či oblečenie, je často nespravodlivá – je nespravodlivo nízka vzhľadom na nízku odmenu pre ľudí, ktorí vypestovali základnú surovinu (pestovatelia kávy, kakaa, banánov...) alebo ktorí výrobok zhotovili (šitie odevov alebo futbalových lôpt v Ázii...), vzhľadom na porušovanie práv (nútená detská práca, týranie pracovníkov...), či vzhľadom na poškodzovanie životného prostredia (ničenie pôvodných ekosystémov, znečisťovanie vody, pôdy, ovzdušia...).

Klaus Allofs
Klaus Allofs s loptou fair trade
Pravidlá svetového obchodu sú jednou z najvážnejších príčin globálnej chudoby vo svete. Predstavitelia rozvojových krajín sústavne volajú po partnerskom vzťahu s bohatými krajinami a spravodlivom obchode. Nechcú pomoc. Chcú nastolenie spravodlivých obchodných pravidiel, aby si pomohli sami. Napríklad v Afrike by 1% nárast v exporte priniesol 70 miliárd US dolárov, čo je 5krát viac, ako finančná rozvojová pomoc, ktorú kontinent ročne dostáva.

Na Slovensku zatiaľ Fair Trade nie je veľmi známy. Sledujte náš seriál o Fair Trade a pomôžte nám jeho myšlienku sprístupniť čo najširšiemu okruhu spotrebiteľov. Aj na Slovensku už sú dostupné káva, čaj, kakao, čokoláda, či trstinový cukor zo spravodlivého obchodu. Krása Fair Trade je v jeho jednoduchosti – každodennými nákupnými rozhodnutiami môže každý z nás v roli spotrebiteľa prispieť ku spravodlivejšiemu a krajšiemu svetu...

Súvisiace články





Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Fair Trade - spravodlivý ...



    Pridať názor na článok





    BIO magazín

    Fair Trade
    Fair Trade - každým nákupom rozhodujeme o budúcej tvári sveta.
    Prispievame k jeho ničeniu, alebo spáse.



    Najčítanejšie v rubrike



    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií