BIO spotrebiteľ

Čo je FAIR TRADE?

13.12.2005 10:16
FAIR TRADE je forma spravodlivého obchodu, ktorý podporuje ekonomiku krajín tzv. Juhu (Južná Amerika, Ázia, Afrika). Špecializované organizácie dovážajú poľnohospodárske a iné produkty, ktoré kupujú za „férové ceny“ priamo od producentov. Systém tak obchádza obchodné medzičlánky – bežných dovozcov a vývozcov, ktorí sú často súčasťou nadnárodných firiem a zneužívajú postavenie pestovateľov.
Producenti dostanú za vyprodukované suroviny spravodlivé ceny, nezávisle od cien na svetových trhoch. Takýmto spôsobom majú ľudia v rozvojových krajinách možnosť postarať sa sami o seba, zaistiť si svoju existenciu a dostupnosť aspoň základnej zdravotnej starostlivosti a vzdelania. A my v Európe získame kvalitné potraviny pestované s ohľadom na životné prostredie – a so zárukou pôvodu.

Hlavné zásady FAIR TRADE
 1. dlhodobé obchodné vzťahy a garantované ceny nezávislé na výkyvoch svetového plodinového trhu
 2. spravodlivý zárobok a podpora ekonomického rozvoja, ktorý kladie záujmy ľudí nad vidinu krátkodobého zisku
 3. ochrana ľudských práv - zákaz detskej a nútenej práce
 4. časť zisku z FT plynie do fondu, z ktorého sa financujú miestne projekty sociálneho a vzdelávacieho rozvoja a ochrany životného prostredia (opatrenia na podporu žien, prechod z intenzívneho na ekologické pestovanie, programy malých pôžičiek pre farmárov a pod.)
 5. družstvo či združenie farmárov si samo určí, kam bude tieto peniaze smerovať
Škola v Ghane
Škola v Ghane – vďaka družstvu Kuapa Kokoo a spravodlivému obchodu s kakaom
Výrobky
Pod onačením FAIR TRADE sa v súčasnosti predáva káva, čaj, čokoláda, kakao, banány, trstinový cukor, ale aj ďalšie potraviny. Významnú zložku sortimentu však tvoria aj umelecké a remeselné výrobky, keramika, sklo, textil, hudobné nástroje.

Fair Trade ako ochranná známka
 logo Fair Trade
logo Fair Trade
Všetky Fair Trade výrobky sú označené jednotnou známkou, ktorú môžu získať na základe splnenia prísne stanovených kritérií stanovených medzinárodnou certifikačnou organizáciou Fairtrade Labelling Organizations International (FLOI) . Toto združenie vysiela svojich inšpektorov k výrobcom, ktorí na spravodlivom obchode participujú alebo sa ho chcú zúčastniť. Prísne kritériá sa vzťahujú aj na zmluvných partnerov (producenti, združenia maloroľníkov, importéri). Aby výrobca dostal známku FAIRTRADE, musí spĺňať podmienky FLOI, medzi ktoré patrí aj rovnosť podmienok mužov a žien, spravodlivá mzda, ekologicky nezávadná výroba či pestovanie. Obr: logo Fair Trade

Výhody, ktoré FAIR TRADE prináša
  Pre producentov:
  • výrazné zlepšenie pracovných a životných podmienok
  • nárok na základnú lekársku starostlivosť a vzdelanie
  • zvyšovanie svojich príjmov a vymanenie sa spod závislosti na nadnárodných spoločnostiach a pestovaní nelegálnych plodín
  • priamy prístup na trhy priemyselných krajín
  • podpora samostatnosti a rozvoja nielen v materiálnej oblasti, ale aj pomoc vo zvyšovaní sociálneho kapitálu jednotlivých komunít
  • práca so zvlášť znevýhodnenými etnickými a sociálne marginalizovanými skupinami (mayskí indiáni v Mexiku a Belize, vdovy v Bangladéši, telesne postihnutí v Keni).

  Pre nás – spotrebiteľov
  • kvalitné a zároveň chutné potraviny so zárukou pôvodu
  • vedomie, že sme svojím nákupom pomohli ľuďom na druhom konci planéty viesť plnohodnotnejší a dôstojnejší život

  Pre životné prostredie
  • prechod na environmentálne šetrnú výrobu a ekologické poľnohospodárstvo
  • redukcia a zákaz použitia najhorších chemikálií
  • ochrana dažďových pralesov a vodných zdrojov
  • 50% produktov pochádza z bioprodukcie
FAIR TRADE v Európe a na Slovensku
Do Európy priváža výrobky FAIR TRADE takmer 100 organizácií z 18 krajín. Predávajú sa v špeciálnych obchodoch (worldshops, Weltläden, magasins du monde), ktoré často fungujú na dobrovoľnej báze. Nápoje FAIR TRADE si môžete vychutnať aj v mnohých dobrých čajovniach a kaviarňach. Záujem o produkty FAIR TRADE sa neustále zvyšuje aj vďaka sociálne a environmentálne uvedomelým občanom, ktorí si uvedomujú svoj podiel zodpovednosti na medzinárodnom obchode.

Fair Trade – jednoduchá, ale účinná forma pomoci
Fairtrade dáva možnosť nám všetkým podieľať sa na spravodlivejšom fungovaní nášho sveta. Pri nákupe výrobkov Fairtrade nejde o dobročinnosť, ale o uvedomelé spotrebiteľské chovanie, pri ktorom zákazník dostáva kvalitný tovar, ktorý garantuje dodržiavanie ekologických a etických princípov. Je to úplne jednoduché. Ako pravidelní spotrebitelia kávy, čaju, čokolády či banánov môžeme priamo ovplyvňovať životy ľudí, ktorí tieto plodiny pestujú.
Torres Luis
Torres Luis.
So zapojenia do spravodlivého obchodu profitujú aj zberači banánov v Ekvádore


...Fair Trade - obchod, čo má tvár...

(spracované podľa materiálov na stránke Ekoporadne Živica )

Hodnotenie: 82.6%, 15 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Čo je FAIR ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Fair Trade
  Fair Trade - každým nákupom rozhodujeme o budúcej tvári sveta.
  Prispievame k jeho ničeniu, alebo spáse.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií