BIO spotrebiteľ

Spravodlivý obchod s kávou

16.12.2005 07:38 Zdroj: www.bbc.co.uk
Káva sa pestuje vo viac ako 50 krajinách v páse pozdĺž rovníka a poskytuje živobytie viac ako 20 miliónom roľníkov. Celkove je do obchodu s kávou (pestovanie, spracovanie, veľkoobchod a maloobchod) zapojených asi 100 miliónov ľudí. Dve tretiny farmárov, ktorí pestujú túto na prácu veľmi náročnú plodinu, hospodária na ploche menšej ako 5 hektárov.
zberačka kávy
Zberačka kávy
I keď je káva veľmi obľúbená, veľká väčšina kávových roľníkov žije v extrémnej chudobe. Príčinou je fakt, že malí roľníci nemajú priamy prístup na zahraničné trhy. Veľkými kávovými spoločnosťami sú často tlačení k tomu, aby produkciu predali za najnižšiu cenu, ktorá nepokryje ani výrobné náklady.

Spravodlivý obchod je iný ako voľný obchod. Aktivity Fair Trade (spravodlivého obchodu) zaručujú, že producenti dostanú spravodlivú cenu za svoje produkty alebo tovary.

Zber kávy
Zber kávy
Jednou z organizácií, zapojených do spravodlivého obchodu, je aj spoločnosť „Cafédirect“. Kávu vykupuje priamo od jej pestovateľov za spravodlivé ceny. Bez ohľadu na svetové ceny kávy, pestovatelia kávy dostanú vždy minimálne dohodnuté ceny, ktoré sú stanovené tak, aby pokryli výrobné náklady + životné náklady.

V prípade, že svetové ceny kávy presiahnu tieto minimálne ceny, potom Cafédirect platí za kávu svetovú cenu + príplatok 10%. Týchto 10% je určených na komunitný rozvoj (školy, zdravotná starostlivosť a pod.)

V roku 1992, svetová cena kávy spadla na 0,60 USD za libru (454g). Dohodnuté minimum od spoločnosti Cafédirect bolo 1,25 USD za libru, vyše dvojnásobok svetovej ceny v roku 1992.

  cena za libru v dolároch dopad na pestovateľa
Svetová cena 0,60 Pestovatelia sú nútení predávať úrodu za menej, ako ich stálo ju dopestovať. To zapríčiňuje nedostatok prostriedkov – z krátkodobého i dlhodobého hľadiska a neumožňuje investovať do budúcoročnej úrody.
Spravodlivá cena 1,25 Pestovatelia kávy si zarobia na živobytie a môžu aj investovať do budúcoročnej úrody.


Caféridrect - Bio a Fair káva z Machu Picchu
Bio a Fair káva z Machu Picchu
CaféDirect je najväčšia spoločnosť s teplými nápojmi zo spravodlivého obchodu vo Veľkej Británii. Nakupuje od 33 producentských organizácií v 11 krajinách, čím zabezpečuje, že vyše 250 000 pestovateľov dostane slušný príjem z tohto obchodu.

Cafédirect je štvrtou najpredávanejšou kávou vo Veľkej Británii.

Ako spotrebitelia máme jednoduchú voľbu: kúpiť najlacnejšiu kávu, bez ohľadu na to, ako bola dopestovaná, a kto má z obchodu úžitok alebo zaplatiť o niečo viac - vediac, že pestovatelia dostanú za kávu spravodlivú cenu. S rastúcim záujmom vo vyspelých krajinách o životnú úroveň v chudobnejších krajinách, sa veľa ľudí rozhoduje zaplatiť viac.

Hodnotenie: 80%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Spravodlivý obchod ...

  Chcel by som kúpiť niekoľko semien kávovníka robusta. Prosím. Platím formou šeku. Za semená som ochotný zaplatiť max. 200sk.
  Milan   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Fair Trade
Fair Trade - každým nákupom rozhodujeme o budúcej tvári sveta.
Prispievame k jeho ničeniu, alebo spáse.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií