Výsledky testov Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu považuje Greenpeace za potvrdenie správnosti svojho výskumu.
Testy kaprov, ktoré nariadilo Ministerstvo pôdohospodárstva SR, a ktoré realizoval Štátny veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne potvrdzujú zistenia organizácie Greenpeace, že v rybách sa nachádzajú nebezpečné chemikálie.
„Fakt, že ministerstvo priznalo, že v rybách sú nebezpečné chemikálie je potvrdením našich zistení. To, že štátne orgány našli iné množstvá ftalátov je momentálne irelevantné. Základná premisa z ktorej vychádzame je, že nájdené nebezpečné chemikálie sa v rybách nemajú nachádzať vôbec,“... konštatoval Mgr. Martin Hojsík, koordinátor toxickej kampane Greenpeace International.
Greenpeace v tejto súvislosti protestuje proti tvrdeniu, ktoré obsahuje tlačová správa Ministerstva pôdohospodárstva SR, kde sa píše:
„Pracovníci ŠVPÚ sa zamerali na tie ftaláty, ktoré Greenpeace identifikoval vo vákuovo valených kaproch z hypermarketov...“ Toto tvrdenie je nepravdivé, pretože kapre testované organizáciou Greenpeace neboli vákuovo balené (takéto balenie by mohlo mať vplyv na obsah nebezpečných látok vo vzorkách).
Organizácia Greenpeace trvá na tom, že metodika nákupu, transportu a testovania vzoriek bola správna. Na celý proces realizovala odborne fundovaná pracovníčka Greenpeace - biochemička Mgr. Kateřina Věntusová. Všetky vzorky boli odborne ošetrené a bolo s nimi nakladané presne podľa zodpovedajúcich postupov pre tento typ testovania. Samotné vzorky analyzovali nezávislé laboratóriá LGC Ltd. z Veľkej Británie. Použitá metodika ako aj popis testov je verejnosti k dispozícii (v angličtine – na vyžiadanie).
„Súhlasíme s názorom ministra Z. Simona, že konzumácia kaprov nepredstavuje priame akútne zdravotné riziko. Nikdy sme to ani netvrdili. Trváme však na tom, že prítomnosť týchto látok v telách rýb predstavuje z dlhodobého hľadiska riziko tak pre zdravie človeka, ako i pre životné prostredie. Expozícia týmto látkam je „vďaka“ ich rozšíreniu totiž dlhodobá a ich negatívny vplyv na zdravie sa môže prejaviť až v dlhšom časovom období. Nebezpečné chemikálie by sa v rybách nemali nachádzať vôbec. Vyhlásiť, že je všetko v poriadku teda nie je náležité a nepovažujeme to za správne,“... povedal Mgr. Hojsík.
Za posledné dva roky testovala organizácia Greenpeace prítomnosť nebezpečných chemikálií aj u iných druhov rýb. Koncom októbra 2004 zverejnili napríklad environmentalisti materiál o výskume rýb z Vysokých Tatier. Výsledky analýz, potvrdili v telách rýb prítomnosť toxických chemikálií ako sú alkylfenoly, brómované spomaľovače horenia, ftaláty a detekovaná bola dokonca aj prítomnosť nervového jedu - pesticídu Permethrín. Testované boli dve vzorky zo Štrbského plesa - plotica červenooká (
Rutilus rutilus) a ostriež zelenkavý (
Perca fluviatilis).
Problematike kontaminácie rýb sa venovala aj štúdia Greenpeace, ktorá bola publikovaná začiatkom novembra 2005. Išlo o výskum, ktorý mapoval prítomnosť brómovaných spomaľovačov horenia a tzv. PCB látok v telách úhorov (
Anguilla anguilla). Aj v tomto prípade sa potvrdilo, že všetky testované vzorky rýb, pochádzajúce z desiatich európskych krajín, boli kontaminované prítomnosťou týchto toxických látok.
Pre viac informácií prosím kontaktujte:
Mgr. Martin Hojsík, koordinátor toxickej kampane Greenpeace International, mob: 0905 313 395
Juraj Rizman, hovorca Greenpeace, mobil: 0908 729 997, e-mail:
juraj.rizman@greenpeace.sk