BIO spotrebiteľ

Darina Maňurová
a Fair Trade Slovensko

22.12.2005 06:27
Najväčší prínos Fair Trade vidí Darinka v tom, že "z Fair Trade získavajú všetky zúčastnené strany. Producenti, obchodníci i spotrebitelia. Ale aj deti, ženy, príroda..."
Kto je za organizáciami podporujúcimi myšlienku Fair Trade na Slovensku? Akú skúsenosť s Fair Trade a motiváciu k šíreniu jeho myšlienky majú lídri týchto organizácií? Čítajte naše rozhovory, dnes s Darinou Maňurovou z FAIRTRADE Slovakia.

Predstav sa prosím...
Volám sa Darina Maňurová. Vyštudovala som odbor Medzinárodné podnikanie na Obchodnej fakulte v Bratislave. Myšlienke Fair Trade sa venujem od roku 2002 a v súčasnosti som predsedníčka občianskeho združenia FAIRTRADE Slovakia. V roku 2004 som absolvovala trojmesačný študijno-pracovný pobyt v Juhoafrickej republike, kde som pracovala na štúdii o Fair Trade, teritoriálne prioritne zameranej na Kapské mesto a provinciu Western Cape.

Ako Ty vnímaš FT?
Lepší život vďaka Fair Trade
Lepší život vďaka Fair Trade
Pre mňa Fair Trade predstavuje na jednej strane dôstojné životné a pracovné podmienky pre znevýhodnených a utláčaných pestovateľov a remeselníkov z rozvojových krajín či veľmi chudobných oblasti, možnosť ich zapojenia sa do svetového obchodu. Na strane druhej chutné a zdravé potraviny a jedinečné remeselné výrobky, z ktorých majú úžitok tak spotrebitelia v rozvinutých krajinách, ako aj v rozvojových krajinách. A všetko je postavené na rešpekte a spravodlivosti medzi obchodnými partnermi.

Čo Ta doviedlo k rozhodnutiu realizovať FT aktivity na Slovensku?
Pracovala som ako dobrovoľníčka v jednej mimovládnej organizácii na Slovensku, ktorá niekoľko rokov pôsobí v oblasti rozvojového vzdelávania a zároveň podporuje rozvojové projekty v afrických krajinách. Zároveň som študovala ekonómiu, teda presnejšie obchod a tak som prirodzene hľadala čosi, čo v sebe zahŕňa oba aspekty. Keď som sa dozvedela o Fair Tade, bolo rozhodnuté.

Môžeš, prosím, predstaviť Vašu organizáciu FAIRTRADE Slovakia? Aké aktivity hlavne robíte? Čo sa vám podarilo a čo plánujete do budúcna?
FAIRTRADE Slovakia je občianske združenie so sídlom v Bratislave. Našou hlavnou náplňou je vzdelávanie v rozvojových otázkach. Znamená to predovšetkým vzdelávanie o myšlienkach Fair Trade a dianí vo svete, resp. svetovom obchode. Okrem rôznych prednášok, tvorivých dielni, seminárov a iných vzdelávacích aktivít podporuje aj predaj Fair Trade produktov na Slovensku. V tomto smere spolupracujeme s obchodnou spoločnosťou, ktorá dováža, distribuuje a predáva Fair Trade výrobky na Slovensku.

Na konci roku 2004 sme začali pôsobiť viac verejne. Dovtedy sa naše aktivity sústreďovali hlavne na vzdelávanie mladých ľudí v rámci dvoch mimovládnych organizácii, ktoré pracujú s deťmi a mládežou. V decembri 2004 sme prijali pozvanie Ministerstva zahraničných veci SR, aby sme mali Fair Trade informačný stánok s ochutnávkou produktov v rámci výstavy fotografií z rozvojových projektov podporených z Oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA).

V marci a apríli 2005 sme realizovali cyklus prednášok o Fair Tade v súvislosti s banánovým priemyslom a s patentmi na poľnoshospodárske produkty. V spolupráci s rakúskymi hosťami sa dané prednášky uskutočnili na Ekonomickej univerzite v Bratislave, Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre a Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popritom sme samozrejme pokračovali v prezentáciách pre organizácie, ktoré nás o prednášku o Fair Trade požiadali.

Fair trade stánok Aupark
Fair trade stánok Aupark, foto FAIRTRADE Slovakia
Najnovšou akciou bola prítomnosť nášho Fair Trade informačného stánku aj s ochutnávkou na Dni otvorených dverí na MZV SR (22. 10. 2005). V najbližšej budúcnosti sa pripravujeme na tretí Deň bielych náramkov celosvetovej kampane Make Poverty History. (Medzi ciele tejto kampane patrí predovšetkým spravodlivosť v obchode, odpustenie dlhov chudobným krajinám a účinnejšia pomoc. Biele náramky sú symbolom tejto kampane.)

Dňa 10. 12. 2005 sa určite budete môcť stretnúť v Bratislave s našimi aktivitami, ako aj aktivitami ďalších organizácii, ktoré sú členmi Platformy mimovládnych rozvojových organizácií. Informácie budú priebežne na nasej webstranke www.fairtrade.sk i na www.mvro.sk. Takže naďalej si budeme udržiavať líniu vzdelávania verejnosti a podpory predaja Fair Trade produktov na Slovensku.

Keby si mala porovnať situáciu na Slovensku a v iných krajinách EU, ako sme na tom s podporou myšlienky FT na Slovensku? Poznajú ľudia výrobky FT a majú záujem ich kupovať? Vo Švajčiarsku vraj 50% predaných banánov pochádza z FT...
Podpora myšlienky Fair Trade na Slovensku samozrejme existuje. Nie je síce taká intenzívna ako v západnej Európe, kde na nej pracujú už niekoľko desiatok rokov. A isteže nie je ani taká veľká, ako by sme si ju predstavovali. Je potrebné ešte pracovať na mnohých veciach a to na oboch stranách. Na strane organizácií, ktoré vzdelávajú o Fair Trade, resp. ktoré sa Fair Trade venujú aj obchodne, i na strane spotrebiteľov, nás všetkých.

Dovolím si však tvrdiť, že počas troch rokov Fair Trade na Slovensku sa odviedlo dosť kvalitnej práce. Existujú viaceré organizácie, ktoré si myšlienky Fair trade osvojili, existujú obchody, v ktorých si môžeme kúpiť Fair Trade produkty, kaviarne a čajovne, kde si môžeme vychutnať Fair Trade čaj, kávu, či čokoládu. Na školách a univerzitách sa hovorí alebo začína hovoriť o Fair Trade.

Ako sa stavajú k FT oficiálne inštitúcie? Viete napr. o nejakom ministerstve alebo významnejšej organizácii, ktorá by ponúkala kávu alebo čaj výlučne s označením FT?
Podľa mojich informácií nie je verejná inštitúcia, ktorá by ponúkala kávu alebo čaj výlučne s označením Fair Trade. Veľkú podporu venuje Fair Trade napríklad UNDP v Bratislave alebo MZV SR. Z ostatných inštitúcií ide skôr o konkrétne osoby, skupiny osôb ako o celé inštitúcie. Je potrebné ale podotknúť, že doteraz nebol bohužiaľ ani zvlášť silný lobbying vyvíjaný na inštitúcie tohto typu.

V čom vidíš Ty osobne najväčší prínos FT?
Fakt, že z Fair Trade získavajú všetky zúčastnené strany. Producenti, obchodníci i spotrebitelia. Ale aj deti, ženy, príroda...

Keby si bola učiteľkou x-násťročných, ako by si sa snažila predstaviť im FT tak, aby si zasiala férové semienko do ich duší?
Fair Trade mango na predaj v Ekvádore
Fair Trade mango na predaj v Ekvádore
Nakoľko je Fair Trade a svetový obchod zložitý a neustále sa meniaci komplex, osvedčili sa mi najmä rôzne spoločenské hry o daných témach, pri ktorých sa účastníci správajú prirodzene a nenútené ako vo svojom bežnom živote, neuvedomujúc si - až do diskusie, že ich správanie odzrkadľuje aj dianie vo vzťahoch vo svete.

Veľmi rada mám napr. aktivitu "Divadlo utláčaných". Ak sa nemýlim, pochádza z Latinskej Ameriky a spoznala som ju osobne na jednom vzdelávacom seminári. Princíp hry spočíva v zahraní určitej situácie zo života. Dá sa aplikovať na všetko. Napr. rozhovor malého pestovateľa s obchodníkov v nejakej africkej krajine, ako sa pestovateľ snaží predať kakaové boby za určitú cenu a obchodník chce cenu stlačiť čo najviac nadol, celkove vyjednávanie so všetkými "krivdami". Na túto hru je potrebný určitý počet ľudí na zahranie divadla a samozrejme obecenstvo. Po prvom zahraní sa výjav zahrá druhýkrát v rovnakom znení. Ktokoľvek z obecenstva má možnosť povedať stop. Divadlo sa zastaví a tento divák povie, nepáči sa mi, ako si povedal to a to, ja by som to riešil inak... Vymení osobu, ktorej konanie sa mu nepáčilo a začína sa hrať úplne odznova v pôvodnom znení s doplnením resp. so zmenou, ktorá sa navrhla.

Zo skúsenosti sa diváci veľmi často ohradia proti hranej situácii, neprávosti a menia pôvodných hercov. Je však veľmi dôležité, aby sa ľudia ozývali postupne a postupne aj menili a vždy začínali hrať odznova. V opačnom prípade môže vzniknúť menší chaos. Ľudia reagujú emotívne a preto je dôležité mať dobrého vedúceho tejto hry. Jej flexibilnosť a variabilnosť umožňuje zapojiť všetky vekové skupiny.

Ďalej odporúčam rôzne modelové situácie, hranie rolí a praktické aktivity (napr. výroba bielych náramkov a pod.), pri ktorých sa žiaci a študenti sami podieľajú na zlepšovaní sveta. V neposlednom rade by som im odporučila vycestovať do rozvojových krajín či veľmi chudobných oblasti na určitý čas, pretože niet nad osobnú skúsenosť.

Rozhovor bol robený do časopisu Ďalekohľad - časopis pre environmentálnu výchovu a filozofiu - s cieľom predstaviť troch reprezentantov organizácií, ktoré sú najaktívnejšie v oblasti podpory spravodivého obchodu - a ich postoje k Fair Trade, pohľad na slovenskú realitu a tipy pre učiteľov, ako priblížiť myšlienku spravodlivého obchodu žiakom a študentom na Slovensku.

Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Darina ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Ľudia    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií