BIO spotrebiteľ

Malé školy – veľká budúcnosť

11.01.2006 06:08
„Hodnoty a étos (mravný základ) Vzdelania ľudských rozmerov sú kľúčové pre prípravu našich študentov a našich škôl pre 21. storočie“ Professor Tim Brighouse, patrón Vzdelanie ľudských rozmerov.
Malá škola v Hartlande nie je jediná svojho druhu v UK. Tri roky neskôr po jej vzniku, v roku 1985, bolo založené reformné vzdelávacie hnutie Vzdelanie ľudských rozmerov (Human Scale Education- HSE). Angažuje sa za vzdelávacie komunity malých rozmerov založené na hodnotách demokracie, čestnosti a úcty. Stavia na blízkom vzťah medzi učiteľom a žiakom, pričom každé dieťa alebo mladý človek je vnímaný a rešpektovaný ako individualita. Podporuje holistické učenie, ktoré zahŕňa tvorivý, citový, morálny, fyzický a intelektuálny potenciál každého dieťaťa.

Založenie hnutia Vzdelanie ľudských rozmerov bolo inšpirované knihou E.F. Schumachera MALÉ JE PEKNÉ (Small is Beautiful), ktorá obhajuje malé pracovné jednotky ako cestu k osobnému naplneniu, environmentálnej únosnosti a produktivity. Tak ako Schumacher postavil ľudí do srdca ekonomiky, tak HSE stavia deti a mladých ľudí do centra vzdelávania.

K iniciatíve Vzdelanie ľudských rozmerov v súčasnosti patrí 33 malých alternatívnych škôl. Všetky tieto školy sú veľmi malé – majú od 6 – 60 žiakov. Inak sú veľmi odlišné, v závislosti od priorít ľudí, ktorí ich založili. Spoločné princípy, ku ktorým sa hlásia:
 • účasť rodičov pri založení/vedení školy
 • demokratické princípy vo vedení školy
 • hodnoty a praktiky environmentálnej únosnosti
 • skupiny detí rôzneho veku vo výučbe
 • spolupráca namiesto súťaže
 • väzby s celou komunitou


Všetko sú to alternatívne školy, ktoré stoja mimo štátny sektor. Ich zakladatelia cítia, že vzdelávacie hodnoty, ktoré viedli k založenie týchto škôl, by boli ohrozené začlenením do štátneho systému, ktorý požaduje prísne dodržiavanie Národných osnov a ďalších noriem a predpisov. V súčasnosti je ich fungovanie a prežitie odkázané do veľkej miery na vyberaní školného, ale finančné prostriedky získavajú aj neziskových organizácií alebo súkromných nadácií. Cieľom iniciatívy je dosiahnuť v budúcnosti financovanie zo štátnych prostriedkov.

Aktivity:
 • organizovanie workshopov pre rodičov a učiteľov so záujmom o založenie vlastného vzdelávacieho projektu (najbližší termín: 4. marec 2006, Londýn);
 • 3x ročne vydávanie časopisu Human Scal Education News, ktorý informuje o aktivitách svojich členov, od budovania eko-kuchyne až po divadelné vystúpenia;
 • ponuka publikácií: Alternatívne prístupy k vzdelávaniu – sprievodca pre učiteľov a žiakov, Cestičky ku školám priateľským k dieťaťu, Menej je viac – kroky k vzdelávaniu ľudských rozmerov, Vzdelanie pre zmenu – transformácia spôsobu, akým učíme naše deti, 15 malých škôl a mnohé ďalšie...


Vzdelanie ľudských rozmerov presadzuje myšlienku, že rozmanitosť je zdravou črtou vzdelávacieho systému a že pre mnohých mladých ľudí môže vzdelávacie prostredie ľudských rozmerov znamenať rozdiel medzi úspechom a zlyhaním. Stúpenci tohto reformného vzdelávacieho hnutia sú presvedčení o tom, že hlavným zmyslom vzdelania je umožniť mladým ľuďom pochopiť ich poslanie pri vytváraní spravodlivejšieho a environmentálne únosnejšieho sveta.

Viac informácií nájdete na web stránke organizácie Human Scale Education.

Hodnotenie: 100%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Malé školy – veľká ...

  otazka

  Dobry den,
  rad by som vedel, ci su do iniciativy zapojene aj waldorfske skoly. Cez biodynamicke polnohospodarstvo som sa dostal postupne aj k tomuto typu skoly, ale vela o tom doteraz neviem a tak ma to zaujima.
  Rado Makáň   Reagovať
   
  0
   
  0

  Zoznam malých škôl

  Rado, su tam waldorfske aj Montessori (aj ine) skoly. Ich zoznam aj s kratkym popisom ku kazdej skole najdes na adrese http://www.hse.org.uk/sas/schoolslist.php
  Klaudia   Reagovať
   
  0
   
  0

  dobry den, rada by som sa informovala , ci su nejake alternatívne školy aj v rámci regionu kysuc, ak by sa dalo, keby ste mi mohli poslat nejake informacie na moju mailovu stranku, vopred pekne dakujem.
  desana   Reagovať
   
  0
   
  0

  jxdsh2up

  <a href=http://revia.us.com/>revia</a>
  asSeefhzk7j7   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článokNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií