V deviatich rokoch sa stal mníchom, v osemnástich vstúpil do Gándhího hnutia a neskôr s mierovým posolstvom vyše dva roky putoval z Indie do Ameriky. Nakoniec sa usadil v Anglicku, kde založil Malú školu.
Satish-Kumar (prevzaté z www.resurgence.org)
Je vydavateľom časopisu "
Resurgence", predsedom Schumacherovej spoločnosti a programovým riaditeľom
Schumacher College – medzinárodného centra pre ekologické a duchovné štúdie v Devone. Jeden až päť týždňové kurzy vedú poprední myslitelia a spisovatelia s medzinárodným uznaním ako napr. Fritjof Capra, James Hillman, James Lovelock a iní. Sú určené pre účastníkov z celého sveta so záujmom o životné prostredie, ekológiu a spiritualitu.
Je tiež šéfom
Green Books, ekologicky orientovaného vydavateľstva. Je autorom kníh:
No destination (Cesta bez konca) a
You are, Therefore I Am: Declaration of Dependence (Ty si, preto ja som: Deklarácia závislosti). Je nositeľom čestných doktorátov (University of Plymouth a Lancaster University) a medzinárodnej ceny Jamnalal Bajaj za „
podporu Gandhího hodnôt v zahraničí“.
Satisha som osobne spoznala v roku 1993, kedy som sa v Schumacher College zúčastnila kurzu „Can the Environemnt be managed?“ Bolo veľmi príjemné byť v spoločnosti tohto múdreho, charizmatického a vtipného muža. Výborne sa s ním zhováralo – o životnej ceste jednotlivca či potrebe novej paradigmy pre udržateľný život, ale aj spolupracovalo v kuchyni pri príprave indických jedál (pomoc v kuchyni, v záhrade a pri udržiavaní čistoty v budove je súčasťou pobytu v Schumacher College). S kurzu som si domov priniesla prvú Satishovu knihu „No Destination“ (a vážne uvažovala o jej preklade do slovenčiny). Táto výborná autobiografická kniha bola nedávno opäť vydaná – viď.
www.resurgence.org.