BIO spotrebiteľ

Gordický biouzol

07.02.2006 06:34
V ostatnom čísle časopisu Sedmé Generace (2006/1) vyšiel výborný článok o stave ekologického poľnohospodárstva v Českej republike od Dagmar Smolíkovej. Vrele ho odporúčam všetkým záujemcom o BIO!
"Zdá se, že české ekologické zemědělství přešlapuje na místě. Jenom málo sedláků produkuje potraviny, jen minimum zpracovatelů dodává na trh biovýrobky. Přestože poptávka po BIO převyšuje nabídku, stále není tak zajímavá, aby se podnikatelům vyplatilo chopit se této možnosti. Veřejnost totiž značku BIO většinou nezná, takže velmi obtížně chápe, proč by měla kupovat potraviny, které stojí zhruba o 20 až 40 procent víc než ty konvenční ve vedlejším regálu. Navíc se biopotraviny pro drtivou většinu lidí ani alternativou stát nemůžou, protože je v obchodech víceméně nemohou sehnat. Téměř nikdo je totiž nevyrábí, protože kolikrát ani není z čeho… Navštívili jsme však čtyři výjimky, které dokazují, že když se chce, jde ledacos, a zároveň jsme pátrali po překážkách, jež se hromadí pod nohama zpracovatelského bioprůmyslu"
... píše na úvod Dagmar Smolíková.

V článku sa hovorí o tom, že zháňanie biopotravín pripomína niekedy prácu detektíva, o spotrebiteľských zvyklostiach v súvislosti s požadovaním produktov s výraznými chuťami, farbami a vôňami, o prevahe lúk a pasienkov a nedostatku bioproduktov, ako aj biopotravín českého pôvodu, prílišných veterinárnych požiadavkách a ďalších limitujúcich faktoroch ďalšieho rozvoja ekologického poľnohospodárstva v Českej republike.

Ako z toho von?

Dagmar Smolíková: "Gordický uzel zdejšího ekologického zemědělství je tedy stále pěkně utažený. Zákazníci nemohou sehnat biopotraviny, protože je téměř nikdo nevyrábí. Zpracovatelský průmysl zaostává, protože drtivá většina zdejších farem nic neprodukuje. Na druhou stranu není zájem spotřebitelů tak velký, aby se výrobcům i farmářům vyplatilo víc se angažovat. Značku BIO totiž veřejnost většinou nezná. Ale ani pro ty informované se biopotraviny nemohou stát plnohodnotnou alternativou, protože je v běžných obchodech nekoupí. Po čase mnozí z nich složité a ne vždy úspěšné nakupování jednoduše vzdají.

Bez radikálního prolomení této bezvýchodné situace se zdejší ekologické zemědělství nikam nepohne. Jedním z klíčových hráčů musí být bezesporu stát, který by měl přinejmenším zajistit efektivní celostátní kampaň na podporu biopotravin. Rozhýbat stojaté vody však mohou i chytré potravinářské firmy, jež si dnešní investicí do produkce biovýrobků zajistí do budoucna náskok před svými konkurenty. "


Článok ďalej predstavuje produkty a osobnosti reprezentujúce štyri úspešné firmy na trhu s biopotravinami : obchodnú spoločnosť PRO-BIO s.r.o., farmu Sasov a Kostelecké uzeniny, Sluneční bránu a OLMA Olomouc, ktoré sú svetlými príkladmi toho, že všetko sa dá, keď sa veľmi chce.

Spotrebiteľ tiež získa predstavu o spracovaní a kvalite biopotravín - salámy (uherák), šunky, kváskového chleba, liečivých bylín a mliečnych výrobkov.

Tu je celý článok si môžete prečítať tu.

Súvisiace články zo Sedmé Generace 1/2006
Chce to čas a propagaci (rozhovor s Hanou Zemanovou)
Kde se vaří BIO
Kontrola pod kontrolou?
Rovnice o jedné bioneznámé

Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Gordický ...

  Gordický biouzol

  Ten Gordicky bio-agro-uzol v slovenskom prevedeni je utiahnuty podstatne tuhsie ako ten v Cechach. Po rozhovore a zacati spoluprace s Jirim Urbanom som nadobudol dojem, ze ho uz zacinaju celkom slusne povolovat a da sa u nich aspon inspirovat. Kto ma zaujem osobne prispiet k jeho povolovaniu, nech sa aktivne prida k priprave Dni ekologickeho polnohospodarstva na Slovensku - vo vlastnych pomeroch. Biofarmari cez seba a biospotrebitelia cez svojeho osobneho gazdu, ktoremu doveruju ci biofarmara (komu je ako milsie) mozu pomoct aktivne pocas celeho roku hladat vychodiska z neuteseneho stavu. Ten vznikol ako dosledok kopmlexu vlastnych, ci civilizacnym vyvojom sveta vynutenych chyb, ktore sa iba velmi tazko napravaju. Su vsak aspon ciastocne napravitelne v pripade, ze sa pomoze iniciativou zdola urobit apon jeden zivotachopny model v kazdom okrese. Pri tisickach evidovanych farmarov na Slovensku a po niekolkorocnom posobeni projektu SAPARD urcenemu najma na predvstupovu revitalizaciu vidieka (vratane rozvoja ekologickeho polnohospodarstva) je snad moj idealizmus opodstatneny:-) Dni otvorenych deveri na biofarmach daju odopvede na viacere otazky a naznacia vychodiska, ako sa da ten Gordicky biouzol povolit, aj vdaka Dnom ekologickeho polnohospodarstva.
  Michal Demes   Reagovať
   
  0
   
  0

  zivotaschopny model

  Dobry den,
  jeden zivotaschopny model biofarmy sa tvori na Masekovom mlyne vdaka panovi Demesovi, vsetkym jeho spolupracovnikom, panovi Slinskemu a postupne aj skupine biospotrebitelov, ktori sa okolo tychto dvoch osobnosti stmeluju hlavne v projekte AGROKRUH (pestovanie biozeleniny). Biofarma je lahko dostupna autom, autobusom, vlakom, na bicykli, teraz dokonca aj na bezkach, ma vytvorenu peknu web-stranku (www.ffmm.sk) s mnozstvom informacii a fotografii. Ja ju navstevujem uz dlhy cas a vidim rozvoj v mnohych hladiskach a budem aj nadalej aktivne pri tomto rozvoji pomahat. Odporucam vsetkym hlavne z blizkeho okolia, kto mate zaujem o podporu farmy a o podporu vlastneho psychickeho a fyzickeho zdravia, pridite sa pozriet, pokochat sa pohladom na krasnych zakutiach tohto carovneho miesta, ochutnat, pripadne odniest si aj domov miestne produky, prilozit ruku k dielu kazdy svojim sposobom, aby tento model bol naozaj fukcny a inspirativny pre vsetkych.
  Rado Makáň   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Ekologické poľnohospodárstvo
Ekologické poľnohospodárstvo - informácie, aktuálne udalosti, pozvánky na akcie, novinky v legislatíve, život na ekofarmách ...Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií