BIO spotrebiteľ

Vlastnosti vody
Toky nie sú stoky! (2)

17.02.2006 00:45
Voda je chemická zlúčenina prvkov vodíka a kyslíka v atómovom pomere 2:1 (H2O). Voda v prírode nie je chemicky čistá, ale obsahuje aj množstvo organických a anorganických zložiek a mikroorganizmov.
Chemicky čistá voda je bez farby, chuti a zápachu. Voda na našej planéte sa nevyskytuje takmer nikde v čistom stave, t.j. ako voda destilovaná. Vždy sú v nej prítomné rôzne prímesi a rozpustené rôzne zlúčeniny. Najviac obsahuje chloridy, sírany, bromidy a uhličitany (Na+, Mg2+, Ca2+, K+), vo vode sú rozpustené i plyny (CO2, O2).

Najväčšou zásobárňou vody je oceán. V morskej vode sú rozpustené soli. Medzi prvky, ktoré sa vo vode najčastejšie vyskytujú, patrí hlavne chlór (Cl), sodík (Na), horčík (Mg), síra (S), vápnik (Ca) a draslík (K).

Prvok Množstvo prvku Prvok Množstvo prvku
Cl
Na
Mg
S
Ca
19 000
10 500
1 350
855
400
K
Br
C
Sr
B
380
65
28
8
4,6
Obsah desiatich najčastejších prvkov vo vode na Zemi (1 mg = 0,001 g)


Metamorfózy vody
Metamorfózy vody
Na rozdiel od takmer všetkých ostatných látok sa vyskytuje v troch skupenstvách – tuhom, kvapalnom a plynnom – ktoré sa často nachádzajú vedľa seba. Voda tuhne pri 0 °C na ľad alebo sneh, pri normálnom tlaku vzduchu vrie pri 100 °C. S klesajúcim tlakom vzduchu (vo vyššej nadmorskej výške) vrie voda pri nižšej teplote (na Lomnickom štíte napríklad už pri 88 °C).

Svoju hustotu mení voda v závislosti od teploty. Pri teplote 4 °C dosahuje maximálnu hustotu – je najťažšia. Táto tzv. „anomália vody“ sa prejavuje tým, že voda teplá 4 °C klesá v nádrži na dno, kým teplejšia alebo chladnejšia voda stúpa k povrchu. Najmenšiu hustotu má ľad, ktorý sa vytvorí pri 0 °C a zostáva na hladine. Ľad súčasne slúži aj ako tepelnoizolačná vrstva, ktorá bráni zamŕzaniu nádrže až po dno. Táto vlastnosť chráni ryby a iné vodné živočíchy pred zamrznutím. Zachováva tak v rybníkoch a v nádržiach život aj cez zimu. Vzhľadom na túto vlastnosť má ľad väčší objem ako voda – preto z 10 l vody vznikne 11 l ľadu. Objemová zmena má rozhodujúci význam pri zvetrávaní kameňa, a tým pri pretváraní zemského povrchu. Voda, ktorá natečie do puklín v skalách zamrznutím zväčší svoj objem a skaly roztrhne.

Voda je 775-krát hustejšia ako vzduch. Ľudské telo aj telá viacerých zvierat majú hustotu blízku hustote vody, čo nám umožňuje plávať.

Ďalšou fascinujúcou vlastnosťou vody je povrchové napätie. Vďaka nemu môže niektorý hmyz (napr. korčuliarka) behať po hladine. Vodná hladina sa mu stáva životným prostredím.

Kapilarita znamená, že v úzkych štrbinách (kapilárach) voda napriek gravitačnej sile dokáže stúpať. Tento jav je životne dôležitý pre zabezpečovanie pôdy a vyšších rastlín vodou.

Voda v porovnaní s inými materiálmi nie je dobrý vodič tepla, preto dokáže teplo akumulovať v moriach a jazerách a v chladných ročných obdobiach pomaly vydávať von. Voda takto zmierňuje teplotné rozdiely a vo veľkej miere ovplyvňuje klímu Zeme. Oproti vzduchu však vedie teplo podstatne lepšie. Preto tepelnoizolačné materiály založené na veľkom obsahu vzduchu po navlhnutí rýchlo strácajú izolačné vlastnosti.

Hodnotenie: 88.8%, 16 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Vlastnosti ...

  Dobry den, pan Dr. Pado,
  prave studujem podmienky sutaze "po frodovych stopach" - chceme sa s nasimi ziakmi zo ZS Holic zucastnit uvedenej sutaze.
  Velmi ma zaujali Vase odborne clanky - postupne ich citam a uvedomujem si, ako zle sa voci tejto zivotadarnej tekutine ludia chovaju. Asi plati to, ze myslenie boli....
  Pekny den zela Pavel Skapik
  pavel skapik   Reagovať
   
  0
   
  0

  veľmi veľmi dobre napísané.
  ako študentovi mi tento článok vemi pomohol
  Dakujem
    Reagovať
   
  0
   
  0

  je to fajn, niečo nové som sa znovu naučila
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Je to super aj ja pozeram H2o a je to super aspon som sa nieco naucila
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Toky nie sú stoky!
Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií