BIO spotrebiteľ

Vznik hydrosféry a kolobeh vody
Toky nie sú stoky! (4)

27.02.2006 00:02
I keď sa voda na Zemi vyskytuje vo všetkých troch skupenstvách, je pre vznik života najdôležitejšia prítomnosť kvapalného skupenstva. Za veľké množstvo vody vďačíme predovšetkým postupnému odvodňovaniu zemského vnútra. V priebehu miliárd rokov sa...
V priebehu miliárd rokov sa z hornín, ktoré sa dostávali na povrch, uvoľňovala do ovzdušia voda. Pri chladnutí menila voda skupenstvo a postupným vyzrážaním vznikli oceány, rieky, jazerá a neskôr aj ľadovce.

Kolobeh vody


Kolobeh vody
Kolobeh vody
Množstvo vody na Zemi je konštantné. Voda nepribúda ani neodbúda. Voda je ale v stálom kolobehu.

Aby sme si ozrejmili kolobeh vody, je vhodné najprv vysvetliť pojmy „vyparovanie“, „zrážanie“, „podzemná voda“, „pramenitá voda“, „povrchová voda“.

Voda na Zemi je zohrievaná Slnkom a vyparuje sa. Para vystupuje k oblohe. Vznikajú mraky, ktoré vietor odvieva. Podľa toho, koľko vody mraky obsahujú, sú stále ťažšie a tmavšie.

Po určitej dobe mračná už váhu vody neunesú a na Zem padá dážď. Voda môže na Zem padať aj v iných formách – ako sneh, krúpy.

Časť vody sa odparuje hneď a časť vsakuje do vrchných vrstiev pôdy, kde je prijímaná rastlinami. Časť padá priamo do vody. Veľa vody steká ako povrchová alebo podzemná voda do morí. V pôde sa voda hromadí a po nepriepustných vrstvách na niektorých miestach vyústi na zemský povrch. Vznikajú pramene, ktoré sa spájajú do potokov, riek, jazier a morí.

Slnko prejde svoju pravidelnú cestu po oblohe a voda sa znovu vyparuje. Z oblohy padá dážď a zvlhčuje Zem, kamene na ceste, kvety a trávu. Slnko vodu opäť odparí, mraky narastajú, začnú do seba narážať a opäť prší...

 • Hydrologický cyklus – opisuje nepretržitý kolobeh vody z atmosféry na zemský povrch a do oceánov.
 • Evapotranspirácia – súhrn okamžitých výparov zo zemského povrchu pri zrážkach.
 • Intercepcia – súhrn okamžitých zrážok odparených z povrchu rastlín alebo absorbovaných rastlinami. Tento diel zrážok sa nikdy nedostane až na povrch pôdy.
 • Evaporácia – vyparovanie vody z povrchu pôdy, vodných tokov a jazier do atmosféry.
 • Transpirácia – vylučovanie vody rastlinami vo forme vodnej pary.

Hodnotenie: 86.6%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Vznik hydrosféry a kolobeh ...

  Evapotranspirácia - upresnenie

  Evapotranspirácia – súhrn okamžitých výparov zo zemského povrchu pri zrážkach.

  nahradil by som alebo upresnil

  Evapotranspirácia - vyparovanie vody z pôdy s rastlinným krytom
  Martin Hrehorcak   Reagovať
   
  0
   
  0

  w pohode text robim s toho referat ale iny obrazok by som potreboval ale inac w pohodke :))
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Toky nie sú stoky!
Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií