BIO spotrebiteľ

Kde sa to strácame?

27.02.2006 09:19
Ľudia žijú v komunitách odjakživa, a akí sú ľudia, také sú ich komunity, aj keď by sa niekomu mohlo zdať, že je to opačne. Čím viac ľudí sa určitým spôsobom správa alebo určitým spôsobom koná, tým viac sa takto správa alebo koná aj ich komunita. Dnes sa nachádzame v období „veľkých“ zmien. Len pred nedávnom sme vymenili jeden upadajúci režim za iný, rovnako upadajúci, takže sme si veľmi nepomohli. To núti mnohých hľadať inú cestu. Pribúda pokusov o vytvorenie iného modelu spoločnosti, a tiež pokusov o zmenu toho dnešného. Ktorý z týchto pokusov bude nakoniec úspešný? Sám ani jeden a spolu možno všetky.
Každý má totiž svoju predstavu o tom, ako by mala komunita a život v nej vyzerať, no málokomu sa už podarí túto svoju predstavu dotiahnuť do úspešného konca a zrealizovať. Vyzerá to asi takto:

Existujú ľudia, ktorí chcú niečo zmeniť. Pracujú alebo aj nepracujú v rôznych organizáciách – niektorí dobrovoľne a iní profesionálne, väčšinou sa špecializujú a zameriavajú na konkrétne problémy a oblasti ako:
 • ochrana a zachovanie prírody - ochrana biodiverzity, lesov, rastlín, vtákov, mokradí, celých území; energetika, odpady, chemický priemysel, genetické manipulácie, voda, ovzdušie, spotreba fosílnych palív a pod.
 • ľudská spoločnosť – tretí svet, bohatí a chudobní, globalizácia, médiá, manipulácia s názormi a správaním ľudí, drogy, medziľudské vzťahy, výchova, vzdelávanie, ekonomické systémy a pod.
 • história a naše korene – obnova a zachovanie starých zvykov, rituálov a sviatkov, tradičné hudobné nástroje, piesne a tance, remeslá, životný štýl, bývanie a pod.
 • zdravý životný štýl – rôzne zdravé spôsoby stravovania, ozdravné kúry, vegetariánstvo, vitariánstvo, cvičenia, behanie, jóga, vychádzky do prírody a pod.
 • duchovný rozvoj – rôzne náboženstvá a filozofie – východné, predkresťanské, kresťanské, šamanizmus, tradičné aj celkom nové a pod.
 • alternatívne a tradičné liečiteľstvo – bylinkárstvo, homeopatia, hladovky, rôzne masáže, reiki, akupunktúra, akupresúra, tradičná čínska medicína, liečba vodou a stravou, prevencia a pod.
 • alternatívny život v praxi.
Niektorí z nich odišli bývať na vidiek a skúšajú, viac či menej úspešne, zrealizovať svoje predstavy - samozásobiteľstvo, gazdovanie, remeselné zručnosti, alternatívne ekonomické systémy, práca doma, a pod. Niektorých oslovili a nadchli knihy o Anastasii a teraz sa snažia jej myšlienky realizovať. A existuje ešte veľa ďalších ľudí, ktorí hľadajú a túžia po inej spoločnosti, či po zmene tej dnešnej, ktorých som zatiaľ nespomenul.

Každý z týchto ľudí sa snaží uplatniť svoje predstavy čo najlepšie vo svojom živote.

Paľo Ziman na gazdovstve v osade Členkovec
Paľo Ziman na svojom gazdovstve
Rozdelenie, ktoré som urobil je umelé, lebo v skutočnosti sa každý môže zaradiť hneď do niekoľkých z vyššie uvedených skupín a niekto možno aj do všetkých (?). Zároveň má ale každý človek jednu prioritnú oblasť, na ktorú sa zameria a v nej sa často priblíži k dokonalosti, niekedy skôr k extrému. V tejto svojej oblasti si vypracuje jasné zásady chovania, ktoré sa stanú súčasťou jeho života a len ťažko sa ich vzdáva. V iných, ním menej preferovaných oblastiach, nie je taký dôsledný a je ochotný robiť ústupky oproti svojim predstavám. A o niektorých z vyššie uvedených oblastí a problémov zatiaľ ani nerozmýšľa a len kopíruje v spoločnosti najčastejšie používaný model.

Uvediem len niekoľko príkladov, ktoré ma v súvislosti s týmto napadli:
 • ochrancovia prírody a životného prostredia pracujú hodiny a hodiny v snahe naplniť svoje poslanie, obklopení počítačmi, kopírkami, faxmi, minimálne s jedným mobilným telefónom,
 • na samote žijúci človek si zabezpečuje prostriedky na život prácou cez internet,
 • rodičia sa snažia zabezpečiť pre svoje dieťa alternatívne vzdelanie a sú pre to ochotní voziť dieťa denne niekoľko desiatok kilometrov do alternatívnej školy,
 • ľudia čo sa snažia žiť a jesť zdravo s veľkým pôžitkom konzumujú potraviny (aj tie v bio kvalite), ktoré kým prišli na ich stôl precestovali polovicu sveta,
 • knihy o zdravom životnom štýle, a nielen tie, vytlačené na lesklom, kriedovom, chlórom bielenom papieri,
 • farmári a biofarmári plačú nad nízkymi výkupnými cenami ich produktov a sami svoje potraviny nakupujú v najlacnejších supermarketoch, tešiac sa ako lacno nakúpili,
 • vegetariáni, vegáni a iní nemäsojedi si kupujú rastlinné margaríny a sójové párky, salámy, šunky, mäsá a neviem ešte čo,
 • ľudia starajúci sa o svoje zdravie rôznymi masážami, prípravkami a kúrami jedia bez problémov konvenčné potraviny (teda potraviny dopestované, spracované a ošetrené chemicky),
 • ja, sedím na kopaniciach s počítačom na kolenách a píšem tento článok, ktorý možno skončí niekde na internete.


K tomu si ešte pripočítajme to, že od narodenia - teda celý život sme vedení a vychovávaní k egoizmu, k presadzovaniu vlastného JA, k snahe byť najlepší, k povýšenosti a pýche; rozmaznávaní konzumným a pohodlným životným štýlom, tak by nám hneď mohli byť jasnejšie príčiny doterajších problémov pri snahe založiť komunitu. „Niekoľko ľudí túžiacich po zmene sa stretne a začnú sa rozprávať o svojich predstavách budúcej komunity. Záver takýchto rozhovorov je často podobný – realizácia stroskotá na „zásadných detailoch“, nikto nie je ochotný ustúpiť vo svojich predstavách, takže sa nezhodnú, rozídu a každý sa ponorí späť do svojich snov o komunite.“

Druhým veľkým problémom je strach (vystúpiť zo zabehnutého systému a skúsiť niečo nové, čo keď to nebude fungovať? a pod.) a nedôvera (sme naučení neveriť nikomu a tí „najlepší“ z nás už neveria ani sami sebe) a tie dokonale zablokujú akúkoľvek snahu niečo urobiť. Treba povedať aj to, že často krát sú oprávnené, hlavne tá nedôvera (na koľkých ľudí sa dnes dá 100 % spoľahnúť?, dodržím ja vždy svoje slovo?, čo potom tí ostatní?...).

Ale všetko zlé je na niečo dobré. Vlastne to ani nemôže byť inak, pretože stupeň vývoja, na ktorom sa nachádzame, je taký. Aj jednostranné zameranie má svoje výhody. Každý z nás sa potrápi a čo najlepšie prepracuje a aj prakticky overí to, čo ho najviac zaujíma.

Keď sa nám podarí vlastné ego nahradiť láskou (možno si stačí uvedomiť, že ak sme naozaj vo svojej oblasti dospeli k pravde, časom k nej zákonite musia dospieť všetci a tak čiastočný alebo dočasný ústupok môže urýchliť ich pochopenie a rast v tejto oblasti a naša tvrdohlavá neústupnosť bude vývoj naďalej blokovať), keď si budeme navzájom dôverovať (nie preventívne sa podozrievať) a pochopíme, že strach nemá opodstatnenie v skutočnosti (väčšinou sa bojíme svojich negatívnych predstáv o ďalšom vývoji vecí, pri pozitívnom myslení sa nie je čoho báť a prípadný neúspech je možné brať len ako ďalšiu výzvu k vlastnému zdokonaleniu), zahrnieme všetci do svojho života aj prepracované správanie z iných, pre nás doteraz menej zaujímavých, oblastí.

Už dnes možno pozorovať vzájomné prelínanie sa jednotlivých oblastí u väčšiny ľudí hľadajúcich a snažiacich sa o zmenu. Ako dlho bude celý proces premeny prebiehať a ako bude úspešný je len a len v našich rukách.

Ľudia sa snažia zmeniť existujúci systém spoločnosti, systém, na ktorom sú viac-menej závislí, ktorý využívajú a z ktorého žijú. Toto sú tiež dôvody, prečo sa im to nedarí – sú jeho súčasťou a nemôžu, nedokážu alebo nevedia (možno niektorí ani nechcú) bez neho žiť. Preto je potrebné sa od tejto závislosti oslobodiť, lebo iba tak je možné z toho dnešného vytvoriť nový model spoločnosti. Tak ako niekto múdry povedal: „Ak nechceme byť súčasťou problému, musíme sa stať jeho riešením.“

Ako? O tom nabudúce.
(Písané pre Karpatský Pecúch a stránku BIO spotrebiteľ)

Hodnotenie: 84%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Pavol ZimanEkologický pestovateľ. Už niekoľko rokov žije na kopaniciach pri Novom Meste nad Váhom.

Chce žiť a byť šťastný. K tomu patrí okrem slobody a zodpovednosti aj zdravie.

Súvisiace články


Diskusia: Kde sa to ...

  kam sa stracame

  vela mame spolocnych myslienok. kam sa stracame, alebo kam sa znova hladame? obcas sa v tom stratim aj ja, ale potom sa znova vratim. K niekomu mudremu, kto povedal, ze nemozeme samio zmenit cely svet, len ten svoj kusok. A tak menim kusky - snazim sa chranit prirodu kde to len ide a mam mobil, byvam sice v meste, ale vonku som mozno viac ako mnohi na vidieku, deti chodia do skolky 500 metrov (nemam peniaze na alternativu), snazim sa jest zdravo a obcas mam aj vyrobok co prejde pol sveta (javorovy sirup a banany) a jem aj vybrane maso, branim "drahost" biopotravin a obcas sa citim ako schizofrenik....myslim, ze cestu ma kazdy a nevadi, ze nie je jednoznacna a absolutne cista, a ze su v nej aj "nezdrave" veci. Kusky meneneho sveta sa musia spajat realitou kazdodenneho zivota tej doby v ktorej zijem. A zdravim Pecuchov...
  spagi   Reagovať
   
  0
   
  0

  reakcia

  Dobry den,
  mne osobne v uvahach nad svetom a zivotom velmi pomaha sofiologia a angelologia, ktore rozpracovava Dr. Emil Paleš. Kto sa chce o tom dozvediet nieco viac, prosim kliknite na www.sophia.sk.
  Rado   Reagovať
   
  0
   
  0

  Biopotraviny

  Suhlasim so Spagim. Diki, ze podporujes Fair Trade. Trebalo by aj mozno zhotovit nejake info, KDE, presne v ktorych predajniach, mozu ludia kupit Fair Trade vyróbky a mnohe ine Biopotraviny.
  heavyH2O   Reagovať
   
  0
   
  0

  meniť svet

  Nemyslím si, že sa treba snažiť zmeniť existujúci systém a zahodiť všetko súvisiace s civilizáciou za hlavu. Čo je zdravé? Čo je správne? Každú chvíľu sa názory a trendy menia. Čo bolo zdravé dnes bude o tri roky nezdravé.....atď. Skôr by cesta mala viesť k nejakému kompromisu medzi vecami a službami, ktorých sa nevieme vzdať a nemá zmysel sa ich vzdať a nerobením činností, s ktorými nesúhlasíme. Darmo sa mi môžu zdať biopotraviny fajn po ideologickej stránke, keď mám napríklad maličký plat a mám živiť viacero ľudí. Nevlastním pole, záhradku a ani dom. Nakupujem lacno aj v hypermarketoch, i keď viem, že môžu zničiť miestnych malých obchodníkov. Viem, že to nie je správne ,ale tak to robím, lebo to tak robím. S radosťou však separujem odpad, chodím do prírody s vrecom na odpadky a zbieram čo sa dá. Vediem svojich blízkych k láske k prírode a k tomu, aby si ju vážili a správali sa k nej tak ako treba. To bol len príklad. Podstatné je, aby mal človek sám zo seba dobrý pocit v súlade so zachovaním prírodného prostredia. Nie každý je ten typ, že dokáže odísť žiť niekam do lesa a žiť spôsobom "návrat k prírode", to ale neznamená, že je o niečo horší, alebo že nemôže aktívne pomáhať chániť, čo je správne. Áno bolo by to krásne, ale svet sa hýbe vlastným smerom. Sme mravci v mravenisku, tak načo sa utápať Sizyfovskou prácou, keď existuje aj stredná zlatá cesta? Aladinove lampy sú len v rozprávkach a meniť svet je plávať proti dravému prúdu s kameňom na pleci. Treba zmeniť samého seba a byť príkladom ostatným. Ak sa niekto chytí a pridá sa ako očko do reťaze je to fajn a keď nie, no čo už. A ešte k tomu strácaniu. Kždý z nás sa počas života stráca vo svojich názoroch. Tak ako dozrieva a menia sa jeho názory skúsenosťami, tak sa stráca časť neho, aby sa iná časť zas objavila. Niekedy je obdobie chaosu veľmi dlhé a človek sa zamýšľa nad mnohými vecami. Ale to je predsa prirodzené a krásne na živote.
  paprčnica   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Novodobí lazníciNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií