Presťahovať sa z rodinného domu do paneláku bol pre mňa riadny šok. S odhodlaním novomanželky som ho pomaly prekonávala. Až kým neprišlo riešenie niektorých „detailov“. Kam sa v byte odkladá nepotrebný papier? Starý textil a neaktuálne oblečenie sme doma odkladali do kotolne (kým sa z nich niečo neprešije alebo nehodí pre nejaké dieťa v rodine či u známych) a v paneláku? A to mám dávať šupky zo zeleniny do koša? Doma sme mali sliepky... Ako teda na odpad v paneláku?
Prvý krok
Začala som s
papierom. Po sťahovaní sme ho mali neúrekom – škatule, noviny, v ktorých bolo zabalené sklo, obaly z nových spotrebičov. Na balkón som dala škatuľu na „papier“ a tak sme urobili prvý krok. Noviny, nekonečné letáky, bločky z obchodu, krabičky z čaju... Pri viazaní tretej škatule zazvonil zvonček. „
Dobrý deň, teta, nemáte náhodou nejaký papier do zberu. Máme v škole súťaž, viete?“ Tak tomu hovorím byť v pravý čas na pravom mieste. Medzi tým sme sa zoznámili so susedovcami, ktorí majú školopovinné deti, takže im papier odkladáme.
Pred panelákmi máme našťastie kontajnery na
PET fľaše a
sklo. Postupne sme začali odkladať hliníkové viečka z jogurtov, zakysaniek a pod.,
konzervy,
viacvrstvové obaly z mlieka a džúsov a
tužkové batérie.
Triediť odpad nie ani ťažké ani vyčerpávajúce. Jediný problém, ktorý musí človek vyriešiť, je „
koncovka“ - teda kam s vytriedenými surovinami.
Koncovka nášho odpadu z paneláku
Čo sa týka spomenutého hliníka, konzerv, viacvrstvových obalov a monočlánkov, naša domácnosť je napojená na
Zberocentrum Fakulty ekológie a environmentalistiky, o ktorom píše Miloš Veverka. Prakticky to znamená toto: na balkóne máme naše
minizberocentrum, čiže:
- škatuľa na papier,
- pod ňou drevená debnička zo zelovocu na viacvrstvové obaly,
- ďalšia na PETfľaše,
- pod ňou posledná rozdelená na časti konzervy, hliník a monočlánky.
(Na jar budeme balkón maľovať, tak
debničky plánujem nahradiť komodou alebo skrinkou, na ktorej sa bude dať sedieť. Domácim kutilom sa medze samozrejme nekladú.)
Či idem s „odpadkom“ 3 kroky smerom k balkónu alebo 3 kroky k odpadkovému košu je naozaj energeticky jedno. Umytie hliníkového viečka či škatule od mlieka ma tiež ešte nikdy nezložilo na lopatky.
Keď je plná škatuľa na papier, previažem ju a položím susedom na dohodnuté miesto. Ostatný vytriedený „odpad“ stačí asi raz za mesiac alebo aj za dva vložiť do ruksaku a v rámci prechádzky odniesť na fakultu (pre predstavu: okolo 30 krabíc z litrových džúsov váži približne 1 kg, takže horského nosiča nám skutočne netreba).
Staré či nepotrebné
lieky odovzdávame v miestnych lekárňach – príležitostne, cestou okolo.
Mami, chcem sliepočku
Otázka nášho bioodpadu bola dlho nevyriešená. Najmä na materskej sme ho mali neúrekom. S nechuťou som hádzala šupky do koša. „
Mami, chcem sliepočku,“ prosíkalo naše sotva rozprávajúce dieťa. „
Sliepočkám dať papať, ako u deda, mami...“
Hm. A tak sme do vedierka odkladali počas varenia papanie pre sliepočky, malého som nasadila do kočíka a zazvonili sme pri najbližšom rodinnom dome pri našom sídlisku. Neviem, čo si domáci mysleli pri našej prosbe... ale už niekoľko rokov v rámci prechádzok k nim chodíme zaniesť vedierko s „krmivom“ a berieme si prázdne na naplnenie.
Milo nás prekvapilo, že nám „gazdiná“ začala z času na čas dávať do vedierka vajíčka. Skamarátili sme sa aj so psíkom a mačičkami.
Ďalšie kroky
Môj systém triedenia odpadu nie je dokonalý. Na každej ceste treba spraviť krokov neúrekom. Ako sa kráča Vám vo Vašom meste/obci? Nepremýšľajme nad tým, ako by sa nám šlo na bicykli, motorke, aute či kolobežke. Ako by sme si vykračovali, keby tá cesta bola rovná a kto ju má vyrovnávať a kto za čo môže.
Skúste sa podeliť s nami, ostatnými, AKO TO S VAŠÍM ODPADOM ROBÍTE VY U VÁS.