BIO spotrebiteľ

Ako na odpad v paneláku?

28.02.2006 03:40
Presťahovať sa z rodinného domu do paneláku bol pre mňa riadny šok. S odhodlaním novomanželky som ho pomaly prekonávala. Až kým neprišlo riešenie niektorých „detailov“. Kam sa v byte odkladá nepotrebný papier? Starý textil a neaktuálne oblečenie sme doma odkladali do kotolne (kým sa z nich niečo neprešije alebo nehodí pre nejaké dieťa v rodine či u známych) a v paneláku? A to mám dávať šupky zo zeleniny do koša? Doma sme mali sliepky... Ako teda na odpad v paneláku?

Prvý krok


Začala som s papierom. Po sťahovaní sme ho mali neúrekom – škatule, noviny, v ktorých bolo zabalené sklo, obaly z nových spotrebičov. Na balkón som dala škatuľu na „papier“ a tak sme urobili prvý krok. Noviny, nekonečné letáky, bločky z obchodu, krabičky z čaju... Pri viazaní tretej škatule zazvonil zvonček. „Dobrý deň, teta, nemáte náhodou nejaký papier do zberu. Máme v škole súťaž, viete?“ Tak tomu hovorím byť v pravý čas na pravom mieste. Medzi tým sme sa zoznámili so susedovcami, ktorí majú školopovinné deti, takže im papier odkladáme.

Pred panelákmi máme našťastie kontajnery na PET fľaše a sklo. Postupne sme začali odkladať hliníkové viečka z jogurtov, zakysaniek a pod., konzervy, viacvrstvové obaly z mlieka a džúsov a tužkové batérie.

Triediť odpad nie ani ťažké ani vyčerpávajúce. Jediný problém, ktorý musí človek vyriešiť, je „koncovka“ - teda kam s vytriedenými surovinami.

Koncovka nášho odpadu z paneláku


Čo sa týka spomenutého hliníka, konzerv, viacvrstvových obalov a monočlánkov, naša domácnosť je napojená na Zberocentrum Fakulty ekológie a environmentalistiky, o ktorom píše Miloš Veverka. Prakticky to znamená toto: na balkóne máme naše minizberocentrum, čiže:
  • škatuľa na papier,
  • pod ňou drevená debnička zo zelovocu na viacvrstvové obaly,
  • ďalšia na PETfľaše,
  • pod ňou posledná rozdelená na časti konzervy, hliník a monočlánky.
(Na jar budeme balkón maľovať, tak debničky plánujem nahradiť komodou alebo skrinkou, na ktorej sa bude dať sedieť. Domácim kutilom sa medze samozrejme nekladú.)

Či idem s „odpadkom“ 3 kroky smerom k balkónu alebo 3 kroky k odpadkovému košu je naozaj energeticky jedno. Umytie hliníkového viečka či škatule od mlieka ma tiež ešte nikdy nezložilo na lopatky.

Keď je plná škatuľa na papier, previažem ju a položím susedom na dohodnuté miesto. Ostatný vytriedený „odpad“ stačí asi raz za mesiac alebo aj za dva vložiť do ruksaku a v rámci prechádzky odniesť na fakultu (pre predstavu: okolo 30 krabíc z litrových džúsov váži približne 1 kg, takže horského nosiča nám skutočne netreba).

Staré či nepotrebné lieky odovzdávame v miestnych lekárňach – príležitostne, cestou okolo.

Mami, chcem sliepočku


Otázka nášho bioodpadu bola dlho nevyriešená. Najmä na materskej sme ho mali neúrekom. S nechuťou som hádzala šupky do koša. „Mami, chcem sliepočku,“ prosíkalo naše sotva rozprávajúce dieťa. „Sliepočkám dať papať, ako u deda, mami...“

Hm. A tak sme do vedierka odkladali počas varenia papanie pre sliepočky, malého som nasadila do kočíka a zazvonili sme pri najbližšom rodinnom dome pri našom sídlisku. Neviem, čo si domáci mysleli pri našej prosbe... ale už niekoľko rokov v rámci prechádzok k nim chodíme zaniesť vedierko s „krmivom“ a berieme si prázdne na naplnenie.

Milo nás prekvapilo, že nám „gazdiná“ začala z času na čas dávať do vedierka vajíčka. Skamarátili sme sa aj so psíkom a mačičkami.

Ďalšie kroky


Môj systém triedenia odpadu nie je dokonalý. Na každej ceste treba spraviť krokov neúrekom. Ako sa kráča Vám vo Vašom meste/obci? Nepremýšľajme nad tým, ako by sa nám šlo na bicykli, motorke, aute či kolobežke. Ako by sme si vykračovali, keby tá cesta bola rovná a kto ju má vyrovnávať a kto za čo môže.

Skúste sa podeliť s nami, ostatnými, AKO TO S VAŠÍM ODPADOM ROBÍTE VY U VÁS.





Hodnotenie: 88%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Zuzana GallayováPrednáša a vedie cvičenia na fakulte ekológie a environmentalistiky so sídlom vo Zvolene. Rada varí a stále viac pri tom používa biopotraviny.

Diskusia: Ako na odpad ...

    Viacvrstvove obaly

    Neviem ako v Banskej Bystrici, ale v Bratislave sa viacvrstvove obaly mozu hadzat do kosa na PET flase. Roztriedenie potom robia zamestnanci zbernej firmy. Takze o jeden "problem" menej.
    Palo

    triedenie komodít

    Čo patrí do kontajnera ktorej farby (všeobecne: papier modrý, žltý plasty, zelený sklo) je dobré si pre "to svoje" mesto/obec zistiť, nakoľko v niektorých mestách sa do žltého kontajnera môžu dávať len PET fľaše, inde aj iné plasty, príp. viacvrstvové obaly, ako spomína Palo. Závisí to od odberateľa surovín a systému dotrieďovania v konkrétnych podmienkach.
    Zuzana

    textil

    Zdravim Vas.
    S velkou nadejou som si precitala Vas clanok o odpadoch.....v snahe zistit ako nalozit malem s tonou stareho satstva.....ktore moja setrna mamicka nazhromazdila za 25 rokov.....ale nic.
    Cast sa nam podarilo zrecyklovat v jednej tkacovskej dielni, dali nam za to platene koberce.....ale kam so zbytkom? Neviete poradit?.....Charita potrebuje specificke oblecenie ako nam bolo povedane.....detske domovy nechcu pre svoje deti nemoderne oblecenie.....verim ze existuje nejaka varianta ako vyuzit tu hromadu nepotrebneho satstva....
    Dakujem za radu.
    Katarina

    re: textil

    S textilom je v sucasnosti vseobecne problem, pretoze jeho zber momentalne nikto financne nepodporuje (na rozdiel od napr. papiera, pneumatik ci elektroodpadu). I napriek tomu, podla naseho prieskumu, 19 % obci a miest triedi textil. Takze ak mate to stastie, ze zijete v obci/meste, kde triedia textil, mozete im ho odovzdat. Spytajte sa na vasom Zbernom dvore, alebo na mestskom urade, oddelenie Zivotneho prostredia - odpady.
    Jedina moznost, ako sa da v sucasnosti zhodnotit textil, je egergeticke zhodnotenie - vyroba paliva do cementarne. Tymto sa zaobera spolocnost Ecorec (www.ecorec.sk). bohuzial, za odovzdanie textilu na taketo zhodnotenie treba zaplatit. Cenu by ste sa mali dozvediet na strankach Ecorecu.
    Myslim, ze najschodnejsia cesta by bola cez Zberny dvor. Drzim palce. V pripade potreby ma mozete kontaktovat, rad poradim.
    Milos Veverka

    k textilu

    K textilu - problém opísal Miloš.
    Minulý týždeň usporiadalo Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici akciu HARABURDY. :-). Šlo o burzu vecí, ktoré už nepotrebujete, ale môžu sa zísť niekomu inému, môžu sa opäť využiť, potešiť niekoho iného. Zabudnuté na padláši, v komore, pivnici - krčiažteky, čepce, kroje, cepy, obrazy a obrázky, kusy nábytku, obrusy... roky skladované, odkladané, teraz "nepotrebné". Iste to nie je systematické riešenie problémov s odpadmi. Podľa mňa však majú takéto akcie význam - opäť používať, predísť vyvezeniu na skládku... Žiaľ, na Slovensku je tzv. bežných problémov nad hlavu a necítim, že by problematika životného prostredia bola prioritou tejto spoločnosti. To však nie je dôvod, aby sme nehľadali aj osobné riešenia. Viacero ľudí v mojom okolí si navzájom posúva oblečenie (medzi malými deťmi - usporiadavanie búrz, ale aj medzi dospelými), pokiaľ sa už niečo nedá nosiť, využíva sa textil na handry, pokiaľ je väčší objem oblečenia či bytového textilu, o ktorý už žiaden známy ani známy nášho známeho nemá záujem - dávame to ku kontajneru do krabíc, aby si tieto veci mohli vziať ľudia, ktorí hľadajú v kontajneroch. Nie je to systémové riešenie problematiky odpadov. Už vôbec nie situácie týchto ľudí. Ale aspoň majú z nich úžitok a veci majú šancu na opätovné využitie. Aspoň zatiaľ, kým sa nebude u nás textil zhodnocovať ako druhotná surovina iným spôsobom. Pošlite svoje nápady, tipy, prosím.
    Zuzana Gallayová



Čítať celú diskusiu k článku (10 príspevkov)   Pridať názor na článok







Najčítanejšie v rubrike



Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií