BIO spotrebiteľ

Triedený zber odpadu
ako začať

28.02.2006 04:10
Zazvoní budík. Naraňajkujem sa. Skončila mi zubná pasta. Odbaľujem novú. Ešte sa môj deň len začína a už mám „niečo do koša“. A koľko je takých vecí a vecičiek počas dňa, týždňa, mesiaca... u mňa, suseda, kamaráta, obyvateľov tohto mesta... Vynesiem smeti a mám po probléme. A odpad? Váľa sa na skládke, horí v spaľovni. Alebo?
Odpad sa dá využiť ako zdroj druhotných surovín. To považujem za dôležité.

Rád by som sa s Vami podelil o naše skúsenosti so zavedením a fungovaním triedeného odpadu na našej škole - na Fakulte ekológie a environmentalistiky a na študentskom internáte.

Naše začiatky s triedeným zberom odpadu


Dôležitým prvým krokom pri zavádzaní systému separovaného zberu bol súhlas vedenia Fakulty ekológie a environmentalistiky, u ktorého sme našli pochopenie pre našu iniciatívu. (I keď to považujem skoro za nutnosť, aby Fakulta ekológie a environmentalistiky (FEE), ako jediná fakulta zameraná čisto na ekológiu a environmentalistiku, mala fungujúci systém separovaného zberu.)

Podstatné je nie len odpad triediť, ale aj vedieť, čo s vytriedenými surovinami. Preto, v druhom kroku sme hľadali odberateľov a postupne sme zavádzali triedenie jednotlivých komodít.

Triedený zber v komplexnejšej forme začal fungovať na FEE a na internáte (nachádza sa hneď vedľa školy) na jeseň v roku 2000. Vtedy sme začali s papierom.

Onedlho k tomu pribudli PET fľaše a sklo, po spolupráci s Technickými službami mesta Banská Štiavnica a opätovnom sfunkčnení systému separovaného zberu v meste.

Zriadenie zberocentra

Zberocentrum Fakulty ekológie a environmentalistiky
Zberocentrum Fakulty ekológie a environmentalistiky

Potrebným krokom pre fungovanie celého systému bolo zriadenie tzv. „zberocentra“, kde sa vytriedené komodity zhromažďujú.

Zberocentrum je priestor, kde sa komodity dotrieďujú a skladujú uložené v krabiciach, vreciach a pod. Najskôr sme využívali priestor pod schodiskom v suteréne školy, v súčasnosti máme na tento účel samostatnú uzamykateľnú miestnosť.

Ktorý odpad triedime?

V súčasnosti na FEE a na internáte triedime:
  • papier
  • sklo
  • PET fľaše
  • hliník
  • železo
  • tetrapaky
  • použité monočlánky a batérie
O tom, ako tento opad triedime si budete môc prečítať v ďalšom pokračovaní článku.

Môj článok je o tom ako zber funguje u nás. Tak trochu aj o tom, ako by mohol fungovať vás, ak ešte doteraz nefunguje.

Keďže neviem presne aká je u vás situácia s triedeným zberom odpadu, budem rád ak sa vyjadrite pod článokm, alebo sa zapojíte do mini ankety (tiež pod článkom).





Hodnotenie: 93.4%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Miloš Veverkaabsolvent Fakulty ekológie a environmentalistiky v Banskej Štiavnici (Technická univerzita vo Zvolene), v súčasnosti doktorand. Zaoberá sa problematikou odpadového hospodárstva. Je spoluautorom prípadovej štúdie Analýza voľne pohodených odpadov v prostredí Slovenskej republiky.

Súvisiace články


Diskusia: Triedený zber ...

    malo informacii

    Je chvalyhodne, ze sa pri obytnych domoch stale viac objavuju zberne nadoby na triedeny odpad, no ludia k triedeniu nepristupuju zodpovedne, pretoze odhodia plast aj do kontajnera na papier...Casto vidim medzi papierom tetrapakove obaly - preco nie je zabezpecena vacsia informovanost, co do ktoreho kontajnera naozaj patri ? Ja som vytlacila z internetu taketo info a zavesila som ho na nastenku v nasom dome. Ked som bola na navsteve v Nemecku a vyhadzovala som odpadky do kontajnerov, ludia z bytovky ma sledovali, ci triedim a hadzem do spravnej nadoby. Zaujimalo by ma, ako su motivovani k takemu zodpovednemu pristupu k triedeniu...Aj ked je dobre, ze sa u nas aspon zacalo, nie je to este tak, akoby to malo byt. Obyvatelia nasho domu mi povedali, ze ked pridu vyprazdnovat tieto nadoby na separovanie, odvazaju vsetky materialy na 1 aute ! - nie je to trosku divne ?
    Snad sa casom situacia zlepsi.
    Katarina

    tiedeny odpad

    Mala by som záujem spoznat spracovatelov triedeneho odpadu, konkretne plastov na slovensku. Na aku instituciu sa mozem obratit? Dakujem
    Lucia Batkyova-LULU

    spracovatelia odpadu


    Na stranke www.ekoweb.sk pod heslom Odpady nájdete zoznam firiem, ktoré sa zaoberajú likvidáciou odpadu na Slovensku zaoberajú (nie som istá, či zoznam je kompletný).
    Zuzana Gallayová

    informovanosť ľudí - Katke


    Čo do ktorého kontajnera patrí/nepatrí je predmetom pripraveného príspevku Miloša Veverku (hoci odlišnosti sú podľa jednotlivých miest, podľa vyriešenia "koncovky", tzn., odber vytriedených surovín a ich spracovanie). Mal by byť na biospotrebiteľovi "zavesený" v priebehu pár dní.

    Ako zmeniť vzťah človeka k prostrediu, v ktorom žije? Zmeniť ho hneď, teraz, kým nie je neskoro? Ťažké otázky. Na jednej strane mám pocit, že nejaké tie kroky na Slovensku robíme (informovanosť, výchova detí v školách, legislatíva...). Na druhej strane každodenne sa presviedčam, koľko práce nás ešte čaká. Snáď sme si pred 15 rokmi mysleli, že to bude rýchlejšie a jednoduchšie. Myslím, že jedna z podstatných vecí je prelomiť ľahostajnosť. Vy ste už tento krok urobili. :-)
    Zuzana Gallayová

    Znacky na triedenie odpadov

    Zdravim. Kde by som mohol zohnat co znamenaju vsetky znacky na vyrobkoch napr. "cislo 4 v trojuholniku" LDPE a podobne.
    Za odpoved dakujem
    Tomas



Čítať celú diskusiu k článku (11 príspevkov)   Pridať názor na článok







Najčítanejšie v rubrike



Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií