Zazvoní budík. Naraňajkujem sa. Skončila mi zubná pasta. Odbaľujem novú. Ešte sa môj deň len začína a už mám „niečo do koša“. A koľko je takých vecí a vecičiek počas dňa, týždňa, mesiaca... u mňa, suseda, kamaráta, obyvateľov tohto mesta... Vynesiem smeti a mám po probléme. A odpad? Váľa sa na skládke, horí v spaľovni. Alebo?
Odpad sa dá využiť ako
zdroj druhotných surovín. To považujem za dôležité.
Rád by som sa s Vami podelil o naše skúsenosti so zavedením a fungovaním triedeného odpadu na našej škole - na Fakulte ekológie a environmentalistiky a na študentskom internáte.
Naše začiatky s triedeným zberom odpadu
Dôležitým prvým krokom pri zavádzaní systému separovaného zberu bol
súhlas vedenia Fakulty ekológie a environmentalistiky, u ktorého sme našli pochopenie pre našu iniciatívu. (I keď to považujem skoro za nutnosť, aby Fakulta ekológie a environmentalistiky (FEE), ako jediná fakulta zameraná čisto na ekológiu a environmentalistiku, mala fungujúci systém separovaného zberu.)
Podstatné je nie len odpad triediť, ale aj vedieť, čo s vytriedenými surovinami. Preto,
v druhom kroku sme hľadali odberateľov a
postupne sme zavádzali triedenie jednotlivých komodít.
Triedený zber v komplexnejšej forme začal fungovať na FEE a na internáte (nachádza sa hneď vedľa školy) na jeseň v roku 2000. Vtedy sme začali s papierom.
Onedlho k tomu pribudli PET fľaše a sklo, po spolupráci s Technickými službami mesta Banská Štiavnica a opätovnom sfunkčnení systému separovaného zberu v meste.
Zriadenie zberocentra
Zberocentrum Fakulty ekológie a environmentalistiky
Potrebným krokom pre fungovanie celého systému bolo zriadenie tzv. „
zberocentra“, kde sa vytriedené komodity zhromažďujú.
Zberocentrum je priestor, kde sa komodity dotrieďujú a skladujú uložené v krabiciach, vreciach a pod. Najskôr sme využívali priestor pod schodiskom v suteréne školy, v súčasnosti máme na tento účel samostatnú uzamykateľnú miestnosť.
Ktorý odpad triedime?
V súčasnosti na FEE a na internáte triedime:
- papier
- sklo
- PET fľaše
- hliník
- železo
- tetrapaky
- použité monočlánky a batérie
O tom, ako tento opad triedime si budete môc prečítať v ďalšom pokračovaní článku.
Môj článok je o tom ako zber funguje u nás. Tak trochu aj o tom,
ako by mohol fungovať vás, ak ešte doteraz nefunguje.
Keďže neviem presne aká je u vás situácia s triedeným zberom odpadu, budem rád ak sa vyjadrite pod článokm, alebo sa zapojíte do mini ankety (tiež pod článkom).