BIO spotrebiteľ

Triedený zber odpadu
Niekoľko rád na záver

08.03.2006 06:34
Už som písal o tom ako začať, a o tom ako funguje tridený zber odpadu. Dnes pripojím niekoľko dobrých rád, a pridať ich môžete aj vy.
  • Pri zavádzaní triedeného zberu na inštitúcii (fakulta, internát, úrady...) treba najprv získať súhlas vedenia inštitúcie, oboznámiť ju s vopred premysleným plánom a uviesť aké výhody by zo systému inštitúcia mohla mať (napr. nižšie poplatky za odvoz odpadu).
  • Zbierať len tie komodity, na ktoré je možné zabezpečiť koncovku - odoberateľa. Je potrebné zistiť, aké na komodity existujú odberatelia či už v rámci regiónu, alebo v SR
  • Treba si vopred premyslieť a navrhnúť systém zberu, dotrieďovania a hlavne odvozu komodít k odberateľovi. Možnosti odvozu môžu byť rôzne. Auto môže poskytnúť inštitúcia, mesto (obec), pre niektoré komodity si odoberateľ môže prísť sám (hliník, tetrapaky).
  • Od odoberateľa je dobré si zistiť požadovanú kvalitu a formu zberanej komodity, aby bolo jasné, čo medzi danú komoditu patrí a čo nie. Podľa toho potom treba informovať ľudí zapojených do systému, aby vedeli správne separovať. Podľa týchto informácií sa tiež riadi konečné dotrieďovanie.
  • Zistiť zdroje potrebné na prevádzku systému triedeného zberu. Vyprázdňovanie zberných nádob, dotrieďovanie, organizovanie odvozov surovín zaberie veľa času a energie. Preto treba zistiť, aké možnosti sú na danej inštitúcii: či je tam potenciál v dobrovoľných pracovníkoch (u nás je celý systém založený na dobrovoľnej práci študentov - tu treba podchytiť vždy mladé ročníky, aby sa nestalo, že aktivisti odídu zo školy a o systém sa nebude mať kto starať), alebo je inštitúcia ochotná poveriť správou systému niektorého zo svojich pracovníkov a po zaškolení mu to začleniť do náplne práce (napr. upratovačky, údržbári, pracovník v rámci verejnoprospešných prác...).
  • Je dobré zriadiť niekde na frekventovanom mieste (vstup do budovy) nástenku s informáciami o systéme triedeného zberu, čo patrí a čo nie do zberných nádob, o množstve vytriedených komodít, koľko napr. lesa sa ušetrilo vyzbieraným papierom a pod. Tiež treba jasne označiť zberné nádoby, v zberných miestach je dobré umiestniť plagátiky s informáciami, čo patrí a čo nie do jednotlivých zberných nádob. Treba nástenky aktualizovať, obmieňať, informovať, aké sú zmeny a ako sa systém triedeného zberu vyvíja.
  • Zistiť možnosti spolupráce s mestom (obcou), či je možnosť pristavenia nádob na separovaný zber, ako sa dá zapojiť do existujúceho systému triedeného zberu v meste, či môže mesto pomôcť s odvozom surovín.... Môže to byť obojstranne výhodné. Inštitúcii odpadnú problémy spojené s dotrieďovaním a odvozom suroviny a mesto získa komoditu, ktorá je zdrojom financií.
  • Skúste hľadať ďalšie organizácie v meste, ktoré triedia odpad/chceli by triediť odpad. Vzájomná spolupráca vám prinesie nielen výmenu skúseností, ale bude výhodná aj pre odberateľov jednotlivých komodít.


Ak máte aj vy nejakú dobrú radu, uvítam, a isto aj ďalší čitatelia, aj vaš názor pod článkom.
Alebo naopak, ak máte otázky ohľadom triedeného zberu odpadu, pýtajte sa!





Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Miloš Veverkaabsolvent Fakulty ekológie a environmentalistiky v Banskej Štiavnici (Technická univerzita vo Zvolene), v súčasnosti doktorand. Zaoberá sa problematikou odpadového hospodárstva. Je spoluautorom prípadovej štúdie Analýza voľne pohodených odpadov v prostredí Slovenskej republiky.

Súvisiace články


Diskusia: Triedený zber ...



    Pridať názor na článok







    Najčítanejšie v rubrike



    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií