BIO spotrebiteľ

Osem práv spotrebiteľov – poznáte?

15.03.2006 11:58
15. marec je vyhlásený za Svetový deň práv spotrebiteľov. V tento deň spotrebiteľské organizácie na celom svete podnikajú aktivity na presadenie svojich základných 8 práv...

Medzi základných 8 práv patrí prístup k základným tovarom a službám, právo na bezpečnosť, na možnosť voľby, právo byť informovaný, obhajovať svoje záujmy, na nápravu, na spotrebiteľské vzdelávanie a právo zdravé životné prostredie. Ako tvorcovia stránky BIO spotrebiteľ sa hlásime k tomuto dňu a pripravili sme pre vás anketu, v ktorej môžete vyjadriť svoj názor na praktické (ne)napĺňanie Vašich základných spotrebiteľských práv.

História dňa spotrebiteľských práv je spojená s menom Johna F. Kennedyho a deklaráciou na ochranu práv spotrebiteľov z 15. marca 1962. Táto deklarácia obsahovala len štyri základné práva spotrebiteľov: právo na bezpečnosť, právo byť informovaný, právo vybrať si a právo byť vypočutý.

Vďaka strešnej organizácii Consumers International (federácia vyše 250 spotrebiteľských organizácií zo 120 krajín) boli v roku 1983 pridané ďalšie 4 práva (právo na uspokojenie základných potrieb, právo na nápravu, právo na spotrebiteľské vzdelávanie a právo na zdravé životné prostredie) a bol vyhlásený Svetový deň práv spotrebiteľov.

V roku 1985, na základe iniciatívy Medzinárodnej organizácie spotrebiteľských zväzov (IOCV), prijalo Valné zhromaždenie OSN smernice ku Svetovému dňu práv spotrebiteľov. Obsahujú principiálne východiská k ôsmim právam spotrebiteľov a zabezpečujú rámec pre posilnenie národných politík ochrany spotrebiteľa.

8 práv spotrebiteľov

 1. Právo na uspokojovanie základných potrieb – mať prístup k základným tovarom a službám, adekvátnym potravinám, odievaniu, bývaniu, zdravotníckej starostlivosti, vzdelaniu a hygienickým zariadeniam.
 2. Právo na bezpečnosť – na ochranu pred výrobkami a službami, ktoré sú nebezpečné pre zdravie alebo život.
 3. Právo byť informovaný – dostať fakty potrebné pre zodpovednú voľbu a byť chránený proti nepoctivosti inzercie a označovania tovarov.
 4. Právo na voľbu – na základe dostatočných informácií si vybrať zo širokého výberu tovarov a služieb so zárukou uspokojivej kvality.
 5. Právo obhajovať svoje záujmy – môcť uplatňovať svoje spotrebiteľské záujmy pri tvorbe a realizácii vládnej politiky.
 6. Právo na nápravu – dostať jasné odpovede na sťažnosti, kompenzácie za nedostatky pri nákupe, najmä za nepodarkové tovary a neuspokojivé služby.
 7. Právo na spotrebiteľské vzdelávanie – môcť získať poznatky a schopnosti k vykonávaniu informovanej, spoľahlivej voľby tovarov a služieb.
 8. Právo na zdravé životné prostredie – žiť a pracovať v prostredí, ktoré neohrozuje súčasné, ani budúce generácie.

Čo robia v tento deň spotrebitelia?

Iniciatívy spotrebiteľských organizácií pri príležitosti Svetového dňa práv spotrebiteľov koordinuje strešná organizácia Consumers International. Cieľom je dosiahnuť, aby všetky vlády - na medzinárodnej úrovni - dali právam spotrebiteľov vysokú prioritu.

Aktivity sa „točia“ okolo bežných spotrebiteľských záležitostí - jedlo, ktoré jeme, lieky, ktoré užívame alebo výrobky, ktoré používame v domácnosti. Ide ale aj o to upozorniť na neetické marketingové praktiky či vystavenie nebezpečným technológiám a výrobným postupom alebo zdôrazniť potrebu spotrebiteľskej legislatívy a jej dodržiavania. Aktivity môžu mať podobu pochodov a mítingov, seminárov a workshopov, vydávania letákov, publikácií, televíznych a rozhlasových programov.

Vlani GMO, tento rok energia

Každý rok je tematicky zameraný na niektorú „horúcu“ tému, napr. v roku 2005 to bolo „NIE“ geneticky modifikovaných organizmom. Spotrebiteľské organizácie požadovali, aby vlády dodržiavali medzinárodné bezpečnostné štandardy, prijali legislatívu na označovanie potravín s GMO a dohody o zodpovednosti za možné škody spôsobené GMO.

Julian Edwards, generálny riaditeľ Consumers Interantional: „Chceme dosiahnuť, aby boli všetky potraviny obsahujúce GMO podrobené vedeckým, nezávislým testom a presne a jasne označené. Chceme, aby si všetci spotrebitelia mohli v obchodoch vybrať potraviny bez GMO, ak také uprednostňujú.“

Svetový deň práv spotrebiteľov v roku 2006 je zameraný na udržateľný prístup k zdrojom energie pre všetkých.

Prístup ku zdrojom energie je kľúčový pre verejné blaho a spokojnosť spotrebiteľov. Uspokojenie základných potrieb je, koniec koncov, jedným zo základných práv spotrebiteľov. Avšak súčasný stav je taký, že sme nedokázali prísť s riešením pre takmer dve miliardy ľudí, ktorí nemajú prístup k elektrine. Zároveň, obstarávanie energie, neudržateľná spotreba a jej dopad na budúcnosť planéty, je jednou z najväčších výziev, pred akými stojíme.

Zdroje:
Svetový deň ochrany spotrebiteľských práv
What is World Consumer Rights Day?
About World Consumer Rights Day?
Energy: Sustainable Access For All (World Consumers Rights Day, 15 March, 2006)

Odkazy:
Nezakrývajme si oči
Právna ochrana spotrebiteľa v EÚ
Desať základných princípov ochrany spotrebiteľov v EÚ
Labyrint – Spotrebiteľská poradňa TA3

Poznáte svoje práva spotrebiteľa? Máte pocit, že sú v praxi napĺňané? Hlasujte v ankete.

Uveďte 1 konkrétny príklad, ako Vaše spotrebiteľské práva nie sú napĺňané (ak máte pocit, že nie su).


Hodnotenie: 93.4%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Osem práv spotrebiteľov – ...

  Právo (ne)byť informovaný

  Ku kazdemu bodu by som mohol uviest mnozstvo argumentov o tom, ake iluzorne je presvecenie spotrebitelov, ze ich prava su respektovane.

  Dotknem sa vsak iba bodu 3, v podobe niekolkych otazok, ktore pri spravnom chapani budu viest k automatickej odpovedi:

  - Kto cita zlozenie vyrobkov?
  - Kto zlozeniu vyrobkov naozaj rozumie? (napr. E242 - dimetylester kyseliny diuhlicitej, som chemik a poznam tak 30 % E-ciek).
  - Kto zlozenie vyrobkov dokaze precitat? (velkost pisma v ko ntexte pro blemov so zrakom)
  - Kto dokaze rozlisit neskodne "E-cka", ktore oznacuju "bezne" potravinarske prisady od "E-ciek" o ktorych vedie vazne spory samotna vedecka obec.

  Pravo byt informovany, v kontexte vyssie uvedeneho, by malo byt pravom byt informovany vcas, jasne, dorazne a zrozumitelnym sposobom. A to zial, priatelia, nefunguje.

  Rudolf PADO

  hovadina apsolutna idiotina fúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú

  super
  wow

  super
  wow

  super
  wowČítať celú diskusiu k článku (9 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Slovo redakcieNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií