BIO spotrebiteľ

Veľtrh BIOSTYL 2006

29.03.2006 08:53
17.-19.3. smerovali davy ľudí zo široka-ďaleka na výstavisko do Holešovíc v Prahe, kde sa konal 2. ročník výstavy ESOTERIKA a 1. ročník výstavy BIOSTYL - medzinárodný veľtrh zdravej výživy, ekológie a zdravého životného štýlu – s podtitulom "Všetko o Zemi... všetko pre Zem".
1. ročník výstavy ESOTERIKA potvrdil, že záujemcom o ezoteriku, duchovné náuky a sebapoznávanie nie je ľahostajná ekológia a zdravý životný štýl. Biopotraviny, čaje, prírodné a liečivé kozmetické produkty, doplnky zdravej výživy a ďalšie podobné komodity sa tešili veľkému záujmu návštevníkov. Preto sa organizátori rozhodli venovať tomuto fenoménu väčší priestor a súbežne s Esoterikou 2006 usporiadať veľtrh Biostyl 2006, zameraný práve na oblasť biopotravín, ekologických čistiacich prostriedkov, ekologických stavieb a eko-agroturistiky. Patrónom výstavy Biostyl 2006 bol zväz ekologických poľnohospodárov PRO-BIO.

Boli sme tam aj my a tak môžeme podať správu z prvej ruky, ako sa 1. ročník veľtrhu Biostyl vydaril.

Rišo, ako bolo? Stálo to za to, vybrať sa na Biostyl 2006?

Infocentrum PRO-BIO Liga
Infocentrum PRO-BIO Liga
Určite to za to stálo. Aj napriek tomu, že "ezoterická" časť veľtrhu kvantitatívne vyhrávala nad tou časťou "bio" (prinajmenšom počtom stánkov, ale aj záujmom návštevníkov).

Stánky propagujúce bio a eko boli na druhej strane na kvalitatívne vysokej úrovni a určite oslovili aj tých návštevníkov veľtrhu, ktorí tam prvoplánovo prišli iba kvôli "ezoterike".

Navyše - veľtrh bol miestom obrovskej koncentrácie ľudí a myšlienok niekedy nazývaných alternatívne a o to viac vystúpila niekedy zanedbávaná filozofická či duchovná stránka životného BIO-štýlu a bolo zaujímavé pozorovať styčné plochy vystavovateľov obidvoch na prvý pohľad možno nesúvisiacich veľtržných častí.

Koľko ekofarmárov, resp. spracovateľov biopotravín sa na veľtrhu prezentovalo? Bolo okolo ich stánkov plno? Boli aj ochutnávky?

BIO víno a korenie od Abrlových
BIO víno a korenie od Abrlových
Aj napriek nižšej kvantite bola o to vyššia kvalita. Celý veľtrh bol obrovsky navštívený (Praha je Praha) a takmer celý čas sa pomedzi stánky valila vlna návštevníkov.

Nedá sa teda celkom objektívne posúdiť, u ktorých stánkov bolo viac či menej plno. Všade bol stále nával.

A samozrejme boli aj ochutnávky - napríklad pálavských vín Abrlovcov, kozích syrov Dora, či v stánku PRO-BIO ligy, ktorá ponúkala na ochutnanie české biopotraviny, súťažiace o titul Biopotravina roka.

Celostná architektúra
Celostná architektúra
Čo zaujímavé bolo ešte na Biostyle k videniu mimo ekologického poľnohospodárstva? Organizátori sľubovali zastúpenie v oblastiach ako ekologické stavby, ekologické čistiace prostriedky, výrobky z bio-bavlny a konope či eko-agroturistika. Bolo tam toto všetko?

Izolácia pre ekodomy
Izolácia pre ekodomy
Mňa osobne zaujal stánok propagujúci prípravu a stavbu ekologických domov, navyše v súlade s tzv. celostnou či vesmírnou architektúrou ( www.arc.cz ).

A tiež (žiaľ iba dovozové) ekoplienky, plne kompostovateľné. No a žalúdok potešila tradičná indická kuchyňa z Góvindy, v ktorej sa varí z biopotravín a s láskou.

A sprievodný program? Na programe boli prednášky, autogramiády, workshopy... Vybral si si z bohatej ponuky niečo pre Teba inšpiratívne?

Snažil som sa vybrať si z bohatej ponuky a neľutoval som ani raz. Páčili sa mi všetky navštívené akcie:
Slnečná brána Čejkovice
Slnečná brána Čejkovice
 • prednáška Ing. Víta Syrového o výrobe potravín, používaní či nepoužívaní rôznorodých chemických prípravkov a látok v potravinárskom priemysle a ich vplyve na zdravie;
 • prezentácia o už zmienenej celostnej architektúre akad. arch. Oldřicha Hozmana;
 • rozprávanie Ing. Radka Hradila o záhradničení v súlade s prírodou v Camphille České Kopisty;
 • diskusný podvečer o kladoch a záporoch biopotravín vedený autorkou najnovšej biokuchárky Hanou Zemanovou.


Hoci inšpiratívne alebo nové pre mňa nebolo priamo nič, našiel som aj na týchto sprievodných akciách nespočetné množstvo dôkazov, že cesta podpory ekologického poľnohospodárstva, podpory biopotravín a ekologických výrobkov a ich uprednostňovanie v našom spotrebiteľskom koši má zmysel. Pre zdravie. Pre prírodu a krajinu. A aj pre našu dušu...

Hodnotenie: 80%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články

 • Veľtrh BIOSTYL 2006 (práve čítate)

Diskusia: Veľtrh BIOSTYL ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií