BIO spotrebiteľ

Zážitkové farmy v regióne Zselic

06.04.2006 08:23
Poznávacia cesta pokračovala návštevou zážitkových fariem (Experience farms) v regióne Zselic.
Tieto farmy roztrúsené v malých dedinkách v pohorí Zselic ponúkajú návštevníkom rôzne zážitkové programy.

Mapa Katica Tanya - zážitková farma
Mapa Katica Tanya - zážitková farma
My sme navštívili Bányai Panoráma Egyesület farmu poskytujúcu gastronomické služby a musím povedať, že na vysokej úrovne. Ich špecialitou sú tradičné maďarské jedlá a hlavne domáce pečivo pripravované v hlinenej piecke v záhrade.

Táto farma vznikla na mieste, kde v minulosti stála dedina Bárdudvarnok s miestnou časťou Bánya. Dedina postupne vymierala, domy sa rozpadali a záhrady zarastali burinou, až kým neprišlo niekoľko nadšencov s cieľom zachrániť túto dedinu.


Raj pre deti - Katica Tanya
Raj pre deti - Katica Tanya
Založili asociáciu Bánya Panoráma, ktorej členmi sa stalo mnoho známych športovcov, vedcov, umelcov a ďalších ľudí, ktorí dokázali svojím entuziazmom a energiou znovu obnoviť život vo vymierajúcej dedine a vytvoriť tak prosperujúce centrum turizmu. Staré domy boli opravené, obnovená bola dodávka pitnej vody a taktiež bolo vytvorené jazero ponúkajúce priestor pre rybolov a vodné športy. Pri domoch sa opäť objavili tradičné murované piecky na chlieb.

Počas našej návštevy sme zavítali aj do novopostaveného vzdelávacieho centra, ktoré poskytuje zaujímavo riešené ubytovanie v podkroví s kapacitou 35 ľudí, kde plánujú realizovať zážitkové programy pre deti.

Pečenie trdelníkov
Pečenie trdelníkov
Naše ďalšie kroky smerovali k farme Katica Tanya – Patca, ktorá prezentuje návštevníkom (najmä deťom) tradičný život na vidieku a tzv. trvalo-udržateľný život.

Návštevníci môžu priamo prísť do kontaktu s rôznymi druhmi domácich zvierat, vyšantiť sa v stodole plnej slamy a vyskúšať si mnoho tradičných remesiel.

Pre nás pripravili pečenie pečiva, podobného trdelníkom, na ktorom si všetci riadne pochutnali.

Obyvatelia farmy Katica Tanya
Obyvatelia farmy Katica Tanya
Všetky tieto farmy boli podporené maďarským Ministerstvom poľnohospodárstva a momentálne sa snažia získať prostriedky na fungovanie ponukou vlastných služieb a predajom výrobkov. Tieto farmy sú tiež v tejto oblasti jedným z málo miest, kde sa môže domáce obyvateľstvo zamestnať a je to aj jeden z dôvodov, prečo sa majitelia fariem dali na tento druh podnikania.

Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ing. Marta MaťuvkováSlovenský zväz ochrancov prírody a krajiny Prešov.

Súvisiace články


Diskusia: Zážitkové farmy v regióne ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Pobyt na ekofarme
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií