BIO spotrebiteľ

Ekodedina Gyürüfu

10.04.2006 10:54
Posledný deň nášho pobytu sme návštevili Gyürüfu Eco Village – ekologickú dedinu vystavanú„na zelenej lúke“, ktorá predstavuje trvalo udržateľný spôsob života.
Prístup do dediny je dosť komplikovaný, keďže tam vedie len lesná cesta a od najbližšej asfaltky je to asi 1,5 hod. prechádzka. Na úvod nám bola predstavená história a život v tejto dedinke.

Plán eko dediny Gyürüfu
Plán eko dediny
Momentálne tu žije zatiaľ 7 rodín, ktoré sa snažia žiť v čo najväčšej harmónii s prírodou. Deti vozia každé ráno mikrobusom do školy a tie väčšie sú počas týždňa na internáte. Na stavbu domov používajú vlastnoručne urobené a vypálené tehly, využívajú solárnu energiu, pri každom dome je rastlinná čistiareň vody.

Každá z týchto rodín sa venuje inému druhu obživy, jedna rodina prevádzkuje lesnú škôlku, iní sa živia chovom koní či oviec alebo pestovaním plodín.

Výstavba tejto dediny prebieha svojpomocne, akurát na niektoré projekty dostali štátnu dotáciu. V letných mesiacoch prichádzajú univerzitní študenti, ktorí im pomáhajú za bývanie a stravu.

Energeticky dom
Energeticky dom
Ľudia v tejto dedine, aj napriek neľahkej ceste po ktorej sa vybrali, sú šťastní - všade na okolí vládne pokoj, láska, súdržnosť a ochota pomôcť jeden druhému.

Táto krátka študijná návšteva naplnila moje očakávania vo vysokej miere. Keďže sme mali možnosť vidieť niekoľko envirovýchovných organizácii v praxi, môžem konštatovať, že naši susedia naplno využívajú všetky dostupné prostriedky ako prezentovať svoje prírodné bohatstvo a snažia sa rôznymi formami zvyšovať environmentálne povedomie svojich spoluobčanov.

Ak sa budeme uberať podobnou cestou aj my, nemusíme sa obávať o zachovanie prírodných a kultúrnych hodnôt sprevádzajúcich naše životy od pradávna.

Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Buďte prvý(á), kto mu dá hlas.

Ing. Marta MaťuvkováSlovenský zväz ochrancov prírody a krajiny Prešov.

Súvisiace články


Diskusia: Ekodedina ...

„na zelenej lúke“

Ekologicka dedina vznikla na povodnej zaniknutej dedine. Pod pojmom „na zelenej lúke“ sa zvycajne mysli na novom mieste, co v tomto pripade nie je.
Michal   Reagovať
 
0
 
0

Ekodedina Gyürüfu

Prosime o presnejsi uvedeni polohy Ekodedina Gyürüfu
(jake je v blizkosti mesto?).
Predem dekujeme.
Goran Radojkovic   Reagovať
 
0
 
0

Ekodedina Gyürüfu

Prosime o presnejsi uvedeni polohy Ekodedina Gyürüfu
(jake je v blizkosti mesto?).
Predem dekujeme.
Goran Radojkovic   Reagovať
 
0
 
0

Ekodedina Gyürüfu

Prosim presnejsi uvedemi polohy Ekodedina Gyürüfu
(jake je blizkosti mesto). Predem dekujeme.
Goran Radojkovic   Reagovať
 
0
 
0Pridať názor

BIO magazín

Pobyt na ekofarme
popisNajčítanejšie v rubrike