BIO spotrebiteľ

Veľkonočná tvorivá dielňa v Kammerhofe

10.04.2006 11:13
Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici pripravilo 31. 3. 2006 veľkonočnú tvorivú dielňu. Ani dážď a krúpy neodradili malých a veľkých od príjemne stráveného piatkového popoludnia. V kaplnke Kammerhofu nás čakali vajíčka, cesto, prútiky a šikovné ruky lektoriek.
Krehká krása
Veľkonočné vajíčka
Veľkonočné vajíčka
Je mnoho spôsobov zdobenia vajíčok. Techniky staré, z jednoduchých materiálov, vyžadujúce trpezlivosť a čas.

Zdobenie slamou mi na pohľad učarilo. Vyžehlenú slamu nastrihať. Špendlíkom opatrne nanášať lepidlo na kúsočky slamy. Slamu opatrne lepiť na žiarivo červené (či inak nafarbené) vajíčka. ... aké jednoduché - na prvý pohľad.

Pri ďalšom stole skúšali deti nanášať nahriaty farebný vosk.

Zapáčilo sa mi aj ozdobovanie leptaním – vajíčka (aj vyfúknuté) treba nafarbiť v cibuľových šupkách do tmavohneda.
Veľkonočná tvorivá dielňa
Veľkonočné vajíčka


Zastrúhaným koncom špajdle nanášame kuchynský ocot na škrupinku – treba viackrát prechádzať po tom istom mieste, občas opatrne priložiť papierovú vreckovku na odsatie prebytočnej tekutiny. Farba pomocou octu vybledne a záleží len na nás, aký vzor zvolíme.


Vizovické pečivo
K veľkej noci okrem upratovania patrí aj jarná výzdoba. Z cesta (1kg hladkej múky, 4 dcl vody) sme sa učili vymodelovať, vykrojiť, vystrihnúť sliepočku s košíkom vajec a iné motívy. Pri tejto aktivite sa deťom asi najviac páčilo pretláčanie cesta cez lis na cesnak... Pripravené ozdoby potrieme vajíčkom a sušíme v rúre pri najnižšej teplote asi 3 hodiny.

Prútiky
Na tejto tvorivej dielni si na svoje prišli aj chlapci (a chlapi). Z narezaných prútikov sa učili upliesť korbáče. A taký vlastnoručne vyrobený korbáč – to je o inom. Tak jar je predsa len tu!! Z prútikov si môžeme upliesť aj venček a okrášliť ho ozdobenými vajíčkami.

Sviatky predo dvermi
Veľkonočné vajíčka
Veľkonočné vajíčka
Veľkonočné vajíčka
Za všetkých účastníkov veľkonočnej tvorivej dielne by som rada poďakovala Slovenskému banskému múzeu v Banskej Štiavnici, organizátorke Mgr. Anne Ďuricovej a lektorkám Mgr. Gabike Danielovej a Mgr. Helene Chovanovej.

Dúfam, že v tradícii prípravy tematických tvorivých dielní zotrvajú a bude sa im naďalej dariť. Veď sviatky nespočívajú v množstve nakúpeného jedla a ďalšieho tovaru. Na sviatočné chvíle sa treba naladiť. Vlastnoručné ozdobenie vajíčok či príprava ozdôb bola v Kammerhofe milou príležitosťou stretnúť známych, porozprávať sa, usporiadať si myšlienky aj si oddýchnuť.

Hodnotenie: 73.4%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Zuzana GallayováPrednáša a vedie cvičenia na fakulte ekológie a environmentalistiky so sídlom vo Zvolene. Rada varí a stále viac pri tom používa biopotraviny.

Diskusia: Veľkonočná tvorivá dielňa ...

  nič

  super stránka
  lala   Reagovať
   
  0
   
  0

  taketo dielne by mali byt v kazdom regione a venovat cas detom, ktore budu pokracovatelm itradicii. Ludi mame schpnych, sikovnych a mali by byt aj patricne honorovani.
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Podujatia
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií