BIO spotrebiteľ

Ako si vybrať prací prostriedok?

12.04.2006 00:26
Pranie, vešanie bielizne a žehlenie je práca nekonečná. Vidieť ju snáď až keď ju neurobím. Najmä v tomto období, keď sa sneh ešte stále roztápa, mieša sa s dažďom a zeminou, mláky deti lákajú a vrstvy zimných posypov ešte len čakajú na upratanie. Aký prací prostriedok použiť a ako prať „šetrne“ k životnému prostrediu?
Pracie prostriedky obsahujú rôzne látky, ktoré sa po vypraní spolu s nečistotami z bielizne dostávajú do odpadových vôd. Približne polovica fosforu v nich je práve z pracích prostriedkov.

Informácie, o tých bezfosfátových som našla na stránke www.veronica.cz (Jak si vybrat prací prostředek – krůčky k čisté Svratce), podľa ktorej sú:

Pracie prostriedky bez fosforu (bez fosfátov)

NázovVýrobca/dovozca
Ariel excel colorProcter & Gamble
ClaraxSetuza
CoopCoop
DenkmitD markt
DonJako
Don GeminiJako
Don industryJako
Dosia Colon colorBenckiser
Epex colorEPK Trade
Epex totelEPK Trade
Mimino color *)Důbrava
PalmexHenkel
Palmex colorHenkel
Persil color perlsHenkel
Persil power perlsHenkel
Perwoll balzamHenkel
Pierre *)Zinest
Prací prášek universal?
Rex automatHenkel
Rex blue power *)Henkel
Senza klubíčkoDedra
Torsan *)Valtech tors
Všetky tekuté (gelové) pracie prostriedky sú bezfosfátové.
Merané laboratórnym rozborom: Rosa, o.p.s., apríl 2005
*) meranie z roku 2004


Autori článku upozorňujú, že nakoľko „niektorí výrobcovia v súčasnosti prechádzajú na bezfosfátové pracie prášky, v obchode môžeme nájsť jeden a ten istý výrobok ako fosfátový i ako bezfosfátový (napr. Tide, Lanza). Je preto potrebné dávať si pozor. Pokiaľ nenájdeme "svoj" prací prostriedok v tabuľke, môžeme sa celkom spoľahlivo orientovať podľa označenia na obale. Bezfosfátové pracie prostriedky sú označené nápisom "bezfosfátový" alebo "neobsahuje fosfáty". Naše merania nikdy nepotvrdili, že by výrobcovia v tomto klamali. Naopak, o prítomnosti fosforu vypovedá, pokiaľ v zložení objavíme "fosfáty" alebo anglicky "phosphates". Nenechajme sa oklamať označením "so zníženým obsahom fosfátov". Takýto prací prostriedok radšej nekupujeme.“

Ako ohľaduplne prať?

Spomenutý článok ďalej popisuje, ako správne pracie prostriedky dávkovať a pri akej teplote prať. V závere autori spracovali tipy ako prispieť svojim správaním v domácnosti k čistote našich vodných tokov a nádrží.

Kvapka vody
Pod ťažobou každodenných povinností (a problémov) sa nám možno zdá, že premýšľať nad voľbou „šetrného“ pracieho prostriedku je detail, že naša snaha je len kvapkou v mori. Aj to najširšie more je však tvorené predsa len maličkými kvapkami vody. Z maličkostí sa rodia veľké veci.

Hodnotenie: 72%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Zuzana GallayováPrednáša a vedie cvičenia na fakulte ekológie a environmentalistiky so sídlom vo Zvolene. Rada varí a stále viac pri tom používa biopotraviny.

Diskusia: Ako si vybrať prací ...

  je pravdou, že už dlhšiu dobu používam len bezfosfátové, perie sa mi výborne s nimi a niektoré ako Dosia alebo Torsan majú aj inú výhodu...hoci nie sú vo všetkých obchodoch , sú oveľa lacnejšie než mnohé fosfátové prášky..
  Dandy

  ak chcete prať ekologicky na 100% skúste mydlové orechy.
  Je to plod stromu Sapindus mucorosi,výborne perie a dá sa použiť aj na iné umývanie napríklad dlážky,okien a pod.
  Pôvodne sa odvar používal aj na umývanie vlasov. Má aj iné použitia napr.ako ekologický postrek proti škodcom alebo plesniam na rastlinách.
  Lenka

  Lenka,prosím Ťa, kde dostanem tie mydlové orechy?

  Ďakujem
  Tereza

  pracie prášky

  Prosím poraďte, ktorý prací prášok nepúšťa farby. Vyskúšala som všetky od firmy Henkel, všetky sú agresívne a púšťajú farby. Kúpila som béžovú záclonu za 7000,.- Sk, vyprala a záclona zostala takmer biela...
  A to som ju prala v tekutom prášku na farebné prádlo...Kupujem len značkové drahé veci, nie Čínu, aj tak mi všetky tričká pustili farby. Periem vo vlažnej vode, neviem, kde je chyba, ale určite v prachoch.
  Ďakujem za dobré informácie.
  Iduša

  pracie prášky

  môj kontakt
  IdušaČítať celú diskusiu k článku (6 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

RôzneNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií