BIO spotrebiteľ

Lesné aktivity (1)
Čo môže urobiť každý z nás

02.05.2006 00:12
Zaujíma Vás les a jeho obyvatelia? Chcete zachrániť kúsok divočiny? Radi by ste sa zúčastnili terénneho seminára v lese? Poznáte Mimovládny výbor Naše Tatry a Fond TATRY pri Nadácii EKOPOLIS? Viete, že bola zriadená Linka štátnych lesov SR, kde môže každý občan hlásiť podozrivé prípady v súvislosti s nekorektným správaním sa vlastných zamestnancov v lesoch vo vlastníctve štátu? Každý z nás môže niečo urobiť pre záchranu lesov...

Súkromné rezervácie – riešenie devastácie lesov

Vlčia rezervácia
Súkromná prírodná rezervácia Vlčia
Súkromná prírodná rezervácia Vlčia (vyhlásená k 1.4.2004) má rozlohu 21,24 ha a nachádza sa v Prešovskom kraji v pohorí Čergov, v katastri obce Olejníkov v pramennej oblasti riečky Ľutinka. Pôvodne patril les súkromnému majiteľovi, od ktorého Lesoochranárske zoskupenie VLK (LZ VLK) les odkúpilo. Sumu potrebnú na kúpu lesa - 3,2 milióna korún, sa podarilo získať zbierkou „Kúp si svoj strom“ medzi občanmi z 18-tich krajín celého sveta. LZ VLK je majiteľom lesa už od roku 1998 a od toho času sa v tomto lese nezasahuje: neťaží sa tam drevo, nesadia stromy, nevyťahujú sa mŕtve kmene a v lese sa nepoľuje.

Lámete si hlavu nad tým, čím obdariť svojich priateľov alebo rodinu? Chcete darovať niečo krásne a netradičné k narodeninám, meninám, sobášu alebo len tak z lásky? Ak áno, môžete sa pridať k tým, ktorí sa symbolickou kúpou stromov snažia zachrániť kúsok divočiny na východnom Slovensku.

Pošlite na číslo účtu alebo na našu adresu 1000 korún a do správy pre adresáta poštovej poukážky napíšte meno človeka, ktorému chcete darovať strom. LZ VLK vám pošle poďakovanie, samolepku a list symbolického vlastníka pre obdarovaného.

Informácie:
Lesoochranárske zoskupenie VLK, 082 13 Tulčík 27,
Tel./fax: 051/77 89 488, E – mail: dasa@wolf.sk, web: dasa@wolf.sk, web: www.wolf.sk

Vydavateľstvo ABIES

Zaujíma Vás les a jeho obyvatelia? Neuspokojujú Vás jednoduché a jednoznačné odpovede a riešenia? Kladiete si otázky o tom, aký je vlastne zmysel Vašej existencie. Ak ste odpovedali kladne, tak práve Vám ponúka vydavateľstvo LZ VLK – ABIES publikácie popredných svetových autorov, v zaujímavých cenových reláciách.

Kontakt:
Lesoochranárske zoskupenie VLK, 082 13 Tulčík 27,
Tel./fax: 051/77 89 488, E – mail: abies@wolf.sk
Ďalšie informácie: Aktuálna ponuka publikácii

Lesoochranársky čin roka

Cieľom je oceniť významné činy, ktoré viedli k záchrane lesa alebo boli na prospech lesom. Nominácie, s príslušným zdôvodnením, sa prijímajú priebežne na adrese:

Nadácia Zelená nádej, Ing. Mária Hudáková
082 13 Tulčík 27,
Tel./fax: 051/77 89 138, E – mail: main@gpf.sk, web: main@gpf.sk, web: www.gpf.sk
Ďalšie informácie: Vyhlásenie súťaže o Lesoochranársky čin roka 2005

Gaia - náš domov

„Gaia - náš domov“ je osemdňový pobyt v lese, kde maximálne dvadsať účastníkov pod vedením odborných lektorov, bez ohňa a komplikovaných stanových prístreškov trávi dni a noci uprostred prirodzených východoslovenských lesov.

Nápad usporiadať takéto netradičné terénne semináre skrsol pri rozmýšľaní nad cestou, ktorá nás doviedla k boju za záchranu Prírody. Boli to hodiny, dni, mesiace až roky strávené pod širákom v slovenských lesoch, stovky nocí počúvania sov, tisíce dní dažďa i slnka, mokré spacáky i ruky spálené od júlového slnka, omrzliny na prstoch, stretnutia s vlkmi, to všetko formovalo naše duše a vyberalo z nás tých, ktorí majú v srdci divočinu. A tak dnes, keď je potrebné sformovať hnutie priateľov prirodzených lesov ochotných pomôcť Prírode, nie romantickými posedeniami pri ohňoch a folkových pesničkách, ale vlastnou prácou, ponúkame záujemcom skrátenú verziu tohto putovania.

Cieľ:
  • Vštepiť ľuďom myšlienku života na Zemi ako pavučiny, v ktorej je ľudský rod len jednou nitkou. Zbaviť ľudí antropocentrického myslenia a upozorniť ich na fakt, že život na Zemi bude existovať aj bez nás.
  • Zdôrazniť zodpovednosť ľudí za ich ovplyvňovanie prírodných procesov a za kvalitu nášho životného prostredia, vzbudiť záujem o veci spoločné a podporiť odhodlanie konkrétnymi skutkami prispieť k náprave.

INFORMÁCIE:
Lesoochranárske zoskupenie VLK, 082 13 Tulčík 27,
Tel./fax: 051/77 89 488, E – mail: dasa@wolf.sk, alfa@wolf.sk

Mimovládny výbor NAŠE TATRY

Mimovládny výbor NAŠE TATRY vznikol ako reakcia na pripravované aktivity v Národnom parku Vysoké Tatry, ktoré podľa mnohých vedcov, občianskych aktivistov a umelcov, nemajú nič spoločné s ochranou prírody a trvalo udržateľným využívaním nášho najcennejšieho národného parku. Mimovládny výbor NAŠE TATRY je voľným zoskupením odborníkov, aktivistov mimovládnych organizácií a umelcov, ktorého cieľom je vzájomne koordinovať pripravované aktivity, iniciovať prípravu odborných štúdií, monitorovať situáciu v TANAPe, podnecovať spoločenskú diskusiu k danej téme a pod. Akákoľvek občianska iniciatíva a pomoc je viac ako vítaná.

KONTAKT:
Mimovládny výbor NAŠE TATRY
Staroturský chodník 1, 811 01 Bratislava,
tel. 02/55 42 21 85, fax/zázn. 02/55 42 21 86, 55 41 84 84
web: www.nasetatry.sk, e-mail: nasetatry@changenet.sk
E –mail na hovorcov:
geoghuba@savba.sk,
trubiniova@changenet.sk,
dobsovic@sovs.sk,
peticiatatry@post.sk

Informačné zdroje:

Fond TATRY pri Nadácii EKOPOLIS

Fond Tatry je zameraný na podporu trvalo-udržateľnej obnovy Tatier pre budúce generácie. Nadačný fond podporuje projekty citlivej obnovy tatranskej krajiny a lesov a to jednak v praktickej rovine a jednak v rovine osvety a vzdelávania a presadzovania primeraných postupov pri obnove.

Zakladatelia Fondu:

Linka štátnych lesov SR

Štátne lesy SR zriadili v súvislosti s predchádzaním nekorektného správania sa vlastných zamestnancov v lesoch vo vlastníctve štátu „horúcu linku:

zachranstrom@lesy.sk
0918 444 444


Každý občan sa v tejto chvíli môže zapojiť do efektívnej ochrany slovenských lesov vo vlastníctve štátu a to tým, že bude mať oči otvorené a podozrivé prípady bude hlásiť na túto linku.

Ide napr. o podozrenia na pripravovanú ťažbu v prírodných a národných prírodných rezerváciách, znečisťovanie lesov odpadmi, necitlivé zásahy a rôzne sekundárne javy (nadmerné poškodenie materských porastov, poškodenie ciest - erózia, znečistenie ťažobného priestoru ...) v hospodárskych lesoch. Môžete pripojiť aj fotografie zdokumentovaného prípadu.





Hodnotenie: 90%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Lesné aktivity ...



    Pridať názor na článok





    BIO magazín

    Životné prostredie
    popis



    Najčítanejšie v rubrike



    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií