BIO spotrebiteľ

Záhradka prináša zdravie, krásu, radosť a rovnováhu

08.05.2006 00:09
Výhodou ak máte organickú záhradku je, že máte vždy na dosah veľmi zdravé a vždy čerstvé ovocie, zeleninu, bylinky a krásnu prírodu. A to nenájdete a nekúpite v žiadnom obchode.
Záhradnícke projekty prinášajú do škôl viac rovnováhy.

Intelektuálne pracujúci ľudia potrebujú vyrovnať túto jednostrannú záťaž organizmu a najlepšiu šancu im poskytuje práve príroda, dotyk so zemou, rastlinami a aktivita, pohyb.

Deti radi trávia svoje voľné chvíle v peknej záhradke. Mnohým žiakom to pomáha vylepšiť ich prospech v iných predmetoch. Mnohí žiaci, ktorí sú odsudzovaní za horší prospech a vyrušovanie na vyučovaní v triede, potrebujú práve tento druh aktivity, kde sa môžu plne realizovať a potom môžu školu jedinečne reprezentovať.

Vandalizmus vzniká často práve kvôli tomu, že deti odtrhávame od prírody, od kontaktu so živým svetom, od fyzickej aktivity a pohybu na čerstvom vzduchu, od možnosti dosiahnuť niečo vlastnými rukami, starať sa o to a dopestovať niečo.

Na mnohých školách a aj v mestských komunitách si ľudia (dospelí, mladí aj deti) spoločne vytvorili spoločné záhradky, kde každý má svoj záhon. Nie sú to veľké záhrady, iba také, aby prinášali každému z vás radosť a potešenie.

Ľudia si tam experimentujú, oddýchnu, vzájomne si pomáhajú, učia sa jeden od druhého, majú možnosť obdivovať záhony ostatných, prírodu a jej kvitnúcu krásu, a pri tom všetkom spoločne zažijú kopec srandy.

Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ing. Marcel Suškovenuje sa rozvoju permakultúry. Pracuje v občianskom združení PRAMEŇ ŽIVOTA a je vedúcim projektu Spoločenstvo pre živú krajinu.

Diskusia: Záhradka prináša zdravie, krásu, radosť ...

  Svätá pravda, Marcel, súhlasím s Tebou.
  arpad od dunaja   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Záhradka prináša zdravie, krásu, radosť a rovnováhu

  Velmi vystizne a jednoduche. :-) Uz len zacat tento krasny zivot, ktory nam to oplati radostou zo zivota. :-)
  Majdus   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Záhradka prináša zdravie, krásu, radosť a rovnováhu

  Marcel, ak máte peknú a ideálne aj inšpiratívnu fotku z vašej prírodnej záhrady, radi ju uverejníme v našom foto okienku Prírodná záhrada.

  Rovnaká prosba aj na ďalších prírodných záhradníkov. Fotky nám môžete posielať na medalova@biospotrebitel.sk Najaktívnejších prispievateľov odmeníme knižnou publikáciou.
  Klaudia   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Prírodna záhrada
Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií