Všetko to začalo rozhlasovou reláciou o lesoch, ktorú pripravili žiaci z rozhlasového krúžku ŠKORO. Do rúk žiakov sa dostalo mimoriadne vydanie školského časopisu Leška, ktoré bolo celé venované lesom.
Nadačný koncert
20. apríla sa v jedálni školy uskutočnil nadačný koncert (dopoludnia pre žiakov školy, popoludní pre verejnosť) „Poďte s nami do lesa“. Vstupné pre žiakov na koncert boli 3 kg starého papiera. Takto sa za jeden deň nazbieralo 1 148 kg starého papiera. Na koncerte sa diváci dozvedeli o funkciách lesov, o členení lesov a spôsoboch ochrany lesov. Na dobrovoľnom vstupnom pre verejnosť sa vyzbieralo 1 640 Sk, ktoré sme spolu so sumou vyzbieranou v zbierke Kúp si svoj strom (2 360 Sk) poslali LZ VLK (www.wolf.sk) na rozšírenie prírodnej rezervácie Vlčia v Čergovskom pohorí. Sprievodnými akciami koncertu bol infostánok o lesoch, na ktorom žiaci i verejnosť mohli získať informácie o lesoch a tiež množststvo informačných letákov a brožúr, venovaných lesom. Tieto nám poskytlo LZ VLK.
Infostánok
Návštevníci si tiež prezreli výstavu „Bio – nebio“ o ekologickom poľnohospodárstve (zapožičanú od OZ Tatry), výstavu „Po stopách medveďa“, ktorú nám na apríl zapožičala SWS (Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou). Výstavy si pozrelo 450 žiakov školy a takmer 100 ďalších návštevníkov koncertu . Súčasťou výstavy bol videofilm o medveďoch, na ktorom sa žiaci dozvedeli o spôsobe života medveďa hnedého, ako i to, ako sa zachovať pri stretnutiach s ním. Veľmi zaujímavá bola tiež súťažná prehliadka fotografií „Les očami detí“.
V apríli sa už tradične naši žiaci dozvedajú o problémoch životného prostredia na školskej prehliadke filmov Envirofilm. V tomto roku to boli okrem iných filmy Biodiverzita na Slovensku, Ekosystémy Slovenska – filmy zapožičané zo SAŽP, film Divoké Karpaty, ktorý sme v roku 2004 získali od LZ VLK. Veľký úspech mala aj práca s CD Enwin, z ktorého sa žiaci dozvedeli o nutnosti separovať odpad i návody, ako na to.
Výsadba v areáli školy
Aj keď nie priamo les, ale areál plný stromov sa usilujeme vytvoriť v okolí našej školy. V apríli sme vysadili v areáli našej školy a partnerskej materskej školy 36 kusov drevín, ktoré sme získali od OZ Tatry v rámci projektu Zelené areály škôl.
Štrnásť našich žiakov a tri učiteľky sa v dňoch 21. – 23. apríla zúčastnili šiesteho ročníka Revitalizačného tábora v Olšavici, kde vysadili v poľnohospodárskej krajine vyše tristo stromov. Revitalizačných táborov, ktoré organizujú OZ Zachráňme Letanovský mlyn a OZ Tatry sa zúčastňujeme každý rok.
Ochrane prírody a lesov sa venujeme aj formou výtvarných a literárnych súťaží. V tomto školskom roku sme sa zamýšľali nad životom medveďov v celoslovenskej literárno -výtvarnej súťaži „A čo na to vlk či medveď?“, ktorú organizuje SWS. Zapojili sme sa do druhého kola projektu Infoveku „Strom v prísloviach a porekadlách“. Žiaci, ktorí radi fotografujú, sa zapojili do fotosúťaže SAŽP Zelený svet 2006 na tému „Všetkým deťom na Zemi – odkaz prírody“, fotosúťaže Infoveku „Ročné obodobia v prírode“.
Našu školu v súčasnosti navštevuje 530 žiakov. Všetci ale veríme, že čo i len 500 mladých ľudí na 500 malých miestach urobí 500 malých skutkov, môžu zmeniť tvár sveta.
Darina Bergmannová, koordinátor environmentálnej výchovy
Súvisiaci odkaz:
www.zelenaskola.sk