BIO spotrebiteľ

Agrokruhy nakoniec bližšie pri Bratislave

22.05.2006 08:14
Pán Šlinský sa sťahuje z rodinnej farmy Mašekov mlyn do lokality Brnov Les (v katastri obce Hrubý Šúr), kde sa v spolupráci s o.z. ArTUR podarilo vytvoriť ideálne podmienky pre vytvorenie modelovej farmy na ekologické pestovanie zeleniny systémom CSA-Agrokruh.

Aj vy sa ešte môžete do systému prihlásiť - stačí vyplniť kalendár odberu zeleniny v elektronickej podobe a poslať ho p. Šlinskému. Ak máte o biozeleninu záujem, neváhajte a pošlite kalendár najneskôr do konca mája.
Pán Šlinský pre čitateľov BIO magazínu napísal:

Stav CSA systému AGROKRUH k 1.05.2006

Počet celkom odoslaných zmlúv………….. 38
Počet uzavretých zmlúv…….………………33
Počet uhradených pôžičiek..………………..29
Celková suma pôžičky……………......189 995.-Sk
Celková suma v časovej banke…… ….....1920.-Sk (48 hodín po 40 Sk)
Preinvestovaná suma na MM..................74256.-Sk
Vrátená suma.......................................... 80500,-Sk
Ponechané vklady....................................86500,-Sk

Zmena pôsobiska znamenala pre niektorých už prihlásených záujemcov stratu záujmu, ktorý som vecne riešil vrátením vkladu. Udialo sa to hlavne u tých záujemcov, ktorí sú príliš vzdialení od novej lokality.

V prebehnutej diskusii sa ukázalo, že podstatu systému som asi nepresne vysvetlil, takže v skratke ešte raz, o čom je CSA-AGROKRUH :

Čo je CSA-AGROKRUH?

vynález pána Šlinského
Špirálový zakoreňovač
vynález pána Šlinského
Cieľ: podpora rozvoja lokálnej produkcie ekologicky pestovanej zeleniny

Prostriedky:
- stanovenie udržateľných limitov a určenie rizikových faktorov
- prieskum reálneho záujmu o ekologický pestovanú zeleninu v podmienkach Slovenskej republiky
- vybudovanie demonštračnej farmy a vytvorenie poľnej školy pre záujemcov o ekologické pestovanie zeleniny na malých rodinných farmách

Realizácia

Prvý stupeň projektu je určenie udržateľnej výmery a výrobnej kapacity malej rodinnej farmy zameranej na ekologické pestovanie zeleniny

V systéme AGROKRUH:
organizačná forma je malá rodinná farma,
udržateľná výmera je stanovená na 2 ha,
výrobne zameranie zelenina, bylinky a drobné ovocie v BIOtriede kvality
objem ročnej produkcie vyjadrený v peniazoch 450 000,-Sk
potreba štartovacie kapitálu 1.200 000 Sk

Druhý stupeň je prieskum reálneho záujmu a možnosti existencie spoločenstvom podporovaných fariem v podmienkach Slovenskej republiky. V systéme CSA AGROKRUH , vychádzam z jednoznačnej podmienky: odbyt je potrebné zaistiť ešte pred výsevom.

Na tento účel som vypracoval kalendár odberu zeleniny s cenami, ktoré sú stanovené z priamych výrobných nákladov ktoré boli vynaložené v priebehu 7 rokov trvajúceho experimentálneho overovania technológie systému AGROKRUH.

Požiadavka na spotrebiteľa:
Záujemca o zeleninu v BIOtriede kvality vyplní tento kalendár a internetom ho zašle na zaevidovanie do databázy odberateľov. V podstate je to prieskum trhu ktorý je možné vďaka internetu realizovať s minimálnymi nákladmi a umožňuje vytvorenie reálneho obrazu o stave možnosti reálnej existencie ekologický hospodáriaceho roľníka – zeleninára.

Zaevidovaním v databáze odberateľov sa záujemca prakticky k ničomu nezaväzuje. Vytvára však základ reálne použiteľných informácií, ktoré sú bezpodmienečne nutné na vykonanie ďalších krokov. Pozrite si vývojový diagram v prílohe (.pdf dokument, 83 kB).

Tretí stupeň: Demonštračná farma (momentálne v realizácii na lokalite Brnov les v katastri obce Hrubý Šúr).

Štvrtý stupeň: Dosiahnutie duplikovateľnosťi systému prostredníctvom „poľnej školy“ pre pestovateľov a Dni otvorených dverí pre spotrebiteľov

Preinvestovaná čiastka na uloženie rozvodu elektrickej energie, rozvádzače a betónové pätky ostali na ploche farmy Mašekov mlyn. S majiteľom pozemku som sa predbežne dohodol na zachovaní tohto stavu v priebehu troch rokov. Keď sa exaktne preukáže životaschopnosť systému CSA-AGROKRUH a nájde sa záujemca o hospodárenie uvedeným systémom na danej lokalite, zdarma ho zaškolím. Ostatné demontovateľné časti sú už presťahované na lokalitu Brnov les v katastri obce Hrubý Šúr. Na tejto lokalite budeme pokračovať v budovaní systému CSA-AGROKRUH v spolupráci s OZ ArTUR ktorý na to získal prostriedky z grantu od TOYOTY.

Systém CSA-AGROKRUH je budovaný v záujme dosiahnutia trvalej udržateľnosti, čo znamená, že každý kto má aspoň teoreticky záujem, nech ho prakticky deklaruje vyplnením kalendára odberu zeleniny (.xls subor, agrokruh.net) a pošle ho na zaevidovanie do databázy spotrebiteľov na adresu agrokruh@centrum.sk .


So všetkými už zaregistrovanými komunikuje pán Šlinský osobne. Noví majú ešte poslednú šancu sa zaregistrovať. Prvá zelenina bude až v roku 2007

Pán Šlinský,
držíme Vám palce na novom pôsobisku a pevne veríme, že BIO zelenina z Agrokruhu - prírode a ľuďom k duhu, bude v roku 2007 už realitou:-).


Hrubý Šúr je obec s poľnohospodárskou tradíciou, položená cca 30 km východne od Bratislavy, v okrese Senec, so zaujímavým okolím - v blízkosti Malého Dunaja a lužného lesa.
Súvisiace odkazy
 • AGROKRUH
 • ArTUR - Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj, občianske združenie

Hodnotenie: 73.4%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Súvisiace články


Diskusia: Agrokruhy nakoniec bližšie pri ...

  Aktualny kontakt


  Este nemam pripoj na internet na novom mieste tak len aktualne cislo na mobil 0910 637 776

  Vdaka za trpezlivost

  SLINSKY
  Slinsky   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazínNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií