Niekedy nastáva taký čas. Po týždňoch a mesiacoch absolútneho nasadenia, po tom čo sa popíšu tony papiera, realizujú desiatky stretnutí a telefonických rozhovorov, pošlú stovky meilov a zdá sa, že nikto sa už nevyzná v tom „kam vlastne kráčame“, sa zrazu z tej kopy spomienok, dojmov, vyhlásení ... ako fakle na nočnej ceste, vynoria tie podstatné. Nazvem ich míľnikmi.
Príbeh Tatier od 19. novembra 2004 je dlhou, veľmi dlhou a únavnou cestou v ústrety pevnostiam politickej moci a mocenskej arogancie. Ako človek, ktorý stál na tejto ceste na strane nadčasových hodnôt, ktorú pre mňa predstavuje (aj) prírodné prostredie Tatranského národného parku, vlastne ani neviem, či sme prehrali alebo vyhrali. Veci zvonku vyzerajú inakšie ako zvnútra.
To čo však viem, aj keď subjektívne, je pomenovať míľniky na tejto ceste. Ja ich mám osem. Osem zastavení v čase, osem príbehov, osem výpovedi o dobe a ľuďoch, ktorí formovali politickú realitu a kultúru v ostatných mesiacoch.
Som nesmierne šťastný, že ich mám. V čase, keď volebné štáby politických strán budú kŕmiť ľudí párkami a guľášom, nadájať pivom a sľubovať „modré zajtrajšky“, ja budem tráviť v lese. A voliť budem s pokojom v srdci. Pretože viem, koho voliť nebudem. Tých, ktorým osem zastavení nastavilo zrkadlo a v ňom som uvidel politických gaunerov.
Na čo sa môžete v rámci 8-mich zastavení tešiť?
- Požiadavky Mimovládneho výboru Naše Tatry (december 2004)
- Čo si ľudia na Slovensku myslia o obnove Tatier?
- MISIA IUCN v Tatranskom národnom parku (Apríl 2005)
- Naozaj ide o to isté?
- Desať smrteľných hriechov spáchaných na Tatranskom národnom parku, ale aj na demokracii, právnom štáte a občianskej spoločnosti
- Tatry – desať prikázaní
- Je lykožrút len ďalšia zámienka pre ťažbu dreva tatranských rezerváciách?
- Vládna štúdia udržateľného rozvoja Tatier je nekvalitná