BIO spotrebiteľ

Voľby 2006 – alternatívy

16.06.2006 08:05
Voliť či nevoliť? Ak voliť, voliť srdcom či rozumom? Ak voliť srdcom – je šanca, že môj kandidát bude zvolený a že bude mať reálnu šancu presadzovať svoj volebný program? Ak voliť rozumom – zostáva mi niečo iné ako voliť menšie zlo? Ak nevoliť – ako inak využiť svoje demokratické právo spolurozhodovať o osude spoločnosti?
V sobotu sa opäť otvoria volebné miestnosti, a to ešte neprešli ani celé štyri roky :-(. Z bilbordov sa na nás dívajú tváre politikov v nadživotnej veľkosti. O sloganoch radšej pomlčím. Na námestiach vyhráva muzika a poletujú balóniky. Deti sú spokojné. My dospelí už menej. Voláme po zmene, ale zmena môže byť aj k horšiemu alebo neriešiť vôbec nič - pokiaľ sa nezmení princíp, idea...

Nech vyhrá ten či onen, zástupca pravice či ľavice, je reálna šanca na zmenu politického kurzu v mene kvality života? Alebo to bude stále „o tom istom“ – o moci peňazí a presadzovaní záujmov úzkych finančných skupín? Zmení sa niečo v prospech človeka, spoločnosti postavenej na humanizme, láske a úcte ku všetkému živému a spôsobu vládnutia s ohľadom na dobré životné prostredie a na záujmy budúcich generácií?

Napríklad Tatry... Národný symbol, pýcha Slovenska, „ozdravovňa pre telo i dušu“... Po veternej kalamite v roku 2004 spájané so slovom „tragédia“, a dnes raj investorov. Money makes the world go round - peniaze točia svetom. Tatry nepotrebujú viac lanoviek ani lepšie hotely. Sú krásne také aké sú – ako božské dielo prírody. A ľudia to tak aj cítia. Žiaľ, zelenú dostala vízia Tatier so super hotelmi, lanovkami a infraštruktúrou. Takú víziu posvätila súčasná vláda.

„Len málo vlád začalo vážne rozvíjať a testovať politiku pre dlhodobú environmentálnu udržateľnosť. Väčšina západných demokracií zostáva neuspokojivými: politické dianie výdatne nahráva bohatým - politické strany a jednotlivci majú veľkú výhodu, ak sú dostatočne bohatí, aby si kúpili pozornosť pre seba a svoje ciele a štvorročný volebný cyklus znamená, že krátkodobé ohľady silno zavážia na miske politických váh“.
...(Paul Ekins: Wealth Beyond Measure).

Chce to zmenu – ale zásadnú. Nie politika postavená na boji koalície a opozície (a občan aj tak vždy prehrá), ale na celospoločenskej diskusii o vízii dlhodobého rozvoja spoločnosti, ktorý spája záujmy ekonomické, ekologické a sociálne.

Na novom modeli fungovania spoločnosti – od demokracie k trvalej udržateľnosti – by už dnes mohli začať pracovať mimovládne organizácie, ktoré sú dlhé roky „strážcami demokracie“ a ktoré majú zásadný vplyv na verejný život (v miestnom, národnom i medzinárodnom meradle) v zmysle obhajovania občianskej politiky a ochrany životného prostredia.

Súčasný politický systém vlády vyzerá byť prežitý. Signalizuje to aj volebný výsledok z Českej republiky.

Uvidíme, ako voľby dopadnú na Slovensku. Aspoň že môžeme krúžkovať. Napríklad nezávislých kandidátov na kandidátke Slobodného fóra (viď www.zeleni.sk ). Ale rozum má pochybnosti a srdce volá po ešte úplne inej alternatíve...
Súvisiace odkazy

Hodnotenie: 80%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Voľby 2006 – ...

  Včera to pod lampou velmi dobre povedal Fedor Gál.Je už najvyšší čas skoncovať s volbou menšieho zla.Za seba len poviem boh nás ochraňuj pred Ficom,Mečiarom a Slotom.
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Dilema (?)

  Ja som tentoraz voliť bol, ale nie som si istý, či to malo nejaký zmysel. Nevadí mi to, že neboli zvolení práve tí, ktorých som volil ja (môj názor nemusí byť názorom väčšiny a demokratické princípy rešpektujem), vadí mi to, že aj keď človek môže krúžkovať konkrétnych ľudí, v konečnom dôsledku hlasuje aj tak za nejakú stranu alebo hnutie. Nemôžem voliť ľudské individuality s ich individuálnymi predstavami o riešení problémov, musím voliť jedine tých, ktorí sa (voľky-nevoľky) museli niekam zaradiť. Nemôžu reprezentovať vlastné, neopakovateľné presvedčenie, ale musia rešpektovať program nejakej skupiny (stáda). Aj stádovitosť je možno prejavom demokracie, nepovažujem ju však za skutočne slobodnú a vedomú voľbu.
  Voľby podľa mojich predstáv by boli voľbami z jednotlivých kandidátov s jednotlivými programami, nie s programami skupín. A musel by som mať možnosť voliť z tých, ktorých osobne poznám.
  Že je takýto volebný systém nereálny a nerealizovateľný?
  Je celkom reálny a dokonca aj existujúci a osvedčený.
  Raz za rok sa ho zúčastňujem, nie však v tzv. "vysokej politike". Volím tak v spoločenstve, ktoré mi je vnútorne blízke. A tieto voľby sú pre mňa oveľa dôležitejšie než tie "parlamentné".
  Verím, že raz sa bude voliť práve takto aj do parlamentu...
  Jozef Neoral   Reagovať
   
  0
   
  0

  Nie je všetko čierno-biele

  Jozef píše, že zvolení ľudia: "Nemôžu reprezentovať vlastné, neopakovateľné presvedčenie". Nechcem reagovať na presvedčenie ako také. Faktom však je, že poslanci neraz hlasovali inak, ako strana, za akú boli zvolení :-).
  Marián   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

RôzneNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií