Alternatívne čistenie
Toky nie sú stoky! (28)
13.06.2006 00:22Vyskúšajte niektoré z domácich overených receptov na odstraňovanie škvŕn a ak máte svoje vlastné prírodné receptúry a chcete sa s nimi podeliť, pošlite nám ich
Prírodné čistidlá
- Ocot – odstraňuje vodný kameň, koncentrovaný zabraňuje vzniku plesní (stačí jednorazovo alebo pravidelne potierať handričkou). Ocot má i sterilizačný účinok a je preto vhodný na dezinfekciu kúpeľne a toalety. Nepoužívajte ho ale na mramorové plochy! Ocot sa používa sa aj na zmäkčenie bielizne miesto aviváže a odstraňuje i niektoré škvrny.
- Sóda bikarbóna – pohlcuje v chladničke nežiadúce pachy, bieli hrnce a čistí čajníky od nánosov, pomáha čistiť pripálené hrnce.
- Na čistenie odtokov používajte na to určené baktérie. Aplikujú sa v roztoku a nechajú sa pôsobiť cez noc. Koncentrovanejšie sa používajú do žúmp a suchých toaliet.
- Na zneškodnenie patogénnych mikróbov z potravín postačí teplá mydlová voda. Utrite ňou všetky plochy, ktoré prišli do kontaktu s mäsom alebo surovými vajcami.
- Na ošetrenie nábytku použite zmes 1 kávovej lyžičky olivového oleja a pol šálky octu.
- Striebro vyčistite bielou zubnou pastou. Meď leštite handričkou namočenou v octe alebo citrónovej šťave so soľou a opláchnite vodou. Mosadz vyleštíte pastou z 1 kávovej lyžičky soli, šálky octu a šálky múky. Chróm vyčistí jemný roztok octu či citrónovej šťavy.
- Namiesto kúpených umelo navoňaných kvetov použite vrecúško alebo nádobu s prírodnými sušenými bylinami a kvetmi. Keď vypáchnu, dovoňajte ich prírodnými éterickými olejmi.
- Pripálené hrnce – do nádoby nalejete slaný roztok a necháte odmočiť alebo rýchlo prevaríte.
- Silný zápach /napr. od cibule alebo rýb/ odstránite z dosky tak, že ju dobre vydrhnete polovicou citróna a umyjete studenou vodou.
- Na pripálenú rúru aplikujte pastu z 1 dielu mazľavého mydla a 2 dielov sódy bikarbóny. Nechajte pôsobiť a opláchnite čistou vodou.
- Chladničku a nádobu na chlieb udržíte čistú a bez plesní, ak ich pravidelne zvnútra vyčistíte octovou vodou.
Čistenie škvŕn
- Vajce – vyperte v studenej vode.
- Červené víno – čerstvý fľak posypte silnou vrstvou soli, po vsiaknutí soľ odstráňte a vyperte. Alebo škvrnu pokvapkajte citrónovou šťavou, navlhčite a vyperte.
- Glej a lepidlo – nechajte namočené v teplej vode a dočistite teplým octom.
- Horčica – na fľak položte na cca 15 minút surovú očistenú cibuľu alebo vyperte v octovej vode.
- Hrdza – naneste citrónovú šťavu a soľ a dajte na slnko; po hodine vyperte. Alebo pokvapkajte citrónovou šťavou a fľak umiestnite do pary nad hrniec s horúcou vodou a potom vyperte. Alebo vydrhnite horúcou citrónovou šťavou.
- Káva a kakao – škvrnu namáčajte striedavo do horúcej a studenej vody, kým fľak nezmizne. Alebo natrite vlhkým jadrovým mydlom, namočte do horúcej vody a vyperte. Pri syntetických látkach použite roztok 1 polievkovej lyžice alkoholu a 1l vody, ktorým škvrnu vydrhnite a vypláchajte v studenej vode.
- Krém na topánky – vydrhnite vysoko percentným alkoholom.
- Krv - čerstvé fľaky vyprať v studenej vode. Staré vyprať v studenej mydlovej vode.
- Make-up – vyperte v mydlovej vode.
- Ovocie - vyperte mydlom. Bielu bielizeň pokvapkajte citrónovou šťavou a vyperte v horúcej vode. Citlivé tkaniny vyperte v studenej vode s jemným pracím prostriedkom a octom.
- Pero a fixka – ošetrite handričkou namočenou v citrónovej šťave alebo 90% alkohole. Uvoľnenú rozpustenú farbu vysávajte papierovým obrúskom.
- Plesne – zvlhčite, pokvapkajte citrónovou šťavou, posypte soľou a nechajte vyschnúť na slnku. Zažltnutú, plesnivú látku namočte na niekoľko hodín do kyslého mlieka, potom vyperte.
- Pot – namočte do octovej vody a vyperte.
- Pečiatkovacia farba – ošetrite citrónovou šťavou.
- Rúž – navlhčite čistým alkoholom a vydrhnite.
- Špenát – vydrhnite surovým zemiakom, potom vyperte v mydlovom lúhu a vypláchajte.
- Tráva – vyprať mazľavým mydlom. Staré fľaky pokvapkať citrónovou šťavou a vyprať vo vlažnej vode.
- Tuk – vyprať v horúcej mydlovej vode. Čerstvé fľaky posypte múkou, strúhanou krajčírskou kriedou alebo zemiakovým škrobom a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Potom látku vykefujte.
- Živica a vosk – na fľak dajte odspodu i zhora pijavý papier a žehlite, kým sa vosk či živica nevpije.
- Žuvačka – vložte do mrazničky alebo na ňu položte kocku ľadu. Keď stvrdne, odlúpnite ju.
Vyskúšajte niektoré z domácich overených receptov na odstraňovanie škvŕn a ak máte svoje vlastné prírodné receptúry a chcete sa s nimi podeliť, pošlite nám ich na
ekoporadna@zivica.sk a
medalova@biospotrebitel.sk. Radi ich zverejníme.
(Zdroj: Ekoporadňa Živica, Vysoká 18, 811 06 Bratislava a www.biospotrebitel.sk)
Hodnotenie: 74.2%, 7 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.
Súvisiace články
Diskusia: Alternatívne ...
Čistenie mosadze
Našiel som ďalší spôsob ako čistiť mosadz bez kupovanie drahých čistidiel.. bolo úplnou to náhodou.. raz sa mi pri jedle dostala na mosadznú nábojnicu kvapka kečupu :D a keĎ som to o pár minút umýval na miete tej kvapky bola mosadzná nábojnica ako nová.. odvtedy keď čistím mosadz, len ju umyjem mydlom, alebo jarou (odmastím) a na hodinu-dve nanesiem tenkú vrstvu kečupu.. mosadzné predmety sú potom ako nové.. neviem ako to funguje, ale funguje to.. a výborne :)
Rudolf Pado
Kecup obsahuje aj ocot a ocot rozpusta aj vodny kamen.
Re: Alternatívne čistenie
ja používam univerzalny kamen....na striebro, med, mosadz, sklokeramicku pec, krbové sklo a mnoho ďalších...na všetko len jeden prostriedok
Re: Alternatívne čistenie
Čistenie mosadze
Do octu vmiešať soľ a múku, až vznikne biela pasta s konzistenciou podobnou Sidolu. Naniesť a pred zaschnutím vyčistiť a vyleštiť. Odsúšané, funguje to.
Re: Re: Alternatívne čistenie
ja som to vyskušala odporučam všetkym bez veľkej namahy a velmi čistučke ligotajuce su moje vazičky dakujem
Re: Re: Alternatívne čistenie
ja som to vyskušala odporučam všetkym bez veľkej namahy a velmi čistučke ligotajuce su moje vazičky dakujem
Pridať názor na článok
BIO magazín
Toky nie sú stoky!
Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.
Najčítanejšie v rubrike
