Dni EP 2007 > Kalendár akcií > BIO na Slovensku dnes

BIO na Slovensku dnes

S percentuálnym podielom vyše 5% ekologicky obhospodarovanej pôdy z celkovej výmery poľnohospodárskej pôdy sa Slovensko radí v rámci krajín EU k lepšiemu priemeru. Aj počet obchodov s ponukou biopotravín už sa počíta na desiatky. BIO je čoraz viac „in“. Mnohí spotrebitelia však tvrdia, že si biopotraviny nemôžu dovoliť. Sú naozaj pre Slovákov také drahé?

Ekologické poľnohospodárstvo v číslach

K 31. 8. 2007 bola ekologicky obhospodarovaná pôda o rozlohe 121 460 hektárov, čo predstavuje cca 5,78 % z celkovej výmery poľnohospodárskej pôdy na Slovensku.
Z toho:
  • 37 232 ha tvorí orná pôda
  • 83 497 ha tvoria trvalé trávne porasty
  • 731 ha tvoria ovocné sady a vinohrady
V systéme ekologického poľnohospodárstva je k 31. 8. 2007 registrovaných 328 držiteľov registrácie. Z toho je 43 výrobcov biopotravín.

Kam pre biopotraviny ?

Biozelenina AGRO Gajary (2004)
Biozelenina AGRO Gajary (2004)
Podľa prieskumu Centra environmentálnych aktivít je na Slovensku 51 obchodov s ponukou biopotravín (a to sme nerátali ponuku v reťazcových obchodoch). Za posledný rok pribudlo veľa špecializovaných bio-obchodov najmä v Bratislave. Horšie je to s počtom reštaurácií, kde sa varí s využitím produktov z ekologického poľnohospodárstva – na celom Slovensku sú len tri: Divoká Kačka a Bagel & Coffee v Bratislave a Dobré časy vo Zvolene.

V adresári BIO sa po 1.-krát objavuje aj jedno školské zariadenie – škôlka na ul. 1. mája vo Zvolene, kde pre deti pripravujú niektoré jedlá už aj z biopotravín.

Ak vo Vašom meste nie je zatiaľ žiadna predajňa s ponukou biopotravín, môžete využiť pohodlný nákup cez internet. Aj v tejto oblasti konkurencia narastá – biopotraviny online ponúkajú tri internetové obchody.

Biojablká - Sad Lívia
Biojablká - Sad Lívia
Čerstvé bioprodukty je možné zohnať aj priamo na ekofarmách. Aktuálne kúpite biozeleninu (mrkva, petržlen, zeler, červená repa) a zemiaky v AGRO Gajary. Biozemiaky tradične ponúka aj pán Velits v Príbovciach pri Martine. Certifikovaných bioproduktov je viac, treba si len vybrať z kompletného zoznamu inšpekčnej a certifikačnej organizácie Naturalis SK ... Nájdite si svojho ekofarmára! Nech sa páči, nahliadnite do aktuálneho BIO adresára predajní, ekofariem a reštaurácií, ktorý sme pre vás pripravili pri príležitosti II. ročníka Dní ekologického poľnohospodárstva.

Poznámka: Uvítame Vašu spätnú väzbu k adresáru – napíšte pod článok, kde Vy chodíte radi nakupovať, prípadne čo Vám v ponuke Vášho obľúbeného (bio) obchodu chýba. Prosím dajte nám vedieť, ak vo Vašom meste pribudla (či zanikla) bio-predajňa. Ďakujeme!

Sme ochotní priplatiť za biopotraviny?

Na BIO sa dávajú aj slovenské „celebrity“, vďaka čomu sa téma biopotravín čoraz viac objavuje aj v médiách. Je dobré, že BIO je „in“. Žiaľ, biopotraviny sa často prezentujú ako luxusné potraviny, ktoré si bežný spotrebiteľ nemôže dovoliť. Nemusí to však tak byť – ceny sa rôznia v závislosti od mesta, lokality a filozofie majiteľov obchodu. Slovenské biopotraviny – ak nie sú predražené v jednotlivých predajniach – by mali byť v zásade cenovo dostupné pre každého.

Nakoľko počet subjektov v systéme ekologického poľnohospodárstva na Slovensku sľubne narastá, vrátane počtu výrobcov biopotravín, je predpoklad, že na trhu bude čoskoro širší sortiment slovenských biopotravín, ako aj lepšie ceny. Skúsenosti viacerých špecializovaných bio-obchodov však ukazujú, že na 1. mieste pri voľbe či kupovať alebo nekupovať biopotraviny stojí u slovenského spotrebiteľa motivácia, rebríček hodnôt – nie obsah peňaženky.

Biopotraviny stoja, koľko majú stáť – vzhľadom na prísne kontrolovanú kvalitu, welfare zvierat a ochranu životného prostredia. Treba si len nájsť obchod, kde ceny biopotravín nie sú (neúmerne) predražené a pokiaľ máte tú možnosť, odoberať bioprodukty priamo z ekofariem.
Súvisice odkazy - NATURALIS SK:
III. Dni EP na Slovensku

Ekologické poľnohospodárstvo

Kofinancované z EÚ
Kofinancované z EÚ.

 BIO spotrebiteľ 2007   -   Centrum environmentálnych aktivít, Mierové mám. 29, 911 01 Trenčín
Klaudia Medalová, Tel./fax: 032-6400 400, Mobil: 0908-771 443, E-mail: medalova@biospotrebitel.skTOPlist