BIO spotrebiteľ

Prečo ekologické poľnohospodárstvo?

Krajina okolo nás je zrkadlom našej práce. Obraz ako vyzerá dnes vznikal celé tisícročia. Je ako kniha dejepisu, ktorú napísali naši predkovia a naďalej do nej píšeme my. Pri troške pozornosti si môžeme v nej čítať - rozlišovať miesta, kde žijú ľudia s prírodou v harmónii a múdrym obhospodarovaním zanechávajú za sebou zdravú a bohatú krajinu, a miesta, kde bola príroda naopak jednostranne využívaná pre krátkodobý prospech jej užívateľov.

Napríklad taká pôda.

Okrem toho že je schopná prinášať úrodu, dokáže a robí ešte oveľa viacej. Udržuje vlahu v krajine a poskytuje ju živým organizmom aj v čase sucha, filtruje vodu a tým ju čistí, poskytuje životné prostredie pre množstvo najrôznejších mikroorganizmov, ktoré dokážu rozložiť takmer všetko, a tak zabezpečujú kolobeh živín. Rozložia aj zvyšky rastlinných a živočíšnych tiel napadnutých rôznymi chorobami, a tak sa pôda stará o hygienu celej krajiny.

Aby však toto všetko dokázala robiť, musí byť celkom zdravá a nenarušená.

A tu prichádza najväčší rozdiel medzi ekologickým a konvenčným poľnohospodárstvom. (viď. aj tabuľka: Základné rozdiely medzi ekologickým a konvenčným poľnohospodárstvom).

Ekologické poľnohospodárstvo

Vzniklo spojením stáročných skúseností našich predkov a najnovších moderných vedeckých poznatkov. Zjednodušene povedané, ekologické poľnohospodárstvo využíva krajinu spôsobom, ktorý ju neohrozuje: dokáže s ňou spolupracovať, brať si plody a dary zeme a pri tom zabezpečuje priaznivých podmienky pre jej ostatné schopnosti a funkcie. Len takýmto citlivým prístupom bude možné zbierať úrodu z našich polí aj o mnoho rokov neskôr. Ekologické poľnohospodárstvo v prvom rade nevnáša do prostredia cudzie látky v podobe rôznych chemikálii. Úroda je chránená čisto biologicky, prípadne mechanicky. Ťažké mechanizmy sa takmer nevyužívajú. O zdravý stav pôdy sa stará mulčovaním, zeleným hnojením a inými prírode blízkymi metódami. Nevyvíja na prírodu žiadne tlaky, ani ju násilím nepretvára.

Konvenčné poľnohospodárstvo

Konvenčné poľnohospodárstvo stojí na dobre myslených zámeroch zvýšiť produkciu a sebestačnosť v zásobovaní potravinami a zároveň zjednodušiť ťažkú prácu poľnohospodárov. Zelená revolúcia, používanie chemických hnojív a postrekov, mechanizácia, meliorácie a sceľovanie pozemkov priniesli závratné úspechy v zvyšovaní produkcie, ale za akú cenu. Výsledkom sú obrovské zerodované plochy, znečistené prostredie, množstvo rastlinných a živočíšnych druhov prišlo o svoje domovy, pôda je vyčerpaná a v neposlednom rade utrpel aj estetický vzhľad krajiny.

Ďalšie informácie:

konvenčné poľnohospodárstvo ekologické poľnohospodárstvo Amaranth Špalda Ekofarma Sklené Boris Baláž

Ekologické poľnohospodárstvoTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií