BIO spotrebiteľ

Zásady a ciele ekologického poľnohospodárstva

Ekologické poľnohospodárstvo využíva predovšetkým miestne a obnoviteľné zdroje a ekologicky šetrné technologické postupy, ktoré minimalizujú poškodzovanie životného prostredia. Ekologické poľnohospodárstvo prispieva k tvorbe a ochrane krajiny.

Zavádza sa holistický, komplexný a multidisciplinárny systém myslenia. Pristupuje sa k rozšírenému chápaniu kvality a k novému chápaniu ekonomiky. Berú sa do úvahy etické a morálne ohľady na rozdiel od konvenčného pragmatického prístupu. Zavádza sa kontrola spôsobu pestovania a dopestovanej produkcie ako záruka pre spotrebiteľov.

Hlavný cieľ ekologického poľnohospodárstva

Cieľom ekologického poľnohospodárstva je trvalo-udržateľný poľnohospodársky systém, teda už nie vyprodukovať čo najviac čo najlacnejších potravín, ale vyprodukovať dostatok kvalitných potravín s ohľadom na environmentálne a sociálne faktory.

Trvalo udržateľné poľnohospodárske systémy musia byť biologický a ekologicky vyvážené, technicky realizovateľné, ekonomicky sebestačné a sociálne akceptovateľné.
(DLOUHÝ,1995)
Trvalo udržateľné poľnohospodárstvo si vyžaduje principiálne nové politické rozhodnutia a definovanie sociálnej zodpovednosti, pretože jeho sociálne a environmentálne prínosy sú oveľa dôležitejšie ako finančný zisk.
(STEHLO, 2001)

Ekologickí poľnohospodári sa zriekajú:

  • používania umelých hnojív
  • používania syntetických pesticídov
  • používania geneticky manipulovaných organizmov
  • týrania zvierat neprirodzenými spôsobmi chovu, napr. v klietkach
  • používania neprirodzených krmív, napr. mäsovokostných múčok u bylinožravcov
  • mrzačenia zvierat upaľovaním zobákov, kupírovaním chvostov a pod.
  • ožarovania a používania syntetických prísad pri výrobe biopotravín.

Ďlašie informácie

Ďalšie informácie:

trvalo udržateľné poľnohospodárstvo ekologické poľnohospodárstvo geneticky manipulované organizmy (GMO) Welfare (pohoda) zvierat priemyselné hnojivá pesticídy aditíva (prídavné látky) BIO obilie naklíčovanie strukoviny

Ekologické poľnohospodárstvoTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií