BIO spotrebiteľ

Diskusia k článku: Boľševník obrovský

 1. Boľševník obrovský
  Boľševník obrovský - Heracleum mantegazzianum, Sommier et Levier, syn.: Heracleum giganteum Hornem., Heracleum speciosum Weinm.
  Boľševník obrovský sa dostal do Európy ako okrasná rastlina v 19.storočí, z oblasti západného Kaukazu.

  Boľševník obrovský

  Vzhľadom na svoje vzrastové vlastnosti dostal aj priliehavé pomenovanie. Táto dvojročná až trváca rastlina dorastá do výšky 200 až 500 cm. Okolík bielych kvetov s priemernou šírkou 50 cm má 50-150 okolíčk...

  Reagovať

 2. Podozrenie z výskytu bolševníka obrovského v Korytnickej doline.

  Podobnú rastlinu som zazrel v Korytnickej doline tesne pod kúpeľmi. Presnejšie cca 50m pod poslednou budovou kúpeľnej osady medzi cestou a potokom cca tri metre od vozovky. Rastlina o ktorej píšem má výšku niečo nad 2 metre, stonku pri zemi hrubú asi 4cm. Farba lodyhy približne rovnaká a rovnakých je aj zo päť okolíkových súkvetí ako na exemplári tu na fotografií. Akurát listy sa mi zdajú byť trochu iné ale určite boli oblišné od bežného Bolševníka borščového, preto usudzujem, že ide skôr o Bolševník obrovský. Nakoľko Boľševník obrovský je veľmi invázna a nebezpečná rastlina aj pre človeka ako prudko jedovatý silný alergén, upozornujem tu na možný výskyt. Toto upozornenie patrí hlavne vedúcemu kúpeľov Koritnica, pracovníkom Národného parku Nízke tatry a iným kompetentným, ktorí by mali spraviť kontrolu doliny a prípadné nájdené jedince Boľševníka obrovského okamžite zlikvidovať. Jedince bolševníka obrovského sa pomerne rýchlo rozmnožujú a ak sa nezlikvidujú, zamoria čoskoro celé údolie. Nie som nejaký extra botanik, možno robím zbytočný poplach ale radšej by som to preveril, ako by mala nastať katastrofa podobná ako v čechách v okolí Mariánských lázní kde už došlo k velkej expanzií tejto rastliny.
  Miro   Reagovať
   
  0
   
  0

  bolsevnik

  Nemas tu rastlinu nahodou odfotenu? Velmi by mi to pomohlo.
  Nikola Kolarova   Reagovať
   
  0
   
  0

  Ad: Miro

  Dakujeme za informaciu. Podstupime ju organom, ktore su za tieto veci zodpovedne.
  Rudolf PADO   Reagovať
   
  0
   
  0

  Výskyt na Gemeri

  Nie som si tým istá, ale v r. 2005 som videla túto rastlinu v obci Muránska huta - za dedinou, v doline... Bolo by dobré to preveriť.
  Peťa   Reagovať
   
  0
   
  0

  poradiť

  Na záhrade sa mi objavila rastlina veľmi podobná boľševníku obrovskému. Chcel by som radu, ako sa toho zbaviť, aby sa nemohol rozšíriť.
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: poradiť

  kosiť!!!
  mimochodom, nie každá mrkvica je boľševnik obrovský
  Pišta   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Boľševník obrovský

  chcela by som sa spýtať komu mám nahlásiť podozrenie na hojný výskyt boľševníka priamo v centre mesta Senica, zároveň menší výskyt aj v okolí mesta. Kto má povinnosť vykonať identifikáciu-mesto-odbor životného prostriedia alebo kontaktovať UKSUP Slovensko? DAKUJEM
  Adela Lukáčová   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Boľševník obrovský

  treba nahlásiť ochranárom alebo strane zelenýc nech sa mu venujú a chránia ako medvede
  Marián Zabka   Reagovať
   
  0
   
  0

  Popaleniny Boľševník obrovský (nové)

  Dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o radu, ako posutpovať a čo použiť proti popáleninám od Boľševníka. Kosil som rastlinu podobnú Boľševníkovi, pravdepodobne to bol on, keďže ruky a nohy mám plné pľuzgierov.
  Ďakujem
  Jozef   Reagovať
   
  0
   
  0


Pravidla fóra

 • Diskujte slušne a k téme
 • Neurážajte iných diskutérov
 • Nezaťažujte ich reklamou
 • Ak niečo predávate využite inzerciu.


Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií