BIO spotrebiteľ

Diskusia k článku: Chov králikov

1. Chov králikov
    Králiky sa postupne začínajú vytrácať z našich hospodárstiev, snáď aj preto, že aj keď je ich chov nenáročný, často trpia rôznymi chorobami. K ich chovu nie je potrebný veľký priestor, stačia nám malé drevené alebo murované chlieviky (zajačníky). Čistenie zajačníka
    foto: Alena Pohorencová

Každý králik, okrem matky s mladými, je chovaný zvlášť. Dôležité je udržiavať chliev v čistote, pravidelne ho vyhŕňať, čistiť a dopĺňať senom alebo slamou.
    Začiatok jari je ideálne obdobie na párenie králik...

Reagovať

2. Re: Chov králikov

U nas sa volajú zajačníky králikárne
    aa   Reagovať

0

1

Re: Chov králikov

v článku je několik nepřesností a zavádějících informací dle mého názoru...králík se nelíhne jako drůbež...s krmením jetelinou bych byl velice opatrný, je tu vysoká možnost zapaření...je to pověra, že se na do hnízda králíků nemůže ša***. kontrolu je požno provést nějakým dřívkem nebo před tím pohladit králici. zasahovat do hnízda ovšem co nejméně. nejlépe při kontrole je dát králici bokem...žito a pšenice se králíkům nezkrmuje. lepší je ječmen, oves nebo pak kukuřice pro králíky ve výkrmu...králíky ve výkrmu je možno chovat společně, ovšem podle pohlaví...
    buffalo   Reagovať

4

0

Re: Re: Chov králikov

Som začínajúci chovateľ,zajace mám preočkované proti kokcidioze, ale začalo mi ich zdúvať. Vedeli by ste mi poradiť ako by som ich mal liečiť proti nadúvanie ? Dával som im po tri dni SULFACOXT, ale aj tak na 4/5 deň uhynul. Kŕmim len suchým senom, jačmeňom, ovos, granule pre zajace. Za radu vopred ďakujem.
    Fero   Reagovať

0

1

Dakujem za vase komentare a pripomienky k clanku. Je takmer nemozne, aby som v jednom clanku obsiahla celu problematiku chovu kralikov. Dakujem preto za niektore vecne pripomienky, ale s niektorymi nemozem suhlasit. Co sa tyka kontroly narodenych mladych kralikov, pride mi uplne zbytocne zasahovat niecim do hniezda, a tym stresovat samicu. Naco? Jasne, ze zalezi od povahy samice, u kazdej je to ine. Ale pokial sa mladata narodili, samica vie najlepsie ako sa o ne postarat. A ich pocet zistime hned, ked zacnu zvedavo vykukat.
    Krmivo je špecificka kapitola, kazde cerstve zelene hnojivo moze predstavovat problem "zdutia", ale to bolo v clanku spomenute. Co sa tyka psenice ci jacmena, iste ze je lepsi jacmen, ale v malom davame aj psenicu. A ziadne problemy nemavaju. Delenie odrastenych kralikov podla pohlavia mi prislo uplne samozrejme, takze som to v clanku aj zabudla spomenut. Je urcite vela dalsich faktov, ktore by sa dali o chove tychto zvierat este popisat.
    Alena Pohorencova   Reagovať

3

0

vzdy ak sa samica okoti tak sa pozeram do hniezda uz po par dnoch io to ze tam mozu byt zdochnute mladata a ak by tam ostali tak by hrozilo nakazenie ostatnych.a ak kraliky chovam vzdy len ja a kazdy den tak samica ma uz pozna podla pachu a nehrozi aby samica zanevrela na mlade
    jan   Reagovať

0

0

Re: Re: Re: Chov králikov

Do hniezda nie je treba zasahovať, keby vám mladé uhynulo, matka ho vyhodí von, mne sa to tak vždy stalo, mám 15 samíc nejaký ten rok.
    Avšak stať sa vám môže že vám samica vyhodí mladé, alebo ho na "cecku" vytiahne von, potom som vždy najprv hladkal samicu, a až následne som mladé vrátil do hniezda.
    Ivan   Reagovať

2

0

Chov králikov

Kralicie maso (aj ked je bez tuku) obsahuje najviac kyseliny močovej zo všetkých chovanych zvierat. Preto pozor na dnu, artitidu. Ukladajú sa krištaliky kyseliny močovej v kĺboch a zaťažuje obličky
    Radim   Reagovať

0

1

Prosím vás čím kŕmiť malé zajačiky, keď im uhynula matka? a do kedy? V lekárni nám poradili sunár alebo mlieko riediť s čajom. Môže to byť? Za odpoveď ďakuje,
    Lucia   Reagovať

3

0

Nam sa to stalo len raz, ze uhynula matka. Mali sme ale druhu samicu, ktora krmila mlade, tak sme ju skusili dat k tymto mladym zajackom, ale sa to nepodarilo, neprijala ich. S krmenim sme to neskusali, ale ked vam poradili takyto postup v lekarni, treba vyskusat, asi najprv cisty sunar, ci by to pili, cez nejaku striekacku ich skusit krmit.
    Alena Pohorencov?   Reagovať

0

0

Milostivá pani, dajte tú samicu k osireným mláďatám v predpoludňajších hodinách, aby stihla do doby kŕmenia okolo polnoci zaregistrovať ich pach. Na druhý deň ráno vráťte samicu k vlastným mláďatám a toto môžete opakovať prakticky až kým nezačnú samostatne prijímať potravu(žrať). Mám s tým úspešnú skúsenosť.
    Preston   Reagovať

0

0

Mne sa to stalo už dva krát, injekčná striekačka a priamo do pusy zarobený nutrilon, tak ako malým bábätkám, je to urputny boj, pretože to musíte opakovať aj 5-6 krát denne aj v noci no proste budete druhá matka, ale hrdo môžem prehlásiť, že som všetky vychoval, neskôr keď vyliezli som ešte nehával v myske toto mlieko, ale iba trochu aby sa nepokazilo, častejšie som dolieval radšej do doby, kým začali sami skrmovať seno, alebo granule...
    Ivan   Reagovať

1

0

dakujem aj za reakciu dokrmovanie mladat,..budem sa nou inspirovat,... Mame tyzdenne mlade a zacala som tym nutrilonom. Ako casto ste krmili asi 15dnove mladata? ..a asi v akom case mozeme zacat z ovsenými vlockami? Mame ich namocit do toho mlieka a nechat nabopnat?
    ana   Reagovať

0

0

Já tiez schvaluje ten oné že ked sa zajace narodia tak su imunnejsie PS newiete ako mám zjistit že kedy maju zajace ruju ??
    Peter.darvas   Reagovať

1

0

je to pravda že ked pripuštate fran. baranom už od 6 mesiacov tak už neviraste.dakujem
    marian28611@azet.sk   Reagovať

0

0

Dobrý deň.
    Chcel by som sa spýtať, či mi neviete poradiť, čo robiť s králičím hnojom. Chcel by som chovať zopár králikov na pozemku pri malej bytovke, ale keďže zeleniny sa tam pestuje iba malo, bolo by hnoja priveľa na kompostovanie pre vlastnú spotrebu. A tiez neviem, ci by nebol zapach kompostera neprimerany, kedze by bol blizko pri dome. Ake su ine moznosti, ako sa hnoja zbavit? Dakujem.
    Roman Ujbányai   Reagovať

0

0

Re: Choroba králikov

Som začínajúci chovateľ,zajace mám preočkované proti kokcidioze, ale začalo mi ich zdúvať. Vedeli by ste mi poradiť ako by som ich mal liečiť proti nadúvanie ? Dával som im po tri dni SULFACOXT, ale aj tak na 4/5 deň uhynul. Kŕmim len suchým senom, jačmeňom, ovos, granule pre zajace. Za radu vopred ďakujem.
    Fero   Reagovať

5

1

Je taktiez dolezite nakupit spravne potreby na chov kralikov. Odporucam ******
    Radka   Reagovať

0

2

Re: Chov králikov (nové)

Dobrý deň,
    chcela by som sa spýtať, či je možné aby vychovali 3 samičky, ktoré sa okotili spolu v jednom chlieve svoje mladé bez toho,aby si ich navzájom zožrali?
    eva   Reagovať

0

0

Pravidla fóra

• Diskujte slušne a k téme
  • Neurážajte iných diskutérov
  • Nezaťažujte ich reklamou
  • Ak niečo predávate využite inzerciu.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií