BIO spotrebiteľ

Diskusia k článku: Človek a príroda – ako si dorobiť chlieb náš každodenný

1. Človek a príroda – ako si dorobiť chlieb náš každodenný
    14. októbra 2006 sme sa na rodinnej farme Mašekov mlyn stretli s množstvom zaujímavých ľudí, ktorí okrem toho, že priložili ruku k dielu a pomohli na farme s drobnými prácami sa tu stretli, aby si zafilozofovali s Mariánom Fillom na tému „Človek a príroda – lesk a bieda koruny tvorstva“.
    Ako Vám chutia jedlá našich starých otcov a materí? A viete čo obsahujú a ako ich pestovať ekologicky?

Spoločenská atmosféra bola veľmi priateľská, naviac umocnená prí...

Reagovať

2. Vďaka za recepty :-)
    Zuzana   Reagovať

0

0

je dobhré propagovať v podstate "neekologickú" farmu?
    JH   Reagovať

0

0

RE: je dobhré propagovať v podstate "neekologickú" farmu? No, ked ekologicka farma taketo stretnutie nedokaze zorganizovat, ci spropagovat, tak potom nezalezi kde sa stretnutie takeho to typu kona a moja odpoved je ANO! ... aj ked nemam nic spolocne s Masekovym mlynom a nikdy som tam nebol.

Marián   Reagovať

0

0

Otazka pre JH.
    Co rozumiete pod pojmom Ekologicka farma? Na nasej farme sa ucime zit, hospodarit a dodrziavat ekologicke zasady podla najlepsieho vedomia a svedomia. Respektujeme realne moznosti dane podmienkami prostredia, v ktorom my a nasi priatelia zijeme. Pripadne sa zastavte u nas spolu s Marianom ci dalsimi zaujemcami osobne. Radi spolupracujeme a vymiename si skusenosti s ludmi z praktickym zaujmom o ekologicke farmarenie. Ak mate farmu ci hospodarite aspon na malom na kusku Matky Zeme "ekologickejsie" ako u nas, podelte sa zo svojimi skusenostami. Radi sa u Vam budeme inspirovat a ucit veciam prospesnym pre zivot. Clanok pani Marty a Zuzany nevnimam ako propagaciu farmy, ale ako uprimnu snahu podelit sa zo svoijimi osobnymi poznatkami a zazitkami z jej navstevy, ako aj poskytnutie receptov nimi pripravenych jedal tym, co si ich nemohli prist ochutnat osobne.
    Michal Demes   Reagovať

0

0

reakcia na JH otazku

Vazeny JH, preco ten nazor: v postate "neekologicku" farmu? Boli ste tam? Dokazete nezavisle sudit? Ci Vam viac hovori papier uradnika, ktory ani nevie na ktorej strane ma krava bachor..... Pochodil som dost BIO, EKO, ORGANIC fariem a nielen v Slowakistane aby som mohol kludne povedat, ze nie vsetky co maju "papier" na bio aj tak skutocne robia. Viete v kazdom stade sa najde cierna ovca, aj v psenici je kukol a papier vela vela znesie... Dost vela fariem ci byvalych kolchozov to robi len kvoli bio-dotaciam. Masekov Mlyn papier uradnika ani nepotrebuje, ak sa chcete presvedcit zajdite tam. Urcite Vas tam slusne privitaju a poukazuju ci povysvetluju co len budete chciet. Opravite si svoj nazor. Pracuju ekologicky aj bez dotacii a papierov. Pouzivaju zdravy gazdovsky rozum namiesto 2092. Su v "podstate" normalny pravoverny farmari. Len maju iny pristup k papierovaniu a zbytocnej bio-byrokracii. A vysledky maju viac ako dobre:-)
    Markus   Reagovať

0

0

Markus, aj tato diskusia znesie vela. Konkretne ktore farmy nerobia tak a maju na "papieri"? Ak neviete presne pomenovat veci na rovinu, tak je to o nicom :-(
    JanoB   Reagovať

0

0

reakcia na prispevok pana/pani JH

Vazena pani/ Vazeny pan JH,

nie sme si vedome toho, ze by sme zamerne propagovali, alebo vyzdvihovali cinnost jednej ako Vy tvrdite "v podstate neekologickej farmy". Snazime sa svoje poznatky, vedomosti a skusenosti prezentovat vsetkym farmarom, ktori o to prejavia zaujem. Pracujeme vo vyskume uz niekolko rokov a myslime si, ze mame co ponuknut. Jedine co sme na stretnuti propagovali je ekologicke polnohospodarstvo ako take a ekologicke produkty, z ktorych sme vo volnom case, s laskou pripravili ochutnavku pre ucastnikov stretnutia. Na zaklade roznych prieskumov vieme, ze informacie o tom, co ekologicke polnohospodarstvo vlastne je a co su bio produkty alebo bio potraviny este stale chybaju a osveta je velmi potrebna. Treba nas za to odsudit ?!?
    Zuzana Lehocka   Reagovať

0

0

Odpoved pre JH

Z pohladu prevadzkovatela stranky, Centra environmentalnych aktivit, je dobre propagovat vsetky aktivity zamerane na podporu ekologickeho hospodarenia a zivota v sulade s prirodou. Velmi radi by sme propagovali cim viac ekologicky hospodariacich fariem, bez ohladu na to, ci su certifikovanie alebo nie.
    Pokial ide o male rodinne farmy, prvoradymi kriteriami pre spotrebitela su asi osobny kontakt s farmarom a kvalita vyrobkov, nie ci je farma certifikovana alebo nie. Na druhej strane, certifikacia je prinosom pre velke ekofarmy, ktore predavaju svoju produkciu prostrednictvom dalsich clankov anonymnemu spotrebitelovi.
    Biospotrebitel.sk je nezavisly informacny server, ktory vznikol s cielom sirit informacie o ekologickom polnohospodarstve, biopotravinach a zivotnom style, ktory berie ohlad na prirodu, zdravie ludi a welfare zvierat, a tiez kvalitu zivota/udrzatelnost v sirokom meritku. Tak sa stranku snazime robit a vitame kazdu spolupracu v tomto smere.
    Klaudia Medalova   Reagovať

0

0

Reakcia na pana JB

Na slovensku by som velmi problemy nehladal:-)

Ale dovaza sa do nas kadeco s logom BIO, co by som nevzal do ust. Napr jeden med z talianska, baleny v cesku na ktorom je napisane: Smes medov z EU ! Ta zmes zavana silnym podvodom, aj ta cena aj ked je vysoka na nase pomery, ved staci pozriet na internete vyrobcov bio honig alebo bio honey za ake ceny predavaju "doma". Tak preco predavat BIO kvalitu za 1 euro ked doma dostanem 10 ? Aj v nemecku ma jedna firma v ponuke "Czech Bio Honig"- aj ked v cesku takuto bio farmu nemaju. Na slovensku jedna mimochodom bola ale ako by sa zlahla zem...

Dalej ak Vas to zaujima je tu iste nemecke biomlieko v plastovych flasiach tusim som ho videl aj kdesi na slovensku v ponuke a skoda dalej pisat, radsej niekedy nevediet. Ale poviem Vam na rovinu: kde sa tocia peniaze tam sa vzdy najde niekto co chce nepoctivo zarobit. Biopotraviny su hit sezony, ale pozor nie je bio ako bio. Radsej nakupim na farme, kde mozem vsetko vidiet od motyky po tanier aj ked nemaju papier, ako na farme kde maju polepene steny certifikatmy ale v sope maju zasoby chemie spred revolucie a na konkretne odborne otazky davaju nejasne odpovede.

Bio potraviny so slovenskym logom ale na 99% za bio povazujem aj ja :-)
    Markus   Reagovať

0

0

len tak par slov ...

Snad len mala pripomienka ... bol som na par akciach organizovanych Vyskumnym ustavom v Piestanoch a vsetky boli velmi dobre organizacne i odborne pripravene. Rad by som podakoval vsetkym z VURV za snahu posunut nielen ekologicke polnohospodarstvo aspon na europsku uroven.

A co sa tyka toho, ze farma nie je ekologicka. To si myslim, ze je tiez zavadzajuce tvrdenie. Farma ekologicka moze byt, nemusi byt oficialne ekologicka - to znamena zapisana do registra držiteľov registrácie, ale to nebrani tomu, aby splnala vsetky poziadavky kladene na ekologicku farmu.
    A priznajme si priatelia, vela krat je ozaj pravda, ze ked pozname farmara, jeho pracu a pohlad na svet a prirodu verime mu viac, ako vsetkym oficialnym znackam a logam. Je to mozno aj preto, ze tento smer, myslim ekologicke polnohospodarstvo nie je len o papierovani a striktnej byrokracii, ale aj o tom, ze ide o system hospodarenia, spracovania, distribucie a tiez konzumacie, ktora podpori trvalu udrzatelnost a zlepsi zdravotny stav ekosystemov a v nich zijucich organizmov od tych najmensich az po zdravie a zivot cloveka.
    A tak teda, ked sa urobi niekde dobra akcia, ktora posunie ekologicke polnohospodarstvo zase o kus vpred namiesto kritizovania ukazme aj my, ostatni farmari, ze aj na nasej farme dokazeme zorganizovat nieco podobne a ukazme, ze dokazeme spojit spolocne sily v zaujme dobrej veci.

Na zaver dovolte sumarizujuce heslo dna pre vsetkych ekologicki zmyslajucich ludi: priatelia, radsej sa spajajme, ako rozdelujme a radsej chvalme ako kritizujme!
    Adam Bohm   Reagovať

0

0

Velmi pekne to zacinalo, ale niektore prispevky su naozaj divne:-) az som z toho zacala byt smutna,
    pan Adam to vsak pekne zakoncil. Vdaka. Ved tie stranky su nato, aby sme sa nieco naucili a vymenili si skusenosti. Vdaka za informacie. Mam tiez zahradku, pestujem aj bylinky a v jednej literature som sa docitala, o Zindave europskej - lieciva rastlina, ktora upadla do zabudnutia. Rada by som vedela, ci sa niekde pestuje alebo vyskytuje, pripadne ako ziskat semiacko tejto rastliny. Dakujem.
    Soňa   Reagovať

0

0

nazor

Dobry den,
    pre mna tato diskusia znamena minimalne to, ze su ludia, ktori sa aspon zaujimaju o to co je a ci vobec je biopolnohospodarstvo... lebo v niektorych kruhoch je to ludom uplne jedno a ani teoreticky sa o to nezaujimaju.
    Dakujem vsetkym, ktori sa vlastnym pricinenim staraju o to, aby sa biopolnohospodarstvo rozvijalo a skeptikom odporucam uvedomit si svoju vlastnu zodpovednost a pridat sa podla ich najlepsieho vedomia a svedomia k uprimne sa snaziacim, alebo sami sa aktivne niecim zasadzovat, aby bolo aj na Slovensku aj v celom svete jasne, co je bio a co nie a aby to bio bolo aj realne k dispozicii pre vsetkych zaujemcov.
    Rado
    Rado.   Reagovať

0

0

Pravidla fóra

• Diskujte slušne a k téme
  • Neurážajte iných diskutérov
  • Nezaťažujte ich reklamou
  • Ak niečo predávate využite inzerciu.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií