BIO spotrebiteľ

Diskusia k článku: Kozy, kozie mlieko

 1. Kozy, kozie mlieko
  Kozy sú zaujímavé tvory. Ani po zdomácnení sa ich duch neotupil. Kozy sa chovajú pochopiteľne pre mlieko. Kozie mlieko je snáď najzdravšie a vraj najpodobnejšie materskému. Ako na chov kôz? A čo má rada taká koza? Kozy sú zaujímavé tvory, jeden z mála živočíchov, ktorým aj po zdomácnení sa neotupil duch. Ich povaha je ohnivovzdušná, čiže od nich nemôžete očakávať, že budú pokojné a pomalé ako ovce či kravy. Je to bystré zviera a v svojich hodnotách má...

  Reagovať

 2. Spolek pratel koz - www.kozy.cz

  je obcanska iniciativa lidi, kteri povazuji kozu za dobreho lidskeho pritele, a kdyz kozy chovaji, nedelaji to prvorade pro uzitek, ale z lasky a pro potechu okoli i svoji.
    Reagovať
   
  4
   
  0

  Pojmy a dojmy

  Predosielam, že nemám ani najmenší záujem spochybňovať osobu Miroslava Žiarislava Švického, ide mi len o to, aby sa slová používali v ich pravom, ustálenom a kodifikovanom význame - tak, ako si to žiada dnešný stav ľudského poznania a jazyka.

  Zarazila ma veta:
  "Ani po zdomácnení sa ich [kozí] duch neotupil."

  Žonglovať so slovom takého závažného významu, aký bezpochyby slovo "duch" má, ako sa komu zapáči, považujem prinajmenšom za nezodpovedné.

  Pozrime sa, ako definuje tento pojem
  Elektronický lexikón slovenského jazyka:

  duch -a D a L -ovi/-u V arch. -u mn. -ovia m. živ.

  1. nadprirodzená netelesná bytosť: dobrý duch; zlý duch (mu to pošepol) diabol; v zrúcaninách strašia duchovia strašidlá; Duch Svätý v kresť. náb. 3. božská osoba; hovor. na Ducha na Turíce; filoz., op. hmota, bytie

  2. D a L -u/-ovi kniž. (vynikajúca) osobnosť: bol to štátnický duch; veľkí duchovia ľudstva

  l expr. zmiznúť, stratiť sa ako duch nebadane odísť; chodiť ako duch nečujne; ani ducha niet, nevidieť nikoho; hodina duchov polnoc;

  duch -a D a L -u A -a iba jedn. m. neživ.

  1. myšlienková, duchovná sféra človeka, myšlienky, myseľ: nepokojný ľudský duch; povedať si, zasmiať sa v duchu

  2. duš. schopnosti, nadanie: rozvíjať si ducha; byť obdarený duchom; mať básnického ducha

  3. duš. vlastnosti, založenie: byť čulého, rozvážneho, veselého ducha; mať bojového ducha

  4. duš. stav, nálada: zachovať si pokojného ducha, neklesať na duchu; nestrácať ducha statočnosť, rozvahu ap.

  5. A -a/duch celkový ráz, ovzdušie, atmosféra: duch doby; v družstve panuje duch porozumenia; pričiniť sa o priateľského ducha, o priateľský duch

  l chodiť ako bez ducha bez záujmu; kniž. chudobný duchom, na duchu duševne obmedzený; byť duchom neprítomný myslieť na iné; vypustiť ducha umrieť; byť jedno telo a jeden duch; zodpovedať duchu i litere (zákona ap.) úplne; v zdravom tele zdravý duch;

  v duchu predl. s G kniž. vyjadruje spôsob, v zmysle, podľa: návrh v duchu schválených princípov; postupovať v duchu zákonnosti


  A čo hovorí o duchu
  OTVORENÁ FILOZOFICKÁ ENCYKLOPÉDIA
  Verzia 3.0 ?
  Citujem:

  "V najširšom zmysle dnes duch znamená mysliacu skutočnosť, pritomnú v každom jednotlivom subjekte, avšak zbavenú subjektivity. Na rozdiel od individualizovanej duše je niečím spoločným, nadosobným. Môže tak byť protikladom hmoty (ako predmetu myslenia), prírody alebo tela (tento protikla je teologického pôvodu).

  V užšom zmysle mpže byť duch synonymom intelektu a protikladom vnímania"


  A teraz kladiem otázku:
  MOŽNO HOVORIŤ O DUCHU VO VÝZNAME PODSTATY ČI PREJAVOV NEJAKEJ ZVIERACEJ BYTOSTI?
  A odpovedám:
  V ZMYSLE VYŠŠIE UVEDENÝCH DEFINÍCIÍ ROZHODNE NIE.

  Dokážete mi opak?

  Na dôvažok ešte jeden citát z internetu, jasne odlišujúci vlastnosti ducha od zvieracích vlastností:


  "Na to, aby sa z dozretého vajíčka vyliahlo kura, treba však vhodné podmienky - vyššiu teplotu. Duchovný zárodok zas naopak, potrebuje väčší chlad, aby sa z neho sformoval duch."

  Zdroj:
  http://www.zelenaratolest.szm.sk/duchovna/duchovna_index.htm
  Jozef Neoral   Reagovať
   
  0
   
  5

  Re: Pojmy a dojmy

  Pan Jozef,
  vy ste si pomylil stranku, ked tu pisete take nezmysly a sektarske keci. Myslim, ze nie len stranku, ale aj planetu ste si zmylil. Ak koza nema ducha, tak potom ani Vy.
  Pavol Bond   Reagovať
   
  5
   
  0

  Re: Pojmy a dojmy

  sväta prostota, to hadám nemôže byť z hlavy mysliaceho tvora....
  zdenek   Reagovať
   
  2
   
  0

  Re: Pojmy a dojmy

  Ty si Debil ?
  peter   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Pojmy a dojmy

  Tento prispevok od pana Jozefa je dokazom, ze aj debil sa moze pokusit o sofistikovany prispevok k veci ale kedze je debil, napriek vsetkej snahe tato vyjde navnivoc. Dosledkom je nakoniec spankhartena myslienka bez realneho obsahu.
  Rusty   Reagovať
   
  5
   
  0

  Re: Pojmy a dojmy

  Tento prispevok od pana Jozefa je dokazom, ze aj debil sa moze pokusit o sofistikovany prispevok k veci ale kedze je debil, napriek vsetkej snahe tato vyjde navnivoc. Dosledkom je nakoniec spankhartena myslienka bez realneho obsahu.
  Rusty   Reagovať
   
  2
   
  0

  Prosim o vysvetlenie

  Jozef, skuste mi vysvetli co znamena: 1. ...Hanka Zemanová je dušou komplexu ALBIO; 2. ...článok od J Tótha, odborníka telom i dušou; 3. ... Radka Hradila, ktorý je dušou celého projektu; 4. ... a ešte som kdesi videl, ale teraz to nemožem násť, že aj Klaudia je dušou stranok BIO spotrebiteľ. Rád si to nechám vysvetliť, aj keď duša a duch su slova s inym vyznamom. Kozy nám dúfam prepáčia:)
  Pavol Fábry   Reagovať
   
  1
   
  0

  Duša a duch

  V uvedených príkladoch ide o jeden zo symbolických významov slova "duša" v tom zmysle, že príslušná osoba je v spomínanej oblasti pôsobenia dominantným zdrojom aktivity (napr. Hanka Zemanová v činnosti komplexu ALBIO).
  Všetky uvedené vyjadrenia sú v poriadku, pretože vždy ide o osobu (ľudský subjekt).
  Tvrdiť však, že nejaké zviera má ducha, to je niečo celkom iné. Vyjasnenie rozdielu medzi dušou a duchom a tiež medzi ľudskou a zvieracou podstatou by si vyžadovalo väčší literárny priestor, čo by asi v tejto diskusii bolo prehnaným odbočením od BIO-problematiky do oblasti teológie či filozofie.
  Dôležité je, aby sa pravý význam slov neznižoval a nezahmlieval tým, že sa používajú v nepatričných súvislostiach. A na to úplne stačí pozrieť sa do niektorého z výkladových slovníkov.
  Jozef Neoral   Reagovať
   
  1
   
  3

  Doporučujem prečítať http://www.utulokdca.sk/povidky.php
  Upozorňujem všetkých, že nie som jazykovedec a píšem len tak pre radosť.
  Viliam Jaroš   Reagovať
   
  0
   
  0

  Vas i Miroslavov prispevok prinasa hlbsi pohlad k peknej teme - praktickej ucty ku zvieratam a zivotu. Je uznaniahodne, ze sa svojimi slovami dokazete podelit s ostatnymi a pisete o tom co zijete. Dakujem:-)
  Michal   Reagovať
   
  0
   
  0

  Sám tiež chovám kozičky pre radosť i úžitok a dokážu ma niekedy vytočiť, ale väčšinou potešiť.Každá má svoju povahu, ako človek.Úvahy o duši však nie sú na mieste. Veď inak by bolo hriechom kŕmiť sa ich mäsom napríklad. Teším sa však z podobných článkov, lebo dnes sa málo dozvedáme o chove tak inteligentných tvorov. Mňa osobne veľmi zaujíma, koľko je na Slovensku tzv. kozích fariem.Ak máte nejaký prehľad, napíšte. Ďakujem:)
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: duša kozičky

  duša je v krvy čiže kozička má dušu,zjesť zviera nieje hriech,zviera môže mať aj ducha,zviera môže aj prehovoriť pozri príbeh Balám,Balák a oslík,zdroj Biblia
  Rajmund   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: duša kozičky

  Takže na toto musím ragovať. Poznám jedno náboženské spoločenstvo, ktoré dodnes verí, že duša je v krvi. Asi k nemu patríte. Neviem, či v to veria dnes ešte židia, ale vy asi žid nebudete. V našej grécko-latinskej - teda európskej tradíci myslenia to možné nie je. Ako dokážete niečo abstraktné uzavrieť do konkrétnej časti ľudského tela? Duch telo oživuje, ale nemá vyhradenú "komôrku" A keďže krv je niečo konkrétne a hmotné, nemôže v nej byť duša. Pro transfúziach, kde dochádza k 90% výmene krvi, by sa tým pádom človek zmenil na úplne inú bytosť. Onkologickí pacienti dostávajú niekedy aj denne transfúzie a za niekoľko dní sa im vymení kompletný krvný obsah v tele...
  marek   Reagovať
   
  1
   
  0

  Prosim p. Neoral, to malo byt co? Clanok, ktory pise o chove koz, by mal byt pranierovany za nejake metafory o dusi? Nedajte sa vysmiat! Kto chova kozy, alebo sa chc o nich nieco doszvediet, ukrcite nie je zvedavy na Vas siahodlhy vyklad o dusi. Uvital by som viacej odbortnych clankov o chove koz.Ja ich chovam 20 rokov a zistujem ze by bolo na case sa o nich nieco aj naucit. AK ma niekto nejake znalosti, napiste, rad sa podelim.
  jopal   Reagovať
   
  2
   
  0

  blbosti, nic podstatne.koho zaujima ze chovate kozicky pre radost. som z vas sklamana
    Reagovať
   
  0
   
  2

  Predsudky - "koza je smiešna"

  pozdravujem "jazykospytca" - takú vtieravosť v diskusi som už dlho nevidel. Ale zdĺhavá vtieravosť je častá vlastnosť jazykospytcov. Bez nej by sa neuplatnili.

  K veci:
  Chov kôz ma upútáva, a snažím sa ho všemožne podporovať. Uvedomte si fantastickú výkonnosť kôz čo sa týka produkcie. Koza v dobre manažovanom stáde vyprodukuje na tržbách syry a kozľatá za 20000 Sk. Znamená to že 10 dobre chovaných kôz "uživí" rodinu.
  Ale kultúrny problém!!!! Je ťažké podnikať v tom čo je pre mnohých Slovákov aj Čechov "sranda".
  Príklad: Ide rodinka autom a deti pozerajúce cez okno sa môžu popučiť od smiechu- "aha mama koza". Prečo je toto zviera predmetom zosmiešňovania nechápem. Nehodlám bojovať za práva zvierat na dôstojné postavenie v spoločnosti ľudí. Ale mám dojem že chovateľ kôz musí bojovať s mnohými kultúrnymi predsudkami a to je ťažká guľa na nohe.
  peterg   Reagovať
   
  0
   
  0

  pomoc

  kto mi pomoze? moj milovany sef chova dve kozy len tak pre radost a teraz tu nie je a jedna je asi dost chora. len lezi, nevladze sa postavit, nechce zrat, len z ruky par zrniek lahodkovej kukurice a jacmena a pit ju nedokazeme prinutit, ani ked jej papulku namocime do vlaznej vody (inac schudla v poslednom case trochu, ale dnes je extremne slaba). veterinar jej pichol antibiotika, vitaminy a daco na travenie a blizsie sa nevyjadril, iba ze zajtra dojde. ma niekto skusenosti? potrebujem aspon dajaku radu co s nou. vzdy sa spravala ako kamzik a teraz toto. aj rozky ma dajake krvave. je mi jej strasne luto. neviem ako jej ulavit. vopred vdaka
  corinthian   Reagovať
   
  0
   
  0

  Kozy majú dušu,tak neviem komu záleží na vyvracaní tejto skutočnosti.Kozičky mam rada,zbožňujem ich.Sú rozkošné,milé,prítulné a majú dobré mliečko.Cítia,či ich máte radi a od toho sa odráža ich osobnosť.
  fivevet   Reagovať
   
  2
   
  0

  Na tomto príklade je možné pozorovať aký sme my sprostý národ ! Jeden človek sa rozpíše o chove kôz,a ja očakávam že nájdem nejakí dobrí článok ,atu sa zjavý siahodlhý članok o duševne. Je to hrozne úbohé keby nebolo idiotov neni ani sveta. Som tiež chovatelom kôz a preto Vas prosím uverejnujte len problematiku ohladne kôz a ich chovu . Vrúcne dakujem! Chovateľ.
    Reagovať
   
  1
   
  0

  Chovatelia koz

  Jozef Neoral je typ clovek, ktory viackrat pod clankami(aspon co som vsimol) reagoval na ine veci ako na clanok samotny :( Dalsi sa potom automaticky zapoja :( Ak na tejto stranke chyba DOBRY clanok o kozach, tak je to asi najskor preto, ze do nej neprispieva ziaden chovatel koz, co moze pan pred mojim prispevkom napravit :-)
  Marián   Reagovať
   
  0
   
  0

  zápal vemena

  Pravdepodobne mi koza dostala zápal vemienka. Poraďte, prosím, čo s tým? Som začiatočník, umývala som jej ich studenou vodou. Možno preto?

  Ďakujem, Betka
  mama   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: zápal vemena

  ak dostala zapal venienka treba ju aj tak podojit mliekpo nekonzumujte moze byt vadne.struky a vemienko treba natierat mastickou dostat u veterinara a za tri az styri dni sa koza zotavi.Potom uz mozete mliekop konzumovat,ale len ak pri dojeni uz stoji a nekope,teda ak ju uz neboli vemienko.
  jozo   Reagovať
   
  0
   
  0

  zápal vemena

  Na základe čoho tak usudzujete? Zo studenej vody by zápal nemusel byť, ale záleží na tom, ako ich umývate. Skúste opísať ten problém bližšie. Zatiaľ len toľko, že pokial je to možné, tak neprestante kozu dojiť, ale pozor, môže to byť pre ňu bolestivé, treba dojiť s citom.
  Palo   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: zápal vemena

  na zapal vemena pomaha bravčova mast potierat a potierat
  Milos Rakovan   Reagovať
   
  1
   
  0

  Ktoré kozy sú lepšie rohaté alebo bez rohov?
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Rohaté či bez rohov

  Najlepšie sú tie ktoré dobre doja a nezáleží na tom či majú, alebo nemajú rohy.
  Roman   Reagovať
   
  0
   
  0

  nema niekto na predaj kozu +kozla ?

  chcel by som si zakupit kozu s kozlatom na jar 2007 a chcem si ju uz objednat uz teraz neviete mi poradit kde by som mohol najst niekahe dobreho chovatela?
  fesi   Reagovať
   
  0
   
  0

  RE: nema niekto na predaj kozu +kozla ?

  Podajte si inzerat do inzercie.
  Pavol Fábry   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: RE: nema niekto na predaj kozu +kozla ?

  skus na bazosi!
  jozo   Reagovať
   
  0
   
  0

  tak vseobecne...

  najskor si neodpustim: Mily pan neoral. Ak chcete, mozeme byt kamarati. Mylim, ze sa nemate s kym pekne porozpravat, mozeme spolu, ak chcete :)).
  No a hlavne sa chcem podelit o svoju radost z ocakavania PRVEJ KOZYCKY s kozliatkami u mna doma. V marci - aprili. Zatial prebiehaju vsetky potrebne pripravy. No a vytvorit specialne forum, alebo KLUB pre chovatelov koz by tiez nemuselo byt na skodu, nie ?? :) co vy na to??
  stanoTT   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re:Pojmy a dojmy

  Važený pán Neoral,
  Váš duchovný jazykovený vstup do problematiky chovu kôz ma skutočne úprimne pobavil. Ani som netušil s akou perlou "ducha" sa stretnem na kozacej diskusii. Bez urážky, komu česť tomu česť, pastierovi trúba.Klobúk dolu. Podľa toho aký ste rozhľadený, ste priam predurčený uchádzať sa o jeden, poprípade aj dva fleky v parlametnej lavici. Vás príspevok som dal prečítať aj nášmu psíkovi a verte či nie, krútil pri tom chvostíkom.Takže nemáte celkom pravdu, že v zvieracia ríša je bezduchá. To by ste sa ale počudoval , aká uprimná a prívetivá duša sa skrýva v tomto našom štrnásť ročnom tvorovi.
  Ak si najdete čas(čo nepochybujem)zámyslite sa nad výrazom "Genius loci".Používať tento výraz je tiež rúhanie?
  (V rímskej mytológii bol Genius loci duch či bôžik, ochraňujúcí určité miesto, často býval zobrazovaný jako had.)
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Keď kozka čaká malé kozliatka

  Dobry deň. Chcela by som sa opytať niekoho, čo mám robiť, keď je naša kozka tehotná. Ako postupovať, po koľkých dňoch resp.mesiacoch pridu malé na svet a či je k tomu potrebný veterinár. Ďakujem pekne za pomoc.
  lupitko   Reagovať
   
  0
   
  0

  rada veterinára:
  veterinára nepotrebujete,pokial nenastanú komoplikácie.
  " Koza je tehotná" 5 mesiacov,kozička vačšinou porodí sama bez problémov. vašou úlohou je na ňu dozerať, keď sa objavia plodové obaly, nepodliehať panike a trpezlivo čakať pokym koza mláďa vytlačí sama. Ked sa kozliatko narodí,treba ho osušiť a ošetriť pupočnú šnúru.Veterinára treba volať vtedy, keď koza uporne tlačí a porod nenastáva ani o cca 2 hodiny,keďže vačšinou majú kozy 2 až 3 kozliatka, ktoré možu mať zmenenú polohu v maternici.Po porode treba čo najskor prikladať kozliatka k vamenu,pokiaľ nie sú tak silné,že sa vedia napiť samy.
  Jaro   Reagovať
   
  0
   
  0

  Mam dve kozy a vela kozieho mlieka.
  Chcel by som z neho vyrobit kozi syr a kozi jogurt.
  Vedel by mi niekto poradit kde by som mohol zohnat syridlo a jogurtovu kulturu?
  Dakujem za pomoc.
  chovatel   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: syřidlo

  Syřidlo a kultury + spousta dalšího se dá koupit na www.ekokoza.cz
  Daja   Reagovať
   
  0
   
  0

  S priatelom sme si kupili kozu.Starame sa o nu a dava nam mliecko,srandu pevny rezim dna a dnes som spravila z kozieho tvarohu žemlovku.V najbližšej dobe sa chystam preštudovat recepty na vyrobu chutnych syrov.Okrem iného som sa pri nej ucila na skúšku a z tej našej kózi, tak ju voláme, sálal nesmierny pokoj.Máme ju polroka a tešíme sa na maličké kozičky.Mlieko je zdravé aj chutné.S pozdravom Anna
    Reagovať
   
  1
   
  0

  reakcia

  Ak chcem čítať o kozách a ich chove,tak ma zaujíma
  všetko čo s tým súvisí. To znamená,všeko o chove,
  opatere,úžitkovosti a spracovaní kozích produktov a nie o tom či má koza ducha,či dušu a podobné slovičkárenie. reakcie tohto druhu patria na úplne inú stránku. Mudrlanti!
  Jano reeb   Reagovať
   
  1
   
  0

  Kozenky

  Kozenky chováme už roky a na tieto zvieratá nedám dopustiť. Nakoľko toto zvieratko vymyslel čert a preto sa naňho aj podobá, je neposlušné a keď sa im z času na čas nedá najavo kto je šéf - úplne prerastú gazdovi cez hlavu. Každý živý tvor má dušu a pravdaže i kozy. No nie o tom chcem písať. Koza ako som už spomenula je čertove plemeno a aj keď málokedy sa jej priťaží na žalúdku lebo je aj pažravá v prípade , že sa to už stane, najlepšie im pomôže klasická sóda bikarbóna. Ono koze je zle keď stratí žvek. A sóda bikarbóna jej pomôže. Veterinári neradi chodia ku kozám , lebo koza má schopnosť úplne ináč zareagovať na liečivá ako je treba. Keď sa o kozu staráte ako je treba, toto je asi jej najčastejšia choroba.
  Slávka   Reagovať
   
  0
   
  0

  nedari sa mi vyrobit kozi syr,davam syridlo podla navodu,aj sa zrazi ale pri precedeni ostane riedky,prosim poradte,kde robim chybu
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Re:

  Měla jsem stejný problém a asi to bylo starým syřidlem. Používám teď z www.ekokoza.cz, posílají i k nám.
  Daja   Reagovať
   
  0
   
  0

  Zdravím Vás srdečne chovatelia kôz. Pán Neoral pekne rozpumpoval debatu. Podľa mňa, nech si kto chce, myslí čo chce, koza má dokonca viac duchov. Koza je superúžitkové zviera, je neprávom zaznávané u širokej verejnosti, ale jej čas úcty určite príde.
  S pozdravom
  simako   Reagovať
   
  0
   
  0

  dojenie kôz

  chcel by som vediet niečo o dojení kôz. máme kozu čo nikdy nebola pripustená a začína sa jej tvorit mlieko. ako je to mozné a kolko krát denne ju treba dojit?
  majo   Reagovať
   
  0
   
  0

  dojenie koz, vyroba syra

  Pri dlhorocnom chove koz sa mi stalo, ze i mlada kozicka dostala mlieko. Bal som sa aby nedostala zapal tak som ju dojil. Pri dobrej vyzive to nemalo ziadne nasledky. Ba naopak bola to vyborna dojka. Ak mate dospelu kozu aj ked nebola pripustena pokojne ju mozete dojit. Najlepsie rano a vecer tak sa kozy doja, ale v tomto pripade myslim ze by stacilo jedenkrat denne. Aj pri dobrej starostlivosti to bude iba do jedneho litra. V mojom chove to tak vzdy bolo. Pri vyrobe syra asi robite tu chybu, ze zrazeninu neporezete. Bacovia maju na to specialny noz vola sa harfa. V domacich podmienkach na to staci dlhsi noz. Musite syreninu porezat na kocky velkosti vacsej fazule, aby sa syrovatka dobre oddelila. Pri odtekani je dobre syr v plachietke otocit po polovici odtekania syrovatky. Inak syr nebude mat pravidelny tvar. Vela uspechov v chove nam vsetkym zela anton.
  anton   Reagovať
   
  0
   
  0

  aj my mame doma kozu

  moja koza mi tiez nechce zrat.neviem ako jej mam pomoct!ani nezere ani nepije ani nic!!:(
  petra   Reagovať
   
  0
   
  0

  No ak ti este ta koza zije, (o com pochybujem), moze byt o.i. zduta. Je na to liek a niekedy pomaha aj ked ju nasilu rozchodis. Chore kozy sa zle liecia, bo koza je bud zdrava, ale zajde...
  jopal   Reagovať
   
  0
   
  0

  re: aj my mame doma kozu

  ... konecne zaujimava stranka:) a velmi osozna... my tiez chovame kozy a mnoho okolo nich sme sa museli naucit na vlastnych chybach. Ak koza nechce zrat a pit - treba vyskusat viacej veci, napr. mozno jej chybaju mineraly a sol - co je velmi potrebne pre zdravie kozy - najlepsie je dat jej liz (mineralnu sol), alebo aspon vlaznu vodu dobre osolit a vyskusat dat jej vypit. Ak ma problem s travenim, pomoze soda bicarbona (priamo do pyska nasypat polievkovu lyzicu a dat jej zapit vodu, alebo sodu rozmiesat v troske vody a vliat jej to priamo do pyska). V pripade, ak bola pripustena, blizi sa mozno chvila porodu - pred nim takisto odmieta zrat a pit. Alebo moze byt v ruji. Je velmi vela dovodov, preco docasne odmieta stravu. Bola odcervena? Ak nie, tak to treba urobit a v priebehu niekolkych dni sa to upravi (lieky na odcervenie sa daju kupit aj v lekarni). Mohlo byt zatuchnute alebo zaplesnene seno, niekto jej mohol podat nevysuseny alebo splesnety chlieb a pod. My v tomto zimnom obdobi varime nasim kozenkam "maglajz" - tomu ziadna neodola! :) Do velkeho hrnca dam varit vodu, do nej pridam hodne soli, nastruhane surove (dobre umyte) zemiaky, ovsene vlocky, trochu lanoveho semiacka, kukuricnu krupicu, trocha srotu, otrub alebo i celeho zrna - necham povarit (vznikne take nieco ako haluskova voda) - necham to trochu ochladit a este kym je to vlazne (moze byt i teple - nie horuce), im to dame vypit. Manzel ma prave stopol, ze privela pisem - tak uz iba na zaver vsetkych milovnikov koz pozdravujeme a zelame vela radosti s nimi! :)
  marika   Reagovať
   
  2
   
  0

  poraďte prosim

  chcem poprosiť o radu, kde sa dá kúpiť koza?
  aká stará by mala byť ?
  Marta   Reagovať
   
  0
   
  0

  re: poraďte prosím

  Produktívny vek kozy je v 3.-7. roku jej života (najvyššia produkcia mieka). No neznamená to, že koza nemôže byť staršia (my máme kozu-starenku, ktorá má už trinásť rokov a ešte teraz nám porodila krásne kozliatko - kúpili sme ju, keď mala 9 rokov kvôli tomu, že je perfektná dojka a chceli sme si od nej vychovať mladé kozičky.
  marika   Reagovať
   
  0
   
  0

  kúpim kozy

  Kúpim dve kozičky,prípadne aj capka.Košický kraj.
  zn.: začiatočník
    Reagovať
   
  0
   
  1

  Zdutá koza

  Pomôže aj pivo. Naliať z čerstvo otvorenej flašky rovno do kozieho hrdla
  Kozel   Reagovať
   
  0
   
  0

  Kozy a ini rodinni prislusnici

  Mne sa clanok pana M.Z.Svickeho velmi pacil. Bolo z neho citit lasku k zvieratam, zvlast ku kozam. Je pisany lahko, tak, aby mu porozumel aj zaciatocnik.
  Kto hlada viac, alebo odborne navody, nech si kupi odbornu literaturu. Ja chovam doma cca.400 zvierat.
  Zacalo to mackami, potom prisli psy, kacky, zajace a kedze som sa tym padom musela zrieknut akejkolvek dovolenky, pribudli do mojej rodiny postupne sliepky, perlicky, husi, KOZY, somare a kon. Pred kazdym novym druhom zvierat som si kupila odborne knihy a radila som sa s mnohymi chovatelmi. Vsetky moje zvierata maju volny pohyb- volnu stajnu- ked chcu, mozu sa schovat dnu, ked nie, tak sa pasu. Kazdy druh ma svoje miesto.
  Ja som sa rozhodla pre cistokrvne chovy, preto aj moje kozy su cistokrvna rasa Walizska ciernokrka koza. Na Slovensku sa tato rasa este nechova. Pred rokmi, ked som sa rozhodla pre kozy, hladala som nieco velmi pekne, ale aby mi to davalo aj trochu mlieka. Ked som listovala v knihe a natrafila na tuto rasu, nemohla som od nej odtrhnut oci, a ked som si precitala, ze dava aj trochu mlieka, vedela som, ze tato a ziadna ina. Cez internet som sa skontaktovala s chovatelmi vo Svajciarsku, Holandsku, Nemecku a na zapade Rakuska.Bolo treba trochu prisporit, lebo tato rasa patri do vyssej cenovej kategorie, a vydat sa na cestu. V aute (kombi) boli velmi kludne (disciplinovanejsie ako psy) a zvedavo si prezerali z okna krajinu.
  Tato rasa pochadza zo Svajciarska, je to vysokohorska sebestacna koza, ktora sa tam chova predovsetkym na mäso, ale dava aj mlieko a ma nadhernu dlhu srst, ktora sa nestriha. Hlava, predne nohy a presne do pol chrbta je cierna a od pol chrbta, zadne nohy a chvost je biela. Obidve pohlavia maju dlhu ofinu a velke rohy. Kozliatka mavaju najcastejsie jedno, niekedy dve.
  Moje kozy su velmi pritulne a davaju mi 2,5 l mlieka
  denne jedna. Z neho si vyrabam rozne druhy syra, zincicu a kysle ovocne napoje. Koli tomu im odpustam vsetky ich lumpaciny, (obzrate ruze, stromy...) lebo koza si poradi s akymkolvek plotom. A tak radsej investujem do noveho plotu, ale mam zdravu vyzivu, aka sa v obchode neda kupit. A moje kvety dostanu zase dobre kompostovane kozie hnojivo.
  Na zaver by som chcela odporucit - nikdy nechovajte len jednu kozu. Koza je skupinove zviera, bolo by jej velmi smutno. A nezabudnite, ze MINERALNA SOL je pre kozu ZIVOTNE DOLEZITA.. Najlepsie su prirodne solne kamene, ale ak nedostanete, tak sa priemyselne vyrabaju mineralne kamene.
  Ak by niekto potreboval radu, pokial budem vediet, rada poradim, aby sa nielen ludom, ale aj zvieratam zilo lepsie.
  Ak by moj prispevok cital pan J.Neoral, nech mi prepaci moj pravopis, (chybajuce dlzne a mäkcene),
  pretoze moja pocitacova klavesnica taketo pismena, resp. znamienka neobsahuje.
  tatiana@krassa.at
  krtko   Reagovať
   
  1
   
  0

  Re: Kozy a ini rodinni prislusnici

  Dobry den, chcel by som sa opytat na tie walzske kozy ci je to dojivy typ? Alebo pripade ze kolko mlieka dava? A ci je mozne kupit kozicku na Slovensku, a ako je to s reprodukciou? Ci je viacej chovatelov tohto plemena na Slovensku? Za odpoved vam vopred dakujem, a ostavam s pozdravom Ludovit Fraňo.
  Frano Ludovit   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy a ini rodinni prislusnici

  dobry ,pisete ze mozete poradit,tak vas teda o jednu radu prosim,mam kozu z kozliatkom ma 4 mesiace a ceca iba jedno vemeno a z druheho jej tecie mlieko proste odstavka a dojit,ziadny problem by nebol keby mi to ta koza dovolila proste skace kope drca ani za svet jej to vemeno chytit nie este vydojit ,mam jednu ktoru dojim dam jej jacmen a stoji jak svaty za dedinou ale s touto neviem co mam robit ako ju prinutit stat aby som ju podojila ,mam obavy zo zapalu vemena nakolko jej to uz tecie ale k sebe ma pustit nechce ,prosim preto o radu ako mam s touto kozou narabat ako ju donutit aby ma pustila ju podojit prip,ako ju uviazat a zakvacit aby mi nekopala ruku od vemena dakujem vam velmi pekne s pozdravom Farmarka WEBI
  iveta   Reagovať
   
  0
   
  2

  Re: Re: Kozy a ini rodinni prislusnici (nové)

  Ja som sa našej kozičky nepýtal ,bolo by to zbytočné. Vyrobil som "kozodoj" kombinovanú lavicu na obkročný posed a stojisko pre kozičku. Tam sa jej fixuje hlava a nohy. Vybehne tam sama, umyjeme osušíme vemeno, predložíme jačmeň a veselo dojíme . Po prvom pôrode jej kozliatka uhynuli, tak ná ju predali . my sme ju vyliečili, rozdojiil, a už 4. rok nám dáva tak litrík bez pauzy.8
  peter   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy a ini rodinni prislusnici

  Prosim Vas o radu. Mam 2 kuzlatka burske kozicky, stare 3.mesice. Mela jsem 3, ale jedna uhynula. Poradte mi, prosim, jaky rozdil je mezi krmenim zitem a jecmenem? Je lepsi jedno nebo druhe? Jsem uz zmatena, nekdo rika davat jecmen, nekdo nedavat nic, a veterinar me obvinil, ze ta treti uhynula, protoze davam zito. Jinak maji seno, vodu, mineral.sul na liz. Prosim, napiste na muj mail, co nejdrive. Dekuji Jana
  Jana Matejkova   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy a ini rodinni prislusnici

  PORADIM...

  V horeuvedenom clanku som slubila poradit. Kedze som sa na tuto stranku dostala öpät az po 2 rokoch, zistila som, ze otazky boli kladene v tomto fore. Koli zaneprazdneniu sa na tuto stranku dostanem ale velmi zriedka, preto som uviedla moj mail, na krory mi mozte napisat. Teda prosim nekladte mi otazky do tohto fora, ale napiste na moj mail. Odpoviem Vam osobne mailom. Prosim vziat do uvahy, ze na anonymne maily nebudem odpovedat.

  Este raz moj mail: ***************
  Tatiana Krassa   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy a ini rodinni prislusnici

  PORADIM...

  V horeuvedenom clanku som slubila poradit. Kedze som sa na tuto stranku dostala öpät az po 2 rokoch, zistila som, ze otazky boli kladene v tomto fore. Koli zaneprazdneniu sa na tuto stranku dostanem ale velmi zriedka, preto som uviedla moj mail, na krory mi mozte napisat. Teda prosim nekladte mi otazky do tohto fora, ale napiste na moj mail. Odpoviem Vam osobne mailom. Prosim vziat do uvahy, ze na anonymne maily nebudem odpovedat.

  Este raz moj mail: *****************
  Tatiana Krassa   Reagovať
   
  0
   
  1

  výrobky z kozieho mlieka

  Zdravím chovateľov:) Máme doma kozičku a kopce mlieka a chceli by sme ho skúsit využívať aj inak než na pitie. Našiel by sa niekto so skúsenosťami s domácou výrobou syrov alebo iných výrobkov z kozieho mlieka?

  prípadnu odpoveď,rady alebo linky na spolahlivé webstránky pošlite na a_gony@yahoo.com

  dakujem
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Zduta koza, velmi vazny stav!

  Dobry den.
  Co robit v pripade ked kozu zduje tak, ze uz nie je schopna pohybu, nevladze dychat? Viem, ze nasi predkovia bodli kravu alebo kozu do boku okruhlym bodcom. Potrebujem vediet kde presne a ako hlboko treba bodnut.
  Od prvych priznakov zdutia po smrt nasej kozy ubehlo asi 5 minut. Takto rychly priebeh som este nezazil. Chovam kozy 7 rokov.
  Vopred dakujem za pomoc.
  Jaro   Reagovať
   
  0
   
  0

  ako zistim ze je nasa koza v tom namluvy boli v oktobri a aj trochu pribrala a brucho mala pred tym iba na boky a teray z ho ma aj ovysnute nadol tak neviem ci je alebo ni je kotna dik za radu
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Re:

  Podla velkosti brucha nezistite,okrem toho pre zimnu hustu srst koza vyzera okruhlejsie,ale podla tvaru brucha sa da,ked sa pozerate na kozu spredu ci odzadu (najlepsie pocas chodze a rano,ked nie je prezrata),tak niekedy sa da rozoznat,ze brucho je rozdielne vytvarovane na. pravej a lavej strane,podla ulozenia kozliatok.Neskor sa uz daju aj nahmatat pohyby na bruchu.Koza rodi poleziacky na boku.Nasa zerie aj pocas samotneho porodu,takze nie je pravidlom,ze koza v den porodu nezerie.Nasa mava uz cca.6-10 hod. pred porodom bolesti,je malatna,dychci,opiera sa hlavou o mur,no odbieha este k senu.Az ked vytecie plodova voda a zacne vypudzovat kozliatko,si lahne na bok a nahlas ručí.

  P.S.Ak by chcel niekto netrpezlivy vyskusat zenske tehotenske testy na tehot.hormon z mocu,tak je to zbytocne,vychadzaju negativne :-D.
  Martin   Reagovať
   
  0
   
  0


  kozy syr.tvaroh.kysle mlieko.mlieko za surova chuti najviac jezdrave
    Reagovať
   
  0
   
  0

  mám dojiť kozu?

  Prosím chovateľov o radu. Máme doma ročnú kozičku, ktorá bude mať mladé. Už sa jej vytvorilo aj vemeno. Je potrebné ju už začať dojiť, alebo počkať kým sa mladé narodia? Môže dostať zápal vemena už teraz? A ak, áno ako sa prejavuje. Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
  heda   Reagovať
   
  1
   
  0

  nedoj

  ked koza caka male tak ju nedojte!
    Reagovať
   
  0
   
  0

  ked je koza kotna tak sa nedoji
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Milí chovatelia kôz-mám pre vás tip:dá sa zohnať celkom poučná knižka: Milena Fantová a kolektiv: Chov koz, vydavatelstvo Brázda, 2000, na Slovensku distribuuje Magnet press... je tam mnoho praktických rád,dokonca aj pre dlhoročných chovatelov. Mimochodom k tomu zdutiu-kozám sa to občas stane, hlavne pozor na prechod od suchého krmiva k čerstvej pastve-dostal som od veterinára liečivo Tympasol-emulzia a celkom to pomohlo...
  Dodo   Reagovať
   
  0
   
  0

  zdravim vsetkych chovatelov,ta knihaod p.Fantovej je naozaj skvela,vrelo ju vsetkym odporucam.vie mi niekto dat kontakt na chovatela,ktory chovakozy s kontrolou uzitkovosti?ddakujem. shortbull@centrum.sk
  jano   Reagovať
   
  0
   
  0

  no ja kozi moc nemusim:D.....................
  naana   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: A kto ti káže

  keď kozy nemusiš, kto ti káže sa sem zapájať ? Veď táto stránka je hlavne pre chovatelov
  peter   Reagovať
   
  1
   
  0

  Marek - Plejsy

  Zdravim, hladam-e niekoho z okolia Krompach kto by mal zaujem o 20ha zjazdoviek k spasaniu pre svoje ovecky - kozicky. Poznate niekoho takeho??? Kto nam vie min. poradit ako na to.
  Dik Marek, plejsy@plejsy.sk
    Reagovať
   
  0
   
  0

  prosim o radu.mame jednu kozu,ktoru chovame pre radost,mala prve mladata,ktore sme po 8 tyzdnoch odstavili.nechceme ju dojit,co s jej mliekom?nezapalia sa jej vemena?ususi sa?prosim o rychlu odpoved.dakujem
  timea   Reagovať
   
  0
   
  0

  kozý syr

  Chovám kozy len 3 roky odkedy mi diagnostikovali rakovinu,je to vraj najlepší liek na všetky choroby a už raz ako 5 mesačnej mi vraj kozie mlieko zachránilo život.Pokúšam sa z mlieka robyť syr.Zo začiatku som mala dobrý syr,ale teraz ked dám do mlieka syridlo tak mám z toho len takú brečku ako zle skyslé mlieko ani ked ho dám zcediť je z neho len kaša.Čo robím zle?Dakujem za radu AKO SA ROBY KOZY SYR.
  Drevulka   Reagovať
   
  0
   
  0

  dojenie

  Pozdravujem , všetkých. Mám jednu otázku. Chovám 2 kozy mamu Rózu s dcérou Lízou, dcéra má cca 2 mesiace. Líza je v pohode príde dá sa aj pohladkať , ale Róza je taká plachá ako tatranský kamzík. Chcem Rózu začať dojiť , ale ako ju lapiť na dojenie. Ona tiež príde na pomlsok, ale ako náhle spravím dáky pohyb utečie. Nemám skoro žiadne skúsenosti poradte ako na to. Čo sa týka tej plachosti nedá sa ani zavrieť na noc do kozína len ako si dáma urobí po svojom. Som z toho dosť neistý nakoľko nechcem aby mala dáke problémy najmä čo sa týka zápalu vemena , ....
  ďakujem
  minifarmár   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: dojenie

  dobry,mozno pisem nekoro ale chcem sa spytat ako ste nakoniec tu kozu chytili a podojili a mam totizto ten isty problem a mam velku obavu zo zapalu vemena ,ja ju chytim aj ju uviazem ale proste kope a rohami ma drca proste na nervy ako viete prosim dajte mi radu co s tym dakujem
  iveta   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: dojenie

  Dobrý deň, chcela som sa opýtať, či sa Vám podarilo vyriešiť problém s kozou, ktorá je veľmi plachá a a nedá sa chytiť? Má teraz kozliatko a neviem si predstaviť, že by som jej mala skontrolovať vemeno, či nemá zatvrdnuté a v v nutnosti ju podojiť... Veľmi ďakujem

  Monika 0907875545
  Monika Pšenčíková   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Re: dojenie

  Koza si po par razoch zvykne. Mali by ste sa s nou skamaratit este pred dojacou sezonou a to tak, ze s nou budete travit viacej casu. Zavriete sa s nou do mastale a skusite ju krmit najprv z vedra za vasej pritomnosti, potom z ruky. Potom ju skusite chytit, pri tom jej zase date napr. suchy rozok... Koza nemoze byt samorast. Treba sa im venovat aj po tej socialnej stranke, lebo inak z nich budu dive kamziky.
  Jan Ac   Reagovať
   
  0
   
  0

  Zdravim, chcem sa opytat ci niekto nevie ak sa vola vec z ovce ktora sa da va do mlieka na kvasenie je to male ako spongia a ked to nechate dlhsie v mlieku tak sa to rozrasta.

  Dakujem
  johnny   Reagovať
   
  1
   
  0

  Zdravim, chcem sa opytat ci niekto nevie ak sa vola vec z ovce ktora sa da va do mlieka na kvasenie je to male ako spongia a ked to nechate dlhsie v mlieku tak sa to rozrasta.

  Dakujem
  johnny   Reagovať
   
  0
   
  0

  Registrované kozičky

  Chcem sa spýtať, ako sa postupuje pri registrácii chove kôz? chcem si nechať zaregistrovať kozičky.Dakuje,
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy, kozie mlieko

  davajte si pozor ked kupujete plemenného capa, len od spolahlivej osoby a z ručky do ručkz ked date peniaze tak hned prevziat aj POP nedajte na to že papiere sa pošlu dodatočne tie by ste už nikd nemuseli uvidiet alebo bohvie koho papiere by to dodatočne boli, mali sme bohužial takú skúsenost a kedže sme tento obchod dohodli v dobrej viere ani nevieme či sa dočkame spravodlivosti
  emília hamathová   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy, kozie mlieko

  dobry chcem sa spitať jak dlho mam dojiť kozu keť je kotna teras už dava len 1.5dc neviem či ju mam ešťe dojiť a druha je zasušena už dlkšie a dnes naliala vemena za aky čas sa okoti dakujem...
  kotne kozy   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy, kozie mlieko

  dobry chcem sa spitať jak dlho mam dojiť kozu keť je kotna teras už dava len 1.5dc neviem či ju mam ešťe dojiť a druha je zasušena už dlkšie a dnes naliala vemena za aky čas sa okoti dakujem...
  kotne kozy   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy, kozie mlieko

  prosim vie mi niekto poradit ako podojit kozu pri odstavke od kozliatka??proste sa mi to zda nemozne ,kope,dupe ,skace ,meka mlieko jej tecie von z vemena a ona nie anie mi dovolit ju podojit ,bojim sa zapalu vemena ,male jej trochu ceca jeden struk ale ten druhy ma ako uhorku musim ju podojit ale za svet neviem ako ju mam prinutit stat a nekopat ma ,dakujem vopred a radu Webina
  farmarka Webi   Reagovať
   
  0
   
  0

  Application of Cell Phone Jammer

  The nature o***hone jammer

  By mobile jammer (jammer, cell phone jammer, cell signal jammer) people understand a mechanism set to interlock signals t*** the cell phones send forth. Cell phones will not be able to get or send signals to the station if a phone jammer is on. Phone jammer was elaborated by military forces. This mechanism admits to pose the enemy and cuts the interception of the information, during significant secret military operations, in particular.  The sphere of usage

  The usage of the cell phones jammers is distributed approximately everywhere. But generally they are employed in places where silence and privacy play the key part. For instance, cell phone jammer can be observed in police departments and military organizations because it is the private information t*** is highly praised in the places of this kind. Mobile phone jammer can also be found in prisons for the purpose of hampering prisoners from using the cell phones t*** they have carried illegally into the prison. Therefore, variety of possible runaways and misdeeds is averted. In hospitals mobile phone jammers are very useful if there is delicate installation t*** can be harmed by the signals of the mobile phones.

  Jammers typology

  It is accepted to distinguish several types of jammers: mobile phone jammer, Wi-Fi jammer, Bluetooth jammer, 4G jammer, GPS jammer and others. Every type has its particular service area, characteristics, properties and prices. The types of jammers are rather various, t***ˇŻs why it is necessary to advise qualified specialists to pick out the jammer t*** will meet your demands and objectives.
  baigEcoellale   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy, kozie mlieko

  ked sme si kupili prvu kozicku, chceli sme dat detom zdrave mlieko. dodnes sa cudujem preco nas nenapadlo poziadat o radu ako zacat dojit kozu ktora na to nie je zvyknuta. trvalo nam to skoro mesiac kym sme na to prestali potrebovat 4 ruky. manzel drzal kozu, ja som jednou rukou dojila druhou drzala hrncek a strasne nadavala ze nam ju bol cert dlzen a veru bol. taku certovsky spravnu vec sme urobili. nasa koza ma dnes zopar kamosiek na luke a vyprovokovala nas k sebestacnosti. povedali sme si ze ked uz mame mlieko a vajcia, podme dalej a dnes nas zivi to co nas bavi zivot v prirode medzi zvieratami. a koza ma ducha- ale divokeho.
  veronika moravcova   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy, kozie mlieko

  ked sme si kupili prvu kozicku, chceli sme dat detom zdrave mlieko. dodnes sa cudujem preco nas nenapadlo poziadat o radu ako zacat dojit kozu ktora na to nie je zvyknuta. trvalo nam to skoro mesiac kym sme na to prestali potrebovat 4 ruky. manzel drzal kozu, ja som jednou rukou dojila druhou drzala hrncek a strasne nadavala ze nam ju bol cert dlzen a veru bol. taku certovsky spravnu vec sme urobili. nasa koza ma dnes zopar kamosiek na luke a vyprovokovala nas k sebestacnosti. povedali sme si ze ked uz mame mlieko a vajcia, podme dalej a dnes nas zivi to co nas bavi zivot v prirode medzi zvieratami. a koza ma ducha- ale divokeho.
  veronika moravcova   Reagovať
   
  0
   
  0

  Kozy, kozie mlieko

  Neviete kde mozem kupit kozie mlieko v Poprade?
  Katarina   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy, kozie mlieko

  Dobrý deň ,chcem sa opýtať kedy je možné piť mlieko od kozičky po okotení. Koziatko sa narodilo mŕtvé. Ďakujem
  Zuzka   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy, kozie mlieko

  Dobry deň. mám otázku. Ale v prvom rade chcem podotknúť, že nemám záujem o jazykovednú radu...
  Sme dvaja spoločníci, chováme okrem iného aj kozy, z ktorých máme mlieko, vyrábame syr, maslo, ...Najskor sa opiseme.nie sme nejaká velká farma, máme k dispozícii asi 2 ha ornej pôdy, z ktorej sme schopni vyprodukovat obilniny a datelinu (seno)ako krmivo.máme to podelené že moj spoločník je zootechnik, ktorý sa stará o stránku živočíšnu, no a ja som poľnohospodár, takže sa starám o stránku rastlinnej výroby- krmivá a pod.
  a teraz k stránke veci. moj spoločník mi navrhol, pokúsiť sa získať dotácie od nášho drahého štátu na chov hospodárskych zvierat.
  1. je to možné vzhladom na nízku plochu obhospodárenej plochy ?(2ha)
  2. dajú sa získať dotácie na osivo?
  3. Nemáme živnosť,ani registrovanú farmu, venujeme sa tomu len kôli kvalitatívnym výsledkom našej ,,malovýroby" pre našu spotrebu a drobný predaj známim (žiť sa z niečoho musí)
  4.Moze vobec drobný farmár uvažovat nad dotáciami štátu napríklad na modernizáciu strojou a maštalí?

  nie sme zrovna typ ludí, ktori presedia niekolko hodim dennne nad novelami zákona alebo sú stále na internete
  Chovatel peter   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Kozy, kozie mlieko

  Pokial nemate podnik (farmu)registrovany, tak mozte naozaj iba uvazovat.
  Ja farmu rovnakej velkosti registrovanu mam, ale kym by som sa niecoho od EU dockala... K tomu nenormalne predpisy, predpisy a predpisy a potom kontroly a postihy. Okrem toho sa o male podniky nikto nezaujima, tu kasiruju len ti velki. Takze asi budete mat z toho viac, ked si usetrite nervy a benzin za vybehavanim byrokracie.
  Tatiana Krassa   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy, kozie mlieko

  Prosim o radu. Je lepsi davat kuzlatkum (3.mesice) jecmen, nebo zito? Mela jsem 3, jedna mi uhynula, veterinar rikal, ze kvuli krmeni zitem, a zakazal,mi to. Muze jim ublizit zito? Mam koupit a krmit jecmenem? Prosim, napiste mi na muj mail, mam strach, abych kuzlatkum neublizila. Dekuji Jana
  Jana Matejkova   Reagovať
   
  0
   
  0

  zdutosť u kozy

  chcem sa spýtať či sa môže koza zduť a ak áno tak z čoho konkrétne?
  Svetlana   Reagovať
   
  0
   
  2

  Re: Kozy, kozie mlieko

  môže sa zduť aj z mokrej ďateliny, je na to dobré 1 lyžicu sódy bikarbóny koze do papule. Môže na to zdochnúť, tak to nezanedbajte, ak zistíte, že je zdutá.
  alena   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Kozy, kozie mlieko - ani zdomácnením sa neotupil duch kozy

  zdravím, som drobnochovateľkou lamašskej kozičky,a anglonúbijského capka- tvoria pár. A veta typu že proces domestifikácie kozy neotupil duch, je priliehavý a trefný na temperament mojej vydarenej dvojice. pani, ktorá písala má totálnu pravdu, pretože koza je veľmi citlivé a vnímavé stvorenie a svoju povahu si nenechá len tak zmeniť a už vôbec sa nenechá otupiť. Pani má pravdu asi má skúsenosti s chovom. Na margo pána ktorý filozofuje o pojmoch a dojmoch je príznačné 1 x vidieť je viac ako 100xpočuť. S pozdravom.
  monika   Reagovať
   
  1
   
  0

  Re: Kozy, kozie mlieko

  Dobrý deň mám kozu už 3 mesiace má 2 a pol roka a dojím ju 2 krát za deň , chcem sa vás spýtať ako mám začať dojiť iba 1 krát za deň či posuvaním hodin aby sa približila k večernému dojeniu alebo iba začať dojiť iba večer.
  Za odpoveď vopred Dakujem
  Luky   Reagovať
   
  0
   
  0


Pravidla fóra

 • Diskujte slušne a k téme
 • Neurážajte iných diskutérov
 • Nezaťažujte ich reklamou
 • Ak niečo predávate využite inzerciu.


Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií