BIO spotrebiteľ

Diskusia k článku: Osteoporóza - rednutie a mäknutie kostí

1. Osteoporóza - rednutie a mäknutie kostí
    Rednutie a mäknutie kostí - osteoporóza - z nedostatku vápnika je v súčasnosti jedným z najväčších otáznikov. Riziká spojené s osteoporózou sú pre starších ľudí naozaj veľké.
    Tak ako to, že častá, denná konzumácia mliečnych výrobkov nie je dostačujúca, aby pokryla potrebu vápnika? Prečo je množstvo vápnika v tele i napriek tomu nízke? Tajomstvo správneho a dostatočného množstva príjmu vápnika tkvie v jeho využiteľnosti.
    Ak si sledujete denný pr...

Reagovať

2. Osteoporóza

Táto téma je veľmi vážna a bohužial dietológmi (na celom svete) veľmi prehliadaná.
    Nie je sa čomu ani diviť, ak budete čítať nasledovné riadky! So "všemocnými firmami" sa ťažko bojuje a výsledok je vopred neistý.
    Niekoľko faktov:
    Coca cola ( predpokladám aj Pepsi cola) obsahuje zhruba 2% kyseliny fosforečnej ako stabilizátora! Má jednoznačne priaznivý konzervárenský efekt, nakoľko je známy a koluje vtip, že ten kto ich rozkvasí dostane Nobelovu cenu ! Iste nik z vás nevidel kvasiť fľašu od tohto "veľmi kvalitného " nápoja! Skutočne to bol zázrak, ale pred 150 rokmi ! Nebola známa pasterizácia a nič podobné.
    Obávam sa, že tak ako vo svete fachmani nenapadli tento fakt o zložení, tak aj naši odborníci statočne a hrdo mlčia !
    Predstavte si dnes spotrebu týchto nápojov s tak triviálnou technológiou a žiadny dietológ sa do toho neobuje ! Len Coca Coly sa podľa info SITA vlani v SK vypilo zhruba 25 mil. litrov, čo x 20 g kyseliny - je to obrovské číslo. Každý gram viaže z tela určité stechiometrické množstvo Ca a to sa prejaví samozrejme aj na osteoporóze, kvalite zubov apod! A to nápoje z tejto kuc,hyne nie sú zakázené deťom !!!!
    K tejto veľmi skromnej štatistike treba pripočítať ešte spotrebu Pepsi, ale si myslím že aj ostatných nápojov ako je Fanta,Seven up....z rovnakej kuchyne !
    Chudiatko Vinea, čo vymyslel pán Farkaš - je naša a je len pasteurizovaná ! Neberte to ako jej reklamu, ale je to nápoj ďaleko modernejší (a mnohé iné napr. aj Kofola!)a je aj environmentally friendly!
    Jozef   Reagovať

0

0

Re: Osteoporóza

Lekári potrebujú vyššie platy hlavne preto, aby mali zlegalizované ich vreckové príjmy, ktoré ďaleko presahujú ich platy. Čím viac im štát dá tým viac budú otŕčať vrecká. Je potrebné zaviesť v zdravotníctve výšky platov a hlavne odmien podľa stupňa kvalifikácie a výsledkov práce. Toto ale nie je zrejme spoločenskou a politickou vôľou a tak na to doplácame všetci. Možno až niekomu povolia nervy a pár lekárov ľahne popolom.
    KArol Skubík   Reagovať

0

0

osteopor. a cibuľa

Rada by som sa dozvedela, či je pravda, že konzumovanie cibule podporuje vstrebávanie vápnika z potravín. Ď
    Buchta   Reagovať

0

0

Re: osteopor. a cibuľa

viem poradit 0907444172
    Ivan   Reagovať

0

0

osteoporoza

Rada by som sa opytala,ci mi vie niekto podat informaciu, kde na Slovensku mozu uskutocnit kompletne osteologicke vysetrenie/moze ist aj o sukromnu kliniku/, myslim tym odhalit pravu pricinu sekundarnej osteoporozy bez toho, aby pacient bol nuteny chodit sam od jedneho odbornika k druhemu, krori spolu ani nespolupracuju a pacientov problem spolocne nekonzultuju. Myslim tym teda, ci niekde uskutocnuju laborat.vysetrenia na vsetky event.mozne priciny sekundarnej osteo..nakolko si myslim, ze sa jedna o dost zavazne ochorenie, ktore sa vsak bohuzial v nasich podmienkach dost podcenuje a casto krat sa prava pricina tohoto ochorenia zisti az velmi neskoro, kedy je pacient uz v pokrocilom stadiu. Lahostajnost, ci neschopnost lekarov?Neda sa totiz vsetko zvalovat len na"zdravotnictvo je v srabe". Dakujem
    deni   Reagovať

0

0

Dobry den..
    rada by som sa dozvedela viac o liecbe osteroporozy,teda rednuti kosti,ktorou trpi moja mamina,49 rocna zena,kedze jej choroba nabera na rychlosti a jej zdravotny stav sa zhorsuje, a jej lekary jej nejak vyrazne nepomahaju!!Tiez by som sa chcela opytat na rady ohladom toho, co potrbujem na vybavenie liecebneho pobytu na tuto chorobu a ci su nejake zlavy..Prosim Vas,ak mate nejake rady alebo napady, ktore Vam pomohly dajte my vediet.Vopred dakujem..
      Reagovať

0

0

buchta a ostatní

ak ste si nevšimli, táto rubrika je daná, aby ste napísali svoj NÁZOR a nie pýtali RADY. Ak by ste pozorne prelúskali CELÚ stránku, určite by ste našli, to čo hľadáte.
    ak si neviete rady, nakliknite si edusan, tam vám určite odpovedia.
    hana   Reagovať

0

0

je to super....takat strana pomoze ludom...myslim si ze to kzdemu poradi...aj mne to poradillo..dakujem
    sima   Reagovať

0

0

Nahodou som si precitala tento clanok...dovolim si oponovat o vhodnosti dennej konzumacie maku a jeho neskodnosti...tak ako vo vsetkom, aj v prijimani potravy treba dodrzat striedmost...podla stareho prislovia - vsetkeho vela skodi...a pri maku to plati mierou vrchovatou, pretoze kumuluje nadmerne mnozstvo kadmia...staci zajst na nestranne stranky Polnohospodarskej a potravinarskej inspekcie, kde pri laboratornych skuskach kazdy rok a vsetky vzorky maku obsahuju tazke kovy, niektore aj nad povolenym limitom...myslim, ze jest denne mak je menej vhodne, ako vypit denne kefir alebo zjest jogurt...aj ked sa potravina javi akokolvek "zdrava" nemalo by sa zabudat - striedmost nadovsetko...
      Reagovať

1

0

konzumacia maku je podla najnovsich vyskumov absolutne nevhodna pre tehotne zeny a deti...a to nie len kvoli nadmernemu obsahu kadmia...bezne dostupny mak obsahuje totiz aj vyznamne mnozstvo morfinu...k overeniu informacie si staci zagooglit a nespoliehat sa na informacie ludi, ktori sice s radostou pracuju pre urcite centra, ale zavadzajucimi informaciami na webovych strankach mozu zial nevhodne ovplyvnit zdravie mnohych ludi....
      Reagovať

1

0

Jeden z vitamínov, ktorí by sme si mali v prípade, že máme záujem o zdrave kosti dopĺňať má unikátne postavenie spomedzi všetkých.

Vitamín D má, okrem pozitívných účinkov na hustotu kostí a zdravie chrupu, aj možný vplyv na správne delenie buniek /tzv. proliferáciu a diferenciáciu/. Závery mnohých štúdií dávajú, v tejto súvislosti, do popredia význam tohto vitamínu hormonálneho charakteru v prevencii rakoviny prostaty, hrubého čreva, rakoviny kože a prsníka. Je dokázané, že dokáže za určitých okolností aj vyvolať smrť škodlivých, nepotrebných alebo zle fungujúcich buniek /apoptóza/. Posilňuje imunitný systém (tzv.cytotoxicita makrofágov a aktivita buniek imunitného systému– zabijakov). Je účinný pri liečbe niektorých ochorení kože, stimuluje rast a rozvoj buniek pokožky (zabraňuje deleniu keratinocytov). Dopĺňanie vitaminu D počas tehotenstva zabezpečuje správny vývoj kostry plodu a predchádza nízkej pôrodnej váhe. V období dojčenia zvyšuje tvorbu mlieka. O význame v detstve a puberte snáď ani netreba písať. Vitamín D výrazne zlepšuje náladu a má iné neuropsychické účínky. Doplnenie déčka je dôležité pri únave a depresii. Posledné štúdie naznačujú, že D môže zlepšiť glukózovú toleranciu nielen diabetikov, krvný tlak a činnosť srdca. Polemizuje sa o jeho význame pri vzniku svalových bolestí, reumatických chorôb, roztrúsenej sklerózy či tuberkulózy. Tieto účinky sa podľa najnovších štúdii môžu uplatniť až pri vyšších dávkach metabolitov déčka prítomných v organizme.

Vitamín D sa v lete tvorí z provitamínu - 7-dehydrocholesterolu, ktorý sa nachádza v epiderme kože po UV ožiarení.

Kto strávil aspon 2-krát týždenne 20 min.na jarnom či letnom slnku /jasné že nie medzi 11,00-15,00h/ by teoreticky mal mať aspoň načas po probléme. Ľudské telo vie vyrobiť 10.000 – 12.000 medzinárodných jednotiek IU (1mcg zodpovedá 40 IU) pri 30 minútovom letnom opaľovaní. Slnečná ochrana s faktorom (SPF) 8 a viac zablokuje UV lúče, ktoré produkujú vitamín D. Počiatočné opaľovanie v trvaní 10 – 15 min. bez použitia opaľovacieho faktora vytvorí dostatok vitamínu D. Potom by sa mal ihneď použiť ochranný faktor 15 a viac, aby bola pokožka chránená. Takéto opaľovanie, ktoré zahŕňa tvár, ruky, dlane alebo chrbát najmenej dva krát do týždňa zabezpečí dostatok vitamínu D. Zásoba vitamínu D stačí na 2 – 4 mesiace.

Existujú však faktory, ktoré limitujú využitie UV B na tvorbu tohto slnečného vitamínu v koži, t.j. ročné obdobie, lokalita, časť dňa, smog a vek. Napríklad ľudia žijúci na severnej alebo južnej pologuli (od 40° zemepisnej šírky na sever a na juh) nie sú vystavení dostatočnému množstvu UV B počas zimných mesiacov potrebných na tvorbu vitamínu D. S pribúdajúcim vekom sa znižuje schopnosť organizmu syntetizovať vitamín D expozíciou slnečným žiarením. Zaujímavé však je, že ak sme opálení alebo ľudia s tmavšou pokožkou budú príjimať oveľa menej déčka, pretože ich pigment pôsobí ako filter a prepustí menej slnečných lúčov.

Problém s nedostatkom nastáva v období od novembra do februára. Dávka slnečných lúčov v zime nie je dostatočná na to, aby sa v pokožke vyprodukovalo dostatok vitamínu D. V zime sa dostáva do tela ako cholekalciferol /D3/ zväčša iba potravou živočíšneho pôvodu (napr. olej z rybej pečene [treska, platýz], sleď, sardinka, losos). Menšie množstvo je v mäse, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch. Vegáni majú k dispozícii iba hríby sušené na slnku, kvasnice, kakao, kokos, ďatle. alebo rastlinne tuky a oleje či cereálie "umelo" obohatené /fortifikované/ o vitamín D2 /tzv. ergokalciferol/. Rajčiny obsahujú déčko len v lístkoch rastliny. Zelenina je na tom dosť zle. Pri varení sa našťastie vitamín neznehodnocuje. Výrobcovia by mali informáciu o obsahu vitamínov uvádzať na obaloch alebo etiketách výrobkov. Podľa týchto údajov by sme mali presnejsiu informáciu, ktorý výrobok je vhodný na najlepšie doplnenie o vitamín D.

Najnižšia koncentrácia 25-hydroxy-vitamínu D3 v krvi je pre väčšinu ľudí 30-32 ng/ml /74-80 nmol/l/ . Ak sa rozhodnete užívať vitamínové doplnky, vyberte si taký, aby ste spolu so stravou prijali vitamín D maximálne v množstve zodpovedajúcom odporúčanej dennej dávke /POZOR! norma sa zvýšila/, tj. 25 µg alebo 1000 IU.
      Reagovať

0

0

Prosím o radu ako znížeť bolesť kĺbov, rúk, chrbtice. Bolesti mám už vyše roka, bolí ma to tak, že nemôžem ruky ani zdvihnúť. Doktori mi nasadili liečbu liekmi a taktiež masáže, rehabilitácie. Ale nič z toho mi nezaberá. Prosím pomôžte ako sa mám toho zbaviť. Ďakujem
      Reagovať

0

0

xxxx

dobrá rada! dobré veci s mierou,zlé vyradiť.
    xxxx   Reagovať

0

0

mam zavažnú osteoporozu, snažím sa liečiť prirodzene, ale jem aj teda pijem kaltz, keďže má najviac vápnika ,neviem ako dopadnem, keďže lekár mi nedal hneď špeciálne lieky. Až po roku som už konečne dostala ACLASTU, takže uvidím, ako pomáha, pretože až o rok mám ísť znova na denzitometriu.ANNA
      Reagovať

0

0

Re: aclasta

Mam predpisanu Aclastu. Ako Vam pomohla, ake boli vase vysledky?
    marta   Reagovať

0

0

Re: Osteoporóza - rednutie a mäknutie kostí

Viem poradit pri osteoporoze ,bolestiach klbov,dne,slabom raste u deti pri bezlepkovej dite,stitna zlaza, vysoky tlak,a to uzivanim prirodneho zivocisneho vapnika .Mnoho ludi mi potvrdilo velmi rychle zlepsenie zdravotneho stavu. cislo telef. 0907444172
    Ivan   Reagovať

0

0

Viem poradit konzumaciu prirodneho vapnika
    Ivan   Reagovať

0

0

Viem poradit konzumaciu prirodneho vapnika 0907444172
    Ivan   Reagovať

0

0

Pravidla fóra

• Diskujte slušne a k téme
  • Neurážajte iných diskutérov
  • Nezaťažujte ich reklamou
  • Ak niečo predávate využite inzerciu.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií