BIO spotrebiteľ

Slizniaky

1. Slizniaky
    Ma niekto predstavu co so slimakmi, ktorych je z roka na rok viac a viac? Nikto im nevenuje pozornost, avsak ja si myslim, ze problem je dost vazny, nakolko mi nie je zname, ze by mali nepriatelov, ze by im nieco skodilo, popripade nedostatok potravy im tiez nehrozi...

Reagovať

2. Re: Slizniaky

Hej, je to celoauropsky problem...,
    existuje taky robot/myslim japonsky/, co pouziva ako energiu prave slizniaky
    a potom ich zbiera..
    Vyzera to ako hracka...,ukazovali mi to pred 4 rokmi v anglicku..

Skor by som videl ako riesenie...nejaky empiricky vyskum..., ci by sa tym nezivili ryby v rybnikoch..., alebo skusit nejakych masozravych vtakov..bociany ap. ci by im to nezachutnalo...zial az po zbere slizniakov...=:(
    Je to vraj pliaga az zo stredomoria a v severnejsich oblastiach naozaj nema
    pozieraca..
    stefan   Reagovať

0

0

Re: Re: Slizniaky

Tak tento rok žožrali všetko, nakoľko nemáme záhradu pri dome. V telke som raz videla, že sú dobré ovsenné vločky.
    Iveta   Reagovať

0

0

Re: Slizniaky

Ahoj, myslím, že v permakultúrnej literatúre odporúžajú jeden druh husí z Ázie. Volá sa Indický bežec a potravinovo sa špecializuje práve na slizniaky. Používajú ich aj niektorí ekologickí farmári, ale neviem, či aj na Slovensku. U nás ich chovajú niektorí drobochovatelia.
    Palo
    Palo   Reagovať

0

0

Este aby som sa podeli o skusenosti. Ja ich kazdy den chodim nicit. Najlepsie zavcasu rano, neskoro vecer (samo ze musi byt vidiet), a najviac po dazdi. Skusal som vselico, ale najviac sa mi osvedcili stare noznicky, ktorymi ich jednoducho prestrihnem. Je to rychle a ucinne. Ked mam chut ich aj pocitam. Po dazdy je to okolo 150 ks na zatah. Odhadujem, ze som ich doteraz pozabijal okolo 1500 Ks(!). A vobec sa nezda, ze by ich bolo menej. A to byvam v rodinnom dom a okoliti susedia sa nimi zjavne nevzrusuju...
    jopal   Reagovať

3

1

Ahoj jopa, myslím, že ani netušíš, ako svojím konaním slizniaky rozmnožuješ. Existujú totiž vyššie princípy a jeden z nich je taký, že každý živočíšny (alebo rastlinný) druh sa snaží prežiť a zachovať - pud sebazáchovy. Takže keď ty (mám pocit že s veľkým potešením) slizniaky striháš, alebo inak zabíjaš, ich pud sebazáchovy im signalizuje ohrozenie v danej lokalite a núti ich žrať viac a množiť sa rýchlejšie. Je to prirodzené a každý, kto to už pochopil sa snaží regulovať výskyt tzv. "škodcov" oveľa ľudskejším spôsobom.

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, prečo sa niektoré organizmi v našich záhradách premnožia. Myslím, že hlavný dôvod je ten, že sa nám nepodarilo vytvoriť rovnovážny systém a tak, ako sa neustále vyvíja celá Zem (či celý vesmír), vyvíja sa aj naša záhrada. Rovnováha v nej sa po niekoľkých rokoch dosiahne aj sama, prirodzene, ale tá záhrada asi nebude vyzerať tak, ako by sme chceli. Preto dobrý záhradník sa snaží tieto samoregulačné procesy usmerniť tak, aby sa záhrada vyvinula podľa jeho predstáv. Dalo by sa povedať, že existujú dva základné spôsoby zahradníčenia:
    Tvrdá cesta: postreky, jedy, chemikálie a nožnice na slizniaky - zahradník vládca.
    Mäká cesta: podpora predátorov, rôznorodosti, cit a láska - zahardník spolutvorca.

Ďalej je dôležité vedieť, aká je úloha škodcov a chorôb. Sú to tiež predátory a ako také majú za úlohu održovať harmóniu a likidovať slabé jedince nevhodné pre ďalší vývoj určitého druhu. Slabé jedince ich dokonca priťahujú.

A tiež treba vedieť, ako to funguje prirodzene: Po premnožení určitého druhu sa zvýši populácia jeho predátorov. Ak sa populacia daného druhu dostane na prirodzené množstvo, automaticky sa zníži počet predátorov (majú menej jedla). Nevhodnými zásahmi človeka sa tento samoragulačný proces často naruší, čo vedie k deštruktívnemu premnoženiu daného druhu a k oneskorenému nástupu predátorov. Človek tak dlho čakať nevydrži. nevhodným zásahom to skomplikuje ešte viac a vhodným môže svoje predošlé činy napraviť.

Ešte k tým predátorom: Indický bežec nie je hus, ako som vyššie napísal, ale kačka.

Palo
    Palo   Reagovať

1

0

Re: Re: Slizniaky (nové)

Ako by ste riešil problém zo slizniakmi v pivnici. Umiestnená je v zemi a mám tam zemiaky, zeleninu. Ďakujem
    Braňo   Reagovať

0

0

Aj v mojej záhrade je ich veľa. Ale myslím, že by sme sa ne nich mohli pozerať aj inak. Čo vlastne v záhrade robia. Lebo čistý škodcovia niesu. A potom upraviť prostredie tak, aby nezjedli to čo sme si určili pre nás ale zároven aby sme mali z nich osoh. Príklad: milujú klíčiacu fazulku, ale keď sa vám ju podarí v tom krátkom čase uchrániť, budú môcť už len plieť burinu... Inak su aj odrazom našej starostlivosti o krajinu. Zarastené nekosené sady, okolia ciest... stačí sa len popozerať, na všetky zatienené zarastené vlhké miesta po okolí a pochopíme kde sa berú.
    Marian   Reagovať

1

0

1. No Palo, som rad tvojmu prispevku, ale dovolim si s tebou nesuhlasit. V mnohom mas pravdu, ale zakladny problem je, ze slimaky u mna nemaju prirodzeneho predatora.
    2. Preco sa premnozili? Lebo nasa lokalita nie je ich prirodzenym domovom, ale pokial viem, boli sem prineseni, podobne, ako pasavka zemiakova. (Ked ich oberam a zabijam(nie s potesenim), tak sa snazim zachovat aspon trosku zo zemiakovej vnatky...)
    3. Ked ich likvidujem z paradajok, zemiakov, mrkvi a zo vsetkeho co mi na zahrade rastie, vobec nemam pocit, ze si vyberaju "slabsie jedince).
    4. A nemas pravdu o nejakom pude sebazachovy, lebo ja ich pozorujem vo velkom mnozsteve aj mimo mojej zahrady vo vzdialenosti niekolo 100-viek metrov, kde nemozu tusit, ze ja ich doma s "potesenim" nicim. ( A vobec, najskor ich boli stovky, az potom som ich zacal nicit!)
    5. Kritiky som si precital dost, ale nevidim ziadnu radu. Jedine ist do indie a nakupit kacky...Nezabudaj, ze tvoje ekologicke systemy rovnovahy v prirody platia, kym skodca zije v povode svojej domoviny. Alebo chces povedat, ze ked prinesiem chripku medzi nejakych africkych domorodcov, mam cakat kym si generaciami (az budu vobec nejake) vytvosia protilatky ako je to u nas) alebo im dam radsej liek?
    A o ekologii som sa uz nieco docital aj ja. Takze nesiel by som bezhlavo ani systemom donesiem kacice. Lebo aj prirodzeny nepriatel sa moze premnozit, dojde mu povodna potrava a zacne zrat trebars cerviky... A zahcvilu budem nosit nejake dravce na kacice a ked sa premnozia a zacnu zrat hospodarske zvierata a tak donesiem dravce na dravce....
    P. S. Ked ti ochorie dieta, pojdes k lekarovi, alebo to nechas v kazdom pripade na prirodu?
    jopal   Reagovať

4

0

Marian, v plnej miere s tebou suhlasim, ale ako mam ja zabezpecit, aby sa aj okolie staralo o nepokosene cesty, chodniky...? Chovam sice kozy, davam ich past okolo potokov ale odmena mi je sem tam nejaka roztrhana od psov...
    jopal   Reagovať

0

0

Doniesť si kačice /indické bežce/ určite neurobí žiadny ekologický problém. Kačice sa tu chovajú odjakživa a ak sa to robí rozumne, sú len súčasť kolobehu energií na dedinskom dvore. Inzeráty na predaj indických bežcov sa nájdu aj časopise Chovateľ. Mimichodom, konzumujú aj pásavky zemiakové.
    Ďaľšia možnosť je urobiť vo svojej záhrade vhodný úkryt pre ježkov /prudko pôvodný druh/ a tiež pomôžu v udržiavaní rovnováhy so slimákmi. /vlastná skúsenosť/
    A kto sa do toho chce pustiť naozaj hlboko, nech sa zúčastni biodynamického kurzu, čo to o téme naučí z kníh, či od známych. Je to tiež vhodná cesta. Je to práca s energiami a majú výborné skúsenosti už cca 100 rokov. O kurzoch sa dozviete zo stránok EKOPORADNE ŽIVICA, resp. z oficiálnych stránok organizácie Permakultúra SK.
    V mnohom súhlasím s Paľom, ak sa nám zmenilo podnebie a tento druh živočíchov si tu našiel domov, budeme mať možnosť regulovať ich na únosnú mieru. Nie úplne vykynožiť! To sa nedá a ani nesmie. Koniec koncov o tomto je BIODIVERZITA.
    Pekný deň. Árpád od Dunaja.
    arpad   Reagovať

0

0

Ak si zaobstaráš tie propagované kačky, tak už nebudeš mať problém so slizniakmi, pretože ti so zberom úrody dokonale pomôže samotná kačena.
    miki   Reagovať

1

0

Prosim o info ohladne spominanej kacky, ci sa zivi vyhradne sliznikmi, alebo "padne za vlast" aj cast vegetacie v zahrade, co nezjedli slimaky. A kedze tento rok sa na zahrade uroda slimakov zhruba strojnasobila oproti roku, ked bol problem, prikladam pre zaujemcov nejake dalsie odkazy. Popripade uvital by som nejake konstruktivne a odskusane navrhy na riesenie problemu.
    http://www.porada.sk/t27272-licidlo-jedle.html
    http://www.mollusca.cz/malakologie/lusitanicus2002.htm
    http://www.porada.sk/t9422-p2-slimaky-v-zahrade.html
    V tom poslednom si treba pozriet odkazovany dokument Slimáky.doc
    jopal   Reagovať

0

0

Milý Palo:
    "Existujú totiž vyššie princípy a jeden z nich je taký, že každý živočíšny (alebo rastlinný) druh sa snaží prežiť a zachovať - pud sebazáchovy. Takže keď ty (mám pocit že s veľkým potešením) slizniaky striháš, alebo inak zabíjaš, ich pud sebazáchovy im signalizuje ohrozenie v danej lokalite a núti ich žrať viac a množiť sa rýchlejšie. " toto je absolútna somarina.

Bohužial sa v snahe populzurizácie ochrany prírody popísalo toho veľa, ale málo k veci. Populačná ekológia a evolučná biológia takéto stavy v prírode pozná a rozhodne nám láska k svetu nepomôže. Slimáky nemajú pud sebazáchovy v takom zmasle, že sa jeden slimák pri pohlade na mrtveho slimáka doftípi, že sa má rozmnožovať o sto šesť aby náhodou nevyhynul. Hlavným faktorom, ktorý ovplyvnuje velkost populácie niektorého druhu nie sú jeho predátori ale paraziti. Preto velkost populácie slimákov neobmedzujú žiadne vtáky ale velkosť kapusty obmedzuje počet slimákov. Aj ked kačka možno pomôže. Samoregulácia v prírode funguje ale v horizonte desiatok až tisícov rokov, príkladom sú invázne rastliny, niktor ich nikam nenosil a teraz sa intenzívne rozmnožujú na nových stanovišiach ked neboli. A tieto rastliny sú tak isto žrané ako iné, ale množstvo chorôb z iných rastlín na nich nezanecháva ranu.
    Mojím vysvetlenímj premnoženia je slabšia zima a tento trend bude bohužial pokračovať. Aby som neteortetizoval. Stretol som sa dávnejšie s jedným riešením boja proti slimákom. Okolo záhonu na naukladali kovové trubky (najlacnejšie vodovodné) ale dal by sa použiť aj nejaký pás ocele a na spojené trubky do kruhového obvodu sa pripojilo malé napätie z plochej baterky (asi cez malý obmedzujúci odpor, aby niečo ta baterka vydržala, možno treba jeden pól uzemniť). Do takejto oplôtky sa slizniak nedostane, lebo pri "olíznutí" trubky ho to potrasie. Niečo ako oplotky na dobytok. Je to určite ekologické, nikoho nezabíjame a hlavne nás to nestojí nervi pri genocíde slimakov. Ak to niekto vyskúša, prosím dajte vedieť ako to fungovalo. Pestovaltelom zdrar.
    filip f.   Reagovať

0

0

Filip. Konecne nieco k veci. Ako napad je to s tou trubkou dobre, ale...
    Pokial viem o elektrike, mohlo by to fungovat, ked sa trubka vodivo odizoluje od zeme, lebo si myslim, ze inac sa bude neustale vybijat a baterka nevydrzi nic. (alebo sa mylim?) A to odizolovanie si neviem dost dobre predstavit. Skusal to niekto?
    jopal   Reagovať

0

0

Podla mna by mal byt prechodový odpor medzi zemou a kovom dostatnocne velký nato aby sa nevybýjala. Pri nízkom napäti sa to pravdepodobne vobec neprejavý. Ale asi by jednoducho stacilo natriet jednu polovicu (tou, ktorá sa dotýka zeme)trubky nejakou syntetickou farbou alebo prelepit izolepou. Ale ako si to pamätám, tak to bola holá trubka. Mozno by stačilo hrubý medený drôt.
    Filip f.   Reagovať

0

0

Tak toto sa mi celkom pozdava. Urcite to vyskusam, dam vediet. Skusim to asi s tym medenym drotom. Z financnyx dovodov dam tenky...:)
    jopal   Reagovať

0

0

Tak som to skusal s tym drotom. Pouzil som medeny, asi 1mm hruby drot, na ktory som napojil 6v, z akumulatora z prenosnej baterky. Nie ze med im nevadi, ale ani to napatie ix netrapi. Sledoval som ako cez drot spokojne preliezali...Doriti s nimi!!!!!!!!!!
    jopal   Reagovať

1

0

miki napísal:

> Ak si zaobstaráš tie propagované kačky, tak už nebudeš mať
    > problém so slizniakmi, pretože ti so zberom úrody dokonale
    > pomôže samotná kačena.

Miki, na likvidáciu zelene, ktorú nepotrebujem /burina.../ mám na svojej permakultúrnej záhradke iný druh kačíc. Ľudovo ich nazývajú japonky, alebo aj čínske kačice, konzumujú enormné množstvo zelene a chutí im viac ako krmivo, ktoré žerú iné kačice.

Pekný deň

Árpád od Dunaja
    arpad   Reagovať

0

0

No Arpad, neviem ci si ty Mikiho zle pochopil, alebo ja, ale Miki myslel zrejme, ze ked pustis do zahrady spominane kacice, ze zjedia ti sice mozno slimaky, ale urcite aj urodu. A my by sme potrebovali slimaky odstranit a urodu ponechat. (Ake prekvapujuce a nepochopitelne...)
    jopal   Reagovať

0

0

Jopal, indické bežce konzumujú s radosťou a radšej ako iné veci, práve spomenutých slizúňov+ chrobač. / ha-ha, dobrý výraz/ Až po tomto začínajú konzumovať veci iné, takže to treba len správne načasovať.
    Krásny deň.
    Árpád.
    arpad   Reagovať

0

0

my sme mali tych hnusnych slimakov plnu zahradu, ale vyhnali sme ich tak, ze som podrvila vajcove skrupiny na male kusky, rozsypala nahusto na miesta kde sa zdrziavali a slimaky isli het. ze vraj oni to neznasaju, lebo ked sa plazia po tych skrupinacc, tak ich to ostre rezie
    mmm11   Reagovať

0

0

Prosím Vás dá sa na SVK zaobstarať SLUG KILLER????
    Vraj je to veľmi účinný prípravok na slizniaky-ide o parazitické hlístice,ktoré napadnú dýchací systém slizniakov.
    Sme už s manželom zúfalí....Nám tie drzáňe lezú po fasáde našej novostavby:((Skúšali sme všetky prípravky aj ľudové rady nič nepomáha.Prípravky sú drahá záležitosť a mechanické ničenie nemá konca kraja.Ak mi vie niekto poradiť s prípravkom SLUG KILLER,ozvite sa prosím.Ďakujem
    Zlatka   Reagovať

0

0

ja som nasla toto, ale neodskusala som, ak odskusate, dajte vediet
    Ľubica   Reagovať

0

0

Prosím Vás dá sa na SVK zaobstarať SLUG KILLER????
    Vraj je to veľmi účinný prípravok na slizniaky-ide o parazitické hlístice,ktoré napadnú dýchací systém slizniakov.
    Sme už s manželom zúfalí....Nám tie drzáňe lezú po fasáde našej novostavby:((Skúšali sme všetky prípravky aj ľudové rady nič nepomáha.Prípravky sú drahá záležitosť a mechanické ničenie nemá konca kraja.Ak mi vie niekto poradiť s prípravkom SLUG KILLER,ozvite sa prosím.Ďakujem
    Zlatka   Reagovať

0

0

Ponúkame súper živočíchy = kačeny - mladé 2 mesačné, pre ktoré slizniaky aj slimáky sú prednostnou pochúťkou!!!
    Bohumír   Reagovať

0

0

Re: Re: Re: Slizniaky

dobry den, po zufalych pokusoch so slizniakmi by som rada vyskusala vase kaceny. Mate ich este? Co stoja? Skutocne si vyberaju najma slimakov? Da sa ich pustit aj do zahrady, alebo je lepsie ich mat v ohrade?
    jana   Reagovať

0

0

Ponúkame súper živočíchy = kačeny - mladé 2 mesačné, pre ktoré slizniaky aj slimáky sú prednostnou pochúťkou!!!
    Bohumír   Reagovať

0

0

Slizniaky

Ja ich posolím
    Dušan   Reagovať

1

0

Slizniaky

Na slizniaky su efektivne kacice - Indicky bezec. Co som videl vo farmarskej revue, tak ich doslova vyhladavali a zeby im nechutili, to sa neda povedat :)
    ivan   Reagovať

0

0

Pravidla fóra

• Diskujte slušne a k téme
  • Neurážajte iných diskutérov
  • Nezaťažujte ich reklamou
  • Ak niečo predávate využite inzerciu.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií