BIO spotrebiteľ

Vyroba zmesky pre nosnice

1. vyroba zmesky pre nosnice
    milí chovatelia. Potreboval by som od vas radu ako doma vyrobit zmesku pre nosnice. Zaujima ma pomer kolko čoho treba dat dakujem za odpoved.

Reagovať

2. Re: vyroba zmesky pre nosnice

dali sme si vypracovat recepturu na prirodnej baze bez liečiv a chemie
    pšeničný šrot - ( 55 %), kukuričný šrot – (15 %), jačmený šrot – (13 %), špaldové otruby -(10 %),
    ovosený šrot-( 3,9 %), prosový šrot-(3 %),
    chlorid sodný 0,1 % ( soľ ),
    petr   Reagovať

1

8

Re: Re: vyroba zmesky pre nosnice

vápnik a mineráli sú kde? bielkoviny???/soja/ toto je tak šrot pre prasce a vonkocom nie pre nosnice
    caco   Reagovať

7

4

Re: Re: Re: vyroba zmesky pre nosnice

v krmivách sú obsiahnuté aj mineráli a iné zložky

Nutričné hodnoty prepočet v 100 gramoch : Bielkoviny 11,97 % , tuky 2,01 % , cukri 70,38 % , vláknina 4,55

Obsah vitamínov v mg: B1 = 0,4 mg, B2 = 0,16 mg, B3 = 4,8 mg, Kyselina listová = 30,5 mg, kyselina pantothénová ( B5)=0,78 mg, B6 =0,3 mg, E =0,2 mg,

Obsah minerálov dôležitých pre zdravie zvierat.
    draslík 356,5 mg, sodík 8,12 mg , vápnik 25,65 mg , fosfor 277,24 mg , horčík 126,88 mg ,Železo 34,75 mg ,
    zinok 28,8 mg,, meď0,432 mg , mangán 3,69 mg, selén 0,038 mg ,
    petr   Reagovať

1

1

Re: Re: Re: Re: vyroba zmesky pre nosnice

veľmi zlé zloženie , pre nosnicu sú potrebné aminokyseliny -lyzín , metionýn , cystín , arginín , takže by som ťa p***ravil - Lyzín / pšeničné otruby na 1kg/8g , Kyselina linolová/ slnečnica na 1kg/5g . Cystín - jedinne v hrachu na 1kg/7g . Arginín/ hrach 1kg/8g .Horčík / ľan siaty na 1kg/4g . Vápnik / kŕmné vápno na 1kg/40g . vitmín A /kukurica na 1kg/10g . Takže ja by som upravil a doplnil tvoj pomer tvojej vyskúmanej zmesky : 10 kg zmesky - pšeničné otruby 1600g , hrachový šrot 800g , slečnica drvená 600g , grit kremičitý 300g . kukuričný šrot / letná dávka 2000g . kŕmne vápno 250 g . pšeničný šrot 4450g . Počas zimných mesiacoch keď nie je možné podávať zelené krmivo , pridávame viac kukurice , kvôli tukom . Uvedená zmes neobsahuje Triptofan aminokyselinu , ktorá sa nachádza v kostnej múčke ale jej podiel je pre nosnice bezvýznamný . Síce najviac železa obsahuje sója ale radšej ostaňme pri domácej tradície , v zime trošku sena
    vlado   Reagovať

6

1

Re: Re: Re: Re: Re: vyroba zmesky pre nosnice

Robím zmes pre prepelice(nosnice) -môžem popužiť aj jačmenné otruby? Prípadne, trebalo by niečo zmeniť na zložení pre prepelice??
    Za odpoveď dopredu ďakujem
    D A   Reagovať

0

0

Dobrý deň. Vaša receptúra je pre nosnice bohužiaľ naozaj úplne nevyhovujúca. Malo by byť aspoň 16% bielkovín a 35 g (nie mg! vápnika). Pri domácej snahe o zostavenie receptúry je potrebné si ujasniť, ktoré bielkovinné krmivá môžem do zmesi použiť. Vo veľkých biochovoch to bývajú bio-sojové pokrutiny. V domácom chove to môže byť mlieko, ak chovateľ napr.chová aj kozy a všetky zvyšky z kuchyne živočišného pôvodu apod. So zaistením dostatočného množstva bielkovín býva najväčší problém, ale ak nečakáme každý deň vajíčko od každej sliepky môže byť ich obsah nižší (aj obsah vápnika). Ak by ste mali záujem, môžem Vám zostaviť návrh na receptúru pre nosnice. Poterebujem vedieť, ktoré hlavné suroviny môžem použiť (tj. ktoré sú pre Vás dostupné) a približne akú znášku od sliepok očakávate (tj. aké sú staré a aké je to plemeno/hybrid). S pozdravom Štefan Moravec.
    Štefan Moravec   Reagovať

12

0

Dobrý deň. Váš návrh na receptúru ma zaujal. Prosím poradte receptúru pre nosnice s vyššou produkciou vajec. Mne dostupné suroviny: kukurica, pšenica, hrach, sójové výlisky v obmedzenom množstva, prípadne rybacia múčka - ostatné dokúpim. Ďakujem. S pozdravom Tibor Čestven.
    Tibor Čestven   Reagovať

3

0

Dobrý deň.
    Pozrel som sa na tú zmes z Vami uvedených surovín. Ospravedlňujem sa, že takto neskoro, ale neskoro som zbadal Vašu reakciu.
    Hrachu som zaradil 12%, lebo myslím, že kvoli horšej stráviteľnosti sa viac neodporúča. Rybej múčky len 3% z obavy, aby vajíčka nemali rybiu príchuť. Zvyšok potreby bielkovín treba doplniť sójovými výliskami. Sójové výlisky musia byť tepelne upravené.
    Predbežne som teda receptúru zostavil takto:
    30% kukurica, 30% pšenica, 12% hrach, 3% rybia múčka (64% NL), 16% sójové výlisky (39% NL), 8,8% vápenec, 1,5% dikalciumfosfát a 0,3% soľ.
    Je to zmes s obsahom 11,25 MJ metabolizovateľnej energie, 16,6% N-látok a vyladeným obsahom hlavných esenciálnych aminokyselín (okrem metionínu). Metionín treba bezpodmienečne doplniť, ako aj väčšinu vitamínov a stopových prvkov. Metionín môžete doplniť preparátmi Vitamix (Nutrimix, Fidmix) pre nosnice, ktoré obsahujú aj vitamíny a minerály, takže by nebolo potrebné pridávať ani fosfát a soľ a vápenec asi len v menšom množstve, alebo premixom, ktorý používajú vo výrobniach kŕmnych zmesí a ktorý vyjde pri väčšom množstve nosníc výhodnejšie.
    Metionín by asi nebolo potrebné pridávať len v prípade, ak by sa ako hlavný zroj bielkovín použili slnečnicové výlisky a rybia múčka, ale v praxi sa pridáva do každej zmesi pre nosnice syntetický metionín.
    Ďalej by bolo vhodné do zmesi doplniť asi 1% rastlinného oleja, kvoli obsahu kys. linolovej a zvýšeniu účinnosti zmesi, znášky a veľkosti vajec.
    Čiže zmes ešte dorátam, na základe Vašich informácií: Aký podiel hrachu a rybej múčky chcete použiť (môžete sa rozhodnúť pre väčšie zastúpenie)? Akým spôsobom chcete doplniť metionín, vitamíny a minerály? Ak budete pridávať fosfát osobitne, tak či vo forme dikalciumfosfátu (ako som zarátal do zmesi) alebo vo forme monokalciumfosfátu (ktorá obsahuje viac fosforu a je asi aj používanejšia)? A nakonec, mám zaradiť aj rastlinný olej?
    Budem sa teraz snažiť Vám odpovedať, čo najskôr.
    S pozdravom Štefan Moravec.
    ?tefan Moravec   Reagovať

3

1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vyroba zmesky pre nosnice

Prosím vás kde sa dajú kúpiť sójové výlisky tepelne spracované ???
    Braňo   Reagovať

0

0

Dobrý deň.
    Pozrel som sa na tú zmes z Vami uvedených surovín. Ospravedlňujem sa, že takto neskoro, ale neskoro som zbadal Vašu reakciu.
    Hrachu som zaradil 12%, lebo myslím, že kvôli horšej stráviteľnosti sa viac neodporúča. Rybej múčky len 3% z obavy, aby vajíčka nemali rybiu príchuť. Zvyšok potreby bielkovín treba doplniť sójovými výliskami. Sójové výlisky musia byť tepelne upravené.
    30% kukurica, 30% pšenica, 12% hrach, 3% rybia múčka (64% NL), 16% sójové výlisky (39% NL), 8,8% vápenec, 1,5% dikalciumfosfát a 0,3% soľ.

0

0

Prosím, poraďte mi zmesku pre 5 mesačné hempšírky. Dostupné suroviny, kt. mám. Pšenica, kukurica, hrach, slnečnica. Ostatné dokúpim. Ďakujem.
    katarína   Reagovať

0

0

Važený pan Moravec mam zaujem sa s vami poradiť o krmení hrabavej hydiny ak by ste bol taký dobrý poslať mi telefonny kontakt ja by som si dovolil Vam zavolat. ˇDakujem.
    Ing. Peter Haás   Reagovať

0

0

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vyroba zmesky pre nosnice

Dobrý deň. Moje tel. č. je
    0910 144 208.
    S pozdravom Moravec.

0

0

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vyroba zmesky pre nosnice

dobri den ja by som sa chcel spitat ci mi neviete poradit by som chcel doma spravit zmes pre brojleri
    MIroslav   Reagovať

0

0

Dobrý deň. Hovorite že môžete zostaviť návrh na receptúru pre nosnice. Tak ak vás môžem poprosiť môžete mi zostaviť návrh. Mam nosnice Diamont (FY Gyron)
    20 ks mam ich 1 rok a plánujem kúpiť teraz Kalimero (mäsový typ) a ešte nosnice Snehulienky. Ak by ste boli taký dobrý , poprosil by som vás o radu ako im pripraviť to najlepšie krmivo. Ďakujem. Krošlák
    igor krošlák   Reagovať

0

0

Dobrý vecer chovám 50 sliepok a som zaciatocník mám aj malý granulátor lebo si vyrábam aj eletky na kurenie a chcem skusiť si sprviť pre nosnice krmnu zmes. Mam pšenicu,kukuricu jačmen aj ovos,hrach, datelinu sušenú, Poradte mi co by bolo vhodné eeste priddať? dakujem za odpoved s pozdravom Marián
    Marián Zabka   Reagovať

0

0

Re: Re: Re: Re: Re: vyroba zmesky pre nosnice (nové)

zdravim mame asi sto sliepok a len 15 vajec velky vybeh krmime srotom psenica kukurica teraz sme zacali pridavat hrach a trocha slnecnice plus vapnik mlety a stale znaska rovnaka sliepky su vysokoznaskove z rs farmy senica kde robime chybu dakujem
    milko   Reagovať

0

0

Re: vyroba zmesky pre nosnice

Dobrý deň p. Čestven a ďaľší diskutujúci.
    Hrachu som zaradil 12%, lebo myslím, že kvôli horšej stráviteľnosti sa viac neodporúča. Rybej múčky len 3% z obavy, aby vajíčka nemali rybiu príchuť. Zvyšok potreby bielkovín treba doplniť sójovými výliskami. Sójové výlisky musia byť tepelne upravené.
    Je to zmes s obsahom 11,25 MJ metabolizovatelnej energie, 16,6% N-látok a vyladeným obsahom hlavných esenciálnych aminokyselín (okrem metionínu). Metionín treba bezpodmienečne doplniť, ako aj väčšinu vitamínov a stopových prvkov. Metionín môžete doplniť preparátmi Vitamix (Nutrimix, Fidmix) pre nosnice, ktoré obsahujú aj vitamíny a minerály, takže by nebolo potrebné pridávať ani fosfát a soľ a vápenec asi len v menšom množstve, alebo premixom, ktorý používajú vo výrobniach kŕmnych zmesí a ktorý vyjde pri väčšom množstve nosníc výhodnejšie.
    Metionín by asi nebolo potrebné pridávať len v prípade, ak by sa ako hlavný zdroj bielkovín použili slnečnicové výlisky a rybia múčka, ale v praxi sa pridáva do každej zmesi pre nosnice syntetický metionín.
    Ďalej by bolo vhodné do zmesi doplniť asi 1% rastlinného oleja, kvôli obsahu kys. linolovej a zvýšeniu účinnosti zmesi, znášky a veľkosti vajec.
    Čiže zmes ešte dorátam, na základe Vašich informácií: Aký podiel hrachu a rybej múčky chcete použiť (môžete sa rozhodnúť pre väčšie zastúpenie)? Akým spôsobom chcete doplniť metionín, vitamíny a minerály? Ak budete pridávať fosfát osobitne, tak či vo forme dikalciumfosfátu (ako som zarátal do zmesi) alebo vo forme monokalciumfosfátu (ktorá obsahuje viac fosforu a je asi aj používanejšia)? A nakoniec, mám zaradiť aj rastlinný olej?
    Budem sa teraz snažiť Vám odpovedať, čo najskôr.

1

1

Dobrý deň.
    Chcem poprosiť p. Čestvena, aby mi poslal svoju mailovú adresu, lebo sa mi nedarí pridať odpoveď ako príspevok do diskusie.
    stmoravec@gmail.com

0

0

vyroba zmesky pre nosnice

ja robím pre prepelice a sliepky.
    2kg-kukurica
    2kg pšenica
    1kg soja-extrudovaná
    20dkg vápenec
    20dkg Mikros VDN
    za hrsť hrubého piesku priemer 1-2mm
    ak má soja odstránený všetok olej,tak je dobré pridať slnečnicu
    caco   Reagovať

0

3

Pripomienka.
    Prosím Vás všetkých čo sa snažíte robiť zmesky pre nosnice či mládky, kurence či pre akékoľvek zvieratá.....
    PROSÍM UŽ SI KONEČNE UVEDOMTE, ŽE SÓJA JE ŤAŽKÝ ALERGÉN !!!!!!!!!!!!!
    juraj   Reagovať

12

4

Pravidla fóra

• Diskujte slušne a k téme
  • Neurážajte iných diskutérov
  • Nezaťažujte ich reklamou
  • Ak niečo predávate využite inzerciu.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií