BIO spotrebiteľ

Zahrada bez roboty

 1. zahrada bez roboty
  Poculi ste uz o tom? Zahradnicit bez rylovania a bez polievanie. Staci len zasadit a cakat, obdivovat a oberat.
  Tu vo Francuzsku sa hovori dost o novom sposobe zahradnicenia, zelene vetvicky,mlade konariky po reze stromkov ci vinica, ribezli.. sa drvia na kusky o priemere maxi 7cm a dlzke maximalne 10cm, drevo musi byt cerstve, mlade a nie suche , zelena drvena hmota sa rozprestrie na pozemok, ktory netreba orat ani rylovat.
  Najlepsie na jesen, vrstva asi 1-3cm - 250m3 na 1 ha (ak sa nemylim v cislach) . Vrstva sa moze trosku zakopat do zeme, ale nemusi. A na jar sa jednoducho sadia paradajky, jahody, priesady salatu... a je to. Ziadna burina, netreba vodu ani hnojivo.
  Ide vlastne o napodobenie lesneho ekosystemu, drvenie vetvicek maleho priemeru sa robi kvoli urychleniu rozkladu.

  Skusili ste ?

  Reagovať

 2. Re: zahrada bez roboty

  Jana, o niečom takomto hovorí permakultúra- je to mulčovanie. Ja by som na základe vlastných skúseností a skúseností kolegov z PK doložil, že mulčovať sa nedá tam, kde hodláš zasadiť rastlinky s malými semiačkami.
  A to že to celé sa dá bez polievania, sa dá usúdiť podľa toho, či je v Tvojej lokalite dostatok zrážok na Tebou sadené rastlinky. Síce mulč vlahu zadržuje, ale to nie vždy stačí.
  Pozri na www. permakultura.sk.
  Pekný deň. Árpád.
  arpad   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: zahrada bez roboty

  je to nieco ine ako zvycajne mulcovanie. ide o zurodnovanie pody vyuzivajuc procesy v lese. Netreba dodavat do pody ziadne hnojiva, ani dusik. Maju sa pouzivat vylucne zelene vetvicky z mladeho dreva, 80% listnateho povodu, maximalne 20% ihlicnanov.
  V jeseni sa rozhodi na neobrabanu podu asi 1cm vrstva a na jar sa sadi.
  Ide o drevnaty a cerstvy mulc, ktory zabezpecuje dlhotrvajucu vyzivu pody, rastlinne zvysky vytvaraju kratkotrvajuci humus, co je tiez dobre, ale treba neustale doplnat vrstvu. Pri tejto metode , podla experimentatorov, staci obnovit vrstvu po 4 rokoch. Lignin obsiahnuty v drevnatych zelenych zvyskoch sa postupne premeni na humus, a vytvara dlhodobu zasobaren zivin pre podu.
  Metoda je odskusana v Kanade a odporuca sa na pestovanie plodin ako zemiaky, kukurica, mrkva, jahody, ovocne stromky vsetky, kapusta...

  ahoj
  jana   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: zahrada bez roboty

  Jana, ešte stále nerozumiem, prečo túto vec netreba potom polievať. Vrstva mulču, alebo ako to nazveme je to jedno, o hrúbke 1 cm, nezabráni vysychaniu pôdy. A pochybujem, že táto vrstvička zabráni rastu buriny. V tomto roku mám na zemiakoch vrstvu mulču / slama a seno / 10-25 cm, táto už proti burine čosi zmôže. Aj keď dva druhy sú schopné preraziť aj túto vrstvu, je to podstatne menej ako bez mulču.
  Ak nanesieš na pôdu drevnú hmotu, trvá chvíľu, kým sa rozloží. Za tento čas však môže pôda trpieť nedostatkom dusíka, na rozklad drevnej hmoty je potrebný dusík.
  Novým myšlienkam a prúdom sa však nebránim, vyskúšaj a napíš, ako to vlastne dopadlo. Ja zatiaľ zostanem v našej záhrade pri overených postupoch, mám prvé úspechy / cca 5 rokov / tie tiež potešia.
  Pekný deň. Árpád.
  arpad   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: zahrada bez roboty (nové)

  Áno ide o maximálne využívanie prirodzenej úrodnosti pôdy. Pri tomto spôsobe pestovania: 1. pôda nemôže byť dlho odhalená, pretože tak by podliehala erózii a 2. nemôže sa premiešavať vrchná vrstva pôdy s tou spodnou (oranie). Viac tu: <a href="http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/pestovanie-bez-orania-258">www.chovatelahospodar.sk</a>
  Táto metóda sa využíva najmä vo vyvýšených záhonoch
  Ali   Reagovať
   
  0
   
  0


Pravidla fóra

 • Diskujte slušne a k téme
 • Neurážajte iných diskutérov
 • Nezaťažujte ich reklamou
 • Ak niečo predávate využite inzerciu.


Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií