BIO spotrebiteľ

Diskusia k článku: ŽUMPA verzus SEPTIK

1. ŽUMPA verzus SEPTIK
    Z pohľadu zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách (vodný zákon) je potrebné upozorniť na fakt, že žumpa nie je vodná stavba a teda sa na ňu nevzťahuje režim vodného zákona. Septik je vodná stavba a jej povolenie a prevádzka sa riadi ustanoveniami zákona o vodách. V úvode je nutné uviesť jednoduché vysvetlenie týchto dvoch stavieb a to:

Žumpa
    ŽUMPA – je zariadenie na zachytávanie odpadových vôd a osobitných vôd bez ich ďalšieho vypúšťania do povrchových alebo...

Reagovať

2. Rudolf

Vyzeráš ako Highlander
    Angelo   Reagovať

0

0

BAKCIT+

1. Ako je to s použitím prípravkov na rozklad obsahu žumpy (npr. BAKCIT+) ?
    2. Aké sú vhodné prípravky na úpravu odpadu z domácich žúmp, pre využitie do záhrady?
    Ďakujem vopred za odpoveď.
    sando   Reagovať

0

0

Odpoved

Dobry den,

Musim sa priznat, ze nakolko neprevadzkujem zumpu, nemam dostatocne informacie o skale vyrobkov ba urychlenie biologickych procesov v zumpe.

Vo vseobedcnosti su skusenosti dobre (aj s Bakcitom + na zaklade pocutia), ak sa dodrzi davkovanie a do zumpy sa nedostanbu chemicke latky, ktore zastavia biologicke odburavanie obsahu zumpy.

Odporucam Vam, ak mate pristup k viacerym vyrobkom, porovnat informacie na prebale, pripadne postupne vyskusat kazdy z nich prakticky. Niet nad osobnu skusenost.

Odporucam vsak, vodu ktoru budete cerpat zo zumpy (jedna zo zloziek rozkladu) neaplikovt na zeleninove zahony, ale len na trvaly travny porast.
    Rudolf PADO   Reagovať

0

0

Dobry den.Kupili sme starsi rodinny dom.V obci nie je kanalizacia,a preto sme sa rozhodli pre kupenie septiku,alebo zumpy.Mohli by ste mi napisat ake su podmienky pre kupu,alebo vybudovanie septiku,zumpy.Je na to potrebne stavebne povolenie,aka je cena,musi to urobit firma,alebo si to mozeme urobit sami.Prosim Vas o rychlu odpoved.Dakujem. S pozdravom Vesely Peter.
    Peter Vesely   Reagovať

0

0

Odpoved

Cena vybudovania zariadenia je mi neznáma, nakoľko sa dodávkami a stavbou žump alebo septikov nezaoberám. Ďalšie informácie iba opakujem, lebo sú v texte článku:

Z pohľadu zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách (vodný zákon) je potrebné upozorniť na fakt, že žumpa nie je vodná stavba a teda sa na ňu nevzťahuje režim vodného zákona. Septik je vodná stavba a jej povolenie a prevádzka sa riadi ustanoveniami zákona o vodách.

V úvode je nutné uviesť jednoduché vysvetlenie týchto dvoch stavieb a to:

ŽUMPA – je zariadenie na zachytávanie odpadových vôd a osobitných vôd bez ich ďalšieho vypúšťania do povrchových alebo podzemných vôd. Vody zo žúmp sa odvážajú na likvidáciu do vhodných zariadení napr. na čistiarne odpadových vôd (ČOV). Platí podmienka, že žumpa musí byť nepriepustná - vodotesná. Na žumpu sa vydáva stavebné povolenie podľa zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) spolu s povolením stavby z ktorej odpadové vody bude zachytávať. V prípade, že stavba už existuje a žumpa sa bude budovať dodatočne, nemusí sa na stavbu samostatnej žumpy vybavovať stavebné povolenie ale postačuje ohlásenie drobnej stavby stavebnému úradu t.j. obci podľa § 57 stavebného zákona.

SEPTIK – je zariadenie na čistenie odpadových vôd z ktorého sú vody následne vypúšťané do povrchových alebo podzemných vôd. Jedná sa o vodnú stavbu v zmysle vodného zákona, ktorá musí mať okrem stavebného a kolaudačného rozhodnutia aj povolenie na nakladanie s vodami t.j. na vypúšťanie odpadových vôd do povrchových alebo podzemných vôd. Tieto povolenia vydáva orgán štátnej vodnej správy – Obvodný úrad životného prostredia. Treba však upozorniť, že v súčasnej dobe je veľmi málo takýchto zariadení „legálne“ v prevádzke, nakoľko účinnosť čistenia či už v prostom alebo biologickom septiku je veľmi nízka a vypúšťané odpadové vody nedosahujú kvalitatívne ciele stanovené Nariadením vlády SR č. 491/2002 Z. z., ktorým sa ustanovujú kvalitatívne ciele povrchových vôd a limitné hodnoty ukazovateľov znečistenia odpadových vôd a osobitných vôd.

Rudolf PADO   Reagovať

0

0

Odpoved 2

konzultoval som to aj so Samom Pacenovskym s OZ Sosna. Tu je jeho odpoved:

odpoviem len krátko: septik mu už neschvália, nie je v súlade s novým
    vodným zákonom. Takže ostáva žumpa, alebo nejaká iná ekologická
    alternatíva (kompostovacia toaleta s dočisťovacím jazierkom, domáca
    ekologická čistička, sériovo vyrobená žumpa, napr. z plastu).

Všetky tieto srandy stoja od 20 000 nahor, na kompostovací záchod
    netreba stavebné povolenie, len oznámenie drobnej stavby na OcÚ,
    na žumpu sa vzťahuje aj stavebné povolenie. Ja som pred pár rokmi
    urobil (doteraz ešte stále) vodotesnú žumpu aj za menej ako 20 000,
    svojpomocne. Ale odporúčam skôr sériové výrobky, je to menej pracné
    a vyššia záruka kvality.
    Rudolf PADO   Reagovať

0

0

zumpa alebo domova COV????

Dany clanok je velmi zaujimavy.
    Ale ako mam riesit nasledovny problem :
    novy rodinny dom v casti Presov, kde nie je kanalizacia, a je relativne vysoko spodna voda, susedia maju vacsinou zumpy, niektori COV. Podla vyjadrenia UZP mi nepovolia stavbu COV s nutenym tradivodom do spodneho podlazia ( spodna voda ), a ani mi nepovolia COV so zbernou nadrzou , pretoze co budem robit s danou precistenou vodou v zime, kedze zalievat stromy sa v zime neda..... otazka UZP. A ziadny tok v blizkosti nie je.
    Nutia ma pouzit jedine zumpu, ktoru mam schvalenu aj v SP, pricom je verejne zname, ze sa zumpa vybavi trativodom pre odtok vrchnej " vycistenej" vody.
    Chcem sa spravat ekologicky, neda sa!!!!
    Prosim o odpoved
    igor   Reagovať

0

0

Odpoved

Dobrý deň,

odpoveď na vašu otázku, je veľmi zložitá vidím ju minimálna v dvoch polohách:

- Tou prvou je otázka, ktorá samozrejme nesmeruje k Vám: „Ako je možné v 21. storočí navrhovať a schváliť v územnom pláne výstavbu v lokalite, kde nie je vybudovaná infraštruktúra?“ Uvedomujem si, že obce a mestá sa chcú rozvíjať a to často za každú cenu, ale toto je dôsledok takéhoto uvažovania. Dnes patrí k minimálnym štandardom vybudovať ku každej parcele infraštruktúru a až tak dať pozemky do užívania. Je však možné, lebo nepoznám lokalitu, že váš dom iba vypĺňa medzeru v už existujúcej zástavbe. Pri kúpe parcely ste mali byť o všetkých týchto problémoch informovaný.

- Vyššie je uvedený rozdiel medzi žumpou a septikom. Žumpa je neprietokové a septik prietokové zariadenie. Na septik Vám už dnes nikto nedá povolenie. Ak Obvodný úrad životného prostredia navrhuje žumpu, predpokladá asi jej legálne vyprázdňovanie t. j. pravidelný odvoz. Vy si na základe predpokladanej produkcie odpadových vôd v dome a cien za odvoz, ktoré sú v Prešove, musíte vyrátať ekonomiku takéhoto zariadenia. Pri COV by sa dalo uvažovať (pri zvážení vyššie uvedených prepočtov prevádzky žumpy) s vybudovaním akumulačnej nádrže, ktorá by pokrývala produkciu odpadových vôd počas zimných mesiacov a slúžila aj ako zásobáreň závlahovej vody. Vy musíte zvážiť, nakoľko by ste dokázali takúto zásobu vody následne využiť (veľkosť priľahlého pozemku, dĺžka zimy a kvalita výstupov z ČOV), a aká by bola ekonomika vybudovania tejto nádrže v porovnaní s prevádzkou žumpy.
    Rudolf PADO   Reagovať

0

0

Dobrý deň,
    moja otázka znie - môžem z ČOV vypúšťať vyčistený odpad do odvodňovacieho kanála (výkop slúžiaci na zachytávanie a odvádzanie vody hlavne kvôli jarnému topiacemu sa snehu) umiestneným za mojím pozemkom - alebo niekde inde, kde je zabezpečený prirodzený odtok do stratena?
    Aké povolenia a od koho na to potrebujem?
    Ďakujem.
      Reagovať

0

1

informácia

chcem stavať víkendový dom,v lokalite nieje kanalizácia. poraďte mi aký septik potrebujem.je to pre dvoch ľudí nebude tam celoročné bývanie.Ale môžte aj udať keby sa tam bývalo denné.rozloha domu 8x5m2. ďakujem
      Reagovať

0

0

Byvame vo vecsiom rodinnom dome.Mali sme jednojamoví septik-5rokov fungoval,neskôr sme ho museli uzavriet-stala sa z neho zumpa.Za rok je plna tak som do nej nakukol... Ma objem vise 25m3.Na celom povrchu plava akasi rozlozena vrstva.je v nej vela hlíst a ani nesmrdí.V nasom kraji stoji jedna fekalna cisterna-8m3 asi2000 SK. Je to drahe.Prosím poradte mi ako ju mam sam viprazdnit. DAKUJEM.
    Kamil   Reagovať

0

0

Odpoved

V zmysle zakona 364/2004 Z. z. o vodach existuje iba jediny legalny sposob vyprazdnovania zump a to odcerpania za poplatok. Poplatky su vsade na Slovensku priblizne rovnake.

Ak sa vam poplatky zdaju vysoke, nie je predpoklad, ze v dohladnej dobe bude v obci kanalizacia s pripojenim na COV, treba uvazovat o jednorazovej investicii - vybudovani domovej COV.
    Rudolf Pado   Reagovať

0

0

čistička alebo nečistička ?

Ak Vam možem poradiť, COV si vybudujte zasadne nacierno.
    Ak sa to pokusite oficialne vybaviť tak Vas to bude stať veľa nervov a može sa Vam stať to čo nam dnes. Na OUZP nam
    račili oznamiť, že nemame šancu oficialne vybudovať čističku, kedže vobci už je kanalizácia, na ktorú sa napojiť nemôžme, resp. by sme museli robiť prípojku 100 m. Po našej ulici kanalizacia nejde, hoci bývame v strede obce.
    Asi nepatrime do nasej obce. "Spoluobčania" v osadach púštajú hovná rovno na ulicu a to nikomu nevadí. Ak človek chce ekologicky a legalne niečo vybaviť, tak nema šancu a cíti sa ako posledný vrah. Nech žijú slovenské úrady z našich daní, len tak dalej EUROPA
      Reagovať

0

0

Ad: cisticka alebo necisticka

Dobry den,

zial, zakon je postaveny tak, ze pokial je v obci kanalizacia s pripojenim na COV ma obcan povinnost sa na nu napojit a vodospravny organ velmi nerad vydava povolenia na vystavbu a prevadzku individualnych COV.

Ina by bola situacia ak by v obci bola kanalizacia bez vyustenia na COV, nakolko vas priostup by bol ekologickekjsi nez zapustenie kanalizacie niekde do vodneho recipientu.

Vo vasom pripade, by som sa nedal odradit a tlacil by som na fakt vysokych investickych nakladov na vybudovanie 100 metrovej pripojky. Okrem ineho, 100 metrov potrubia nemoze ziadny technicky pracovnik pokladat terminologicky za pripojku, ide jednoznacne o chybajucu vetvu kanalizacie.
    Mozno by stalo za to ziskat potvrdenie v tomto zmysle od Vodarni a kanalizacii pod ktore patrite.

Ak sa perspektiva odkanalizovania vasej ulice blizi nule, tak nevidim dovod preco by vam mal robit urad akekolvek prieky. Ide o vasu investicnu akciu v prospech ziv. prostredia. Napiste ministrovi ZP.

Tecuce hovna: Velmi tazko sa to komentuje. Na Slovenmsku je to tak, ze socialne neprisposob. obcanom sa mnohe veci toleruju (co im vezmete???). Dokonca existuju pravne normy, kde vznikol "spolocensky konzenzus", ze nikto v tej veci nic nerobi, nikto to nevidi a bnikto to nepostihuje - napr. od 1.1.2006 je zakazane skladkovanie a spalovanie biologickych odpadov (co potom hori v astovkach zahrad????), zakon o ochrane prirody a krajiny uklada povinnost likvidpvat tzv. invazne druhy rastlin - bolsevnik, pohankovce, zlatobyle ... prax je ako som vyssie napisal.
    Rudolf Pado   Reagovať

0

0

Zumpa

Dobry den,
    chcela by som sa spytat, ake velkosti zump sa vyrabaju, kolko stoja, kde si ich mozno objednat
    a aka je doba objednavky?
    Dakujem, Erika
    Erika   Reagovať

0

0

žumpa pri RD

Dobrý deň, existuje nejaká norma alebo paragraf stavebného zákona, ktorým sa umiestňuje žumpa pri rodinnom dome v obci,konkréne aká má byť vzdialenosť žumpy od susedných RD a RD ku ktotémupatrí?
    katka   Reagovať

1

0

čistička a vsakovacia jama

Počul som že skutočne su velke problemy pri legalizacii COV a neviem či je nutne niekam odvadzat odkalenu precistenu vodu ako vytok z COV do obecneho rigolu.ale rozmyslal som aj nad vsakovacej jame trativod.co by ste mi poradili? čize vodu z cisticky chcem odvadzat ekologicky.
    Miťo   Reagovať

0

0

Dobry den.Starosta obce vyváža fekalny odpad na pole za dedinu. Zaujimalo by ma či byho nemal lykvidovat včov.
    Fero   Reagovať

0

0

Fekalny odpad sa nemoze len tak rozstriekavat na polia. Je kontaminovany rôznymi druhmi bakterii. Fekany odpad zo zump sa vozi na COV (je to platena sluzba, ktore posytuju prislusne vodarne a kanalizacie).
    Rudolf Pado   Reagovať

0

0

prirodna čistička

Počula som o prirodnej čističke- vhodna skladba štrkopiesku a koreňového systému stromov a rastlin. Ak vie niekto o vhodnej literature, alebo návode ako sa to robí, mam tiež zaujem .Imelka
    imelka   Reagovať

0

0

dotaz

Dobrý deň prajem
    existuje nejaká norma,resp.predpis,ktorý upravuje umiestnenie žumpy,t.j. vzdialenosť od susedných RD ako aj vodného zdroja / studni / taktiež vzdialenosť jej prípojky od vodného zdroja.
    Ďakujem
    Milan Kobzoš   Reagovať

0

1

Odpoved

Stavebný zákon a ani jeho vykonávacie vyhlášky neurčujú presne najmenšiu vzdialenosť žumpy od hranice pozemku. Určujú však všeobecné požiadavky na odstupy stavieb.
    Najmenšia vzdialenosť malej čistiarne alebo žumpy od studne individuálneho zásobovania vodou je daná slovenskými technickými normami STN 75 6081, STN 75 6402, STN 75 5115.
    Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.
    Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.
    Malá čistiareň alebo žumpa sa buduje tam, kde splaškové odpadové vody nemožno odvádzať do verejnej kanalizácie.
    Malá čistiareň alebo žumpa musí byť umiestnená a riešená tak, aby bolo možné výhľadové pripojenie stavby na verejnú kanalizáciu.
    Malá čistiareň alebo žumpa sa umiestňuje tak, aby bolo možné vyberať jej obsah.
    Do malej čistiarne odpadových vôd a do žumpy nesmie byť odvedená zrážková voda.
    Dno a steny žumpy musia byť vodotesné.
    Žumpa je podľa stavebného zákona považovaná za tzv. "drobnú stavbu" (§ 139 ods. 6 písm. b stavebného zákona).
    Platí, že ohlásenie stavebnému úradu postačí pri tzv. "drobných stavbách", ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie (§ 55 ods. 2 písm. b stavebného zákona).
    Pre úplnú informáciu si však prečítajte najmä § 6 a § 11 vyhlášky 532/2002 Z. z. o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu.
    Stavebný zákon:
    http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/vyhlaska-ktorou-sa-ustanovuju-podrobnosti-o-vseobecnych-technickych-poziadavkach-na-vystavbu-a-o-vseobecnych-technickych-poziadavkach-na-stavby-uzivane-osobami-s-obmedzenou-schopnostou/
    DOMOVÉ ŽUMPY A ICH SKÚŠKY
    Žumpa: zakrytá podzemná vodotesná nádrž bez odtoku na akumuláciu splaškovej odpadovej vody, zvyčajne
    vyprázdňovaná fekálnym vozom.
    STN 75 6081 – táto norma platí na navrhovanie, výstavbu a prevádzku novonavrhovaných žúmp pre splaškové
    odpadové vody a na akumuláciu a nakladanie s ich obsahom. Platí aj pri rekonštrukcii a prevádzke jestvujúcich
    žúmp, ktoré sa používajú na akumuláciu splaškových odpadových vôd.
    Skúška vodotesnosti žumpy: sa musí vykonať podľa STN 75 0905 v súlade s bodom 2.1.a/ v STN 75 6081.Výsledkom tejto skúšky vodotesnosti je protokol o tesnosti resp. netesnosti žumpy / t.j. doklad o vodotesnosti žumpy resp. atest vodotesnosti žumpy resp. atest o nepriepustnosti žumpy), potrebný k žiadosti o vydanie
    kolaudačného rozhodnutia/.
    STN 75 6081 – „Žumpy na splaškové odpadové vody“
    STN 75 0905 – „Skúšky vodotesnosti vodárenských a kanalizačných nádrží“

Rudolf Pado   Reagovať

0

0

Re: ŽUMPA verzus SEPTIK

Pekný deň,chcem sa opýtať, idem stavať novostavbu rod. dom, ale v obci nie je zavedená kanalizácia. Rozhodujem sa medzi žumpou a ČOV. Susedia majú žumpy. Ja som viac naklonený k realizácii ČOV, ale potok, ktorý tečie cez obec je oddelený obecnou cestou od mojho pozemku.Je možnosť prevŕtať,prekopať sa popod cestu a vyviesť odpad z ČOV popod cestu do potoka? Alebo sú ČOV s výpusťou priamo do pody do podzemnej vody?
    Peter   Reagovať

0

0

Pekný deň,chcem sa opýtať, idem stavať novostavbu rod. dom, ale v obci nie je zavedená kanalizácia. Rozhodujem sa medzi žumpou a ČOV. Susedia majú žumpy. Ja som viac naklonený k realizácii ČOV, ale potok, ktorý tečie cez obec je oddelený obecnou cestou od mojho pozemku.Je možnosť prevŕtať,prekopať sa popod cestu a vyviesť odpad z ČOV popod cestu do potoka? Alebo sú ČOV s výpusťou priamo do pody do podzemnej vody? S pozdravom Peter.
    Peter   Reagovať

0

0

Re: Re: ŽUMPA verzus SEPTIK

Ak je tam potok(hoci aj za cestou), tak by som sa cudoval, keby ste to nevyuzili. Teda je to mozne. Zavolate na povodie daneho potoka plus Obecny urad. Ak nic ine, budete mat konkretne odpovede na Vas konkretny stav. Na COV potrebujete minimalne kolaudaciu, takze ich budete kontaktovat tak ci tak.
    Pavol Fábry   Reagovať

0

0

Čítam príspevky a musím dať za pravdu všetkým ktorý tvrdia, že hoci sa chcete správať ekologicky úrady urobia všetko preto aby ste to vzdali. Ja som práve dnes absolvovala sedenie na úrade životného prostredia, kde mi tak isto čističku vyhovorili. Momentálne som z toho dosť nešťastna, zvažujem septik ake povolenia budem potrebovať k tomu, vie mi niekto poradiť, nechce sa mi zmieriť , že budem musieť sústavne behať okolo žumpy, kanalyzácia v tej časti mesta tak skoro asi nebude, mesto na to nemá peniaze. Má niekto skúsenosť s vybavovaním septiku alebo to mám vzdať a zmieriť sa so žumpouˇ?
    gabriela   Reagovať

0

0

DOBRY DEN PRAJEM CHCEM NAPISAT TO AKO SI NEVIEM DAT RADY MOJ SUSED MI PRED DVERE DOMU PUšTA VYKALY ,BOLA SOM AJ NA MESTE žARNOVICA ALE NIč SA NEDEJE ODFOTILI A ODIšLI STALE čAKAME čO SA BUDE DIAT -NEDALEKO MAM STUDNU ,KTORA STALA NEMALE PENIAZE A NAVYšE ZAčALI VLHNUT MURI DOMU NA KTOROM JE INJEKTAž OPADAVA NAM STENA VšETA VODA Z VANE ,UMYVADLA A WC IDE ROVNO PRED DVERE ,BOLA SOM AJ NA žIVOTNOM čO DALEJ -BOHUžIAL MAM čAKAT -ALE DO KEDY ? SUSED DOSTAL ZACHVAT NAZVAL MA ZLODEJOM,UDAVAčOM A AJ P...,NEVIEM SI DAT RADY MAM DVE DETI KTORE BOLI HOSPITALIZOVANE Z HNAčKAMY A AJ PRI MNE BOLA POHOTOVOST STALE SU CHORE KAžDY DEN MUSIME KUPOVAT VODU NA PITIE A VARENIE A ZAčALI SA UNAS MNOžIT HLODAVCE.DAKUJEM ZA KAžDU DOBRU RADU
    VIERA MELIšOVA   Reagovať

0

0

Re: Re: ŽUMPA verzus SEPTIK

Ja mám podobný problem , ale s palenim bioodpadu a nasledneho dymu. ,, bojujem,, už tretí rok . Som udavačka , eštebáčka a celá dedina sa so mnou nebaví. Stratila som za tie roky všetky zábrany , hanbu , vypisujem , chodím na OÚ / aj keď za chrbtom ma ohováraju - aha už sa zasa ide sťažovať/.ˇUspech je veľmi malý.Najhoršie je , keď sa to dotkne detí, ktoré za nič nemôžu.A to je zároveň moja motivácie. Je veľmi ťažké v našej republike - aj keď máš zákon a právo na svojej strane ho aj vymôcť....
    Maria   Reagovať

0

0

Dobrý deň,
    pred dvomi rokmi sme riešili tento problém. Kúpili sme dom s nefunkčnou žumpou a chceli sme ju zrekonštruovať na septik. Žiaľ na úrade nás informovali, že v súčastnosti je možná realizácia žumpy, alebo ČOV. Tak sme museli žompu zasypať a máme ČOV. Náklady na ňu sú však vyššie ako na vynášanie žumpy. Čo je paradox a demotivujúce. Myslím, že By sa mali ľudia viac motivovať finančne, keď už nemajú cítenie s prírodou aby si dali ČOV, pretože je úplne bežné, že v súčasnosti sa do potokov vypúšťajú výkaly. Toto zistenie po nasťahovaní sa na dedinu mi vyrazilo dych!
    Lucia   Reagovať

0

0

TO je věčná diskuze. My třeba na chatě neměli téměř jinou možnost, než starý septik nahradit opět, pravidelně vyváženým septikem. Ano, mohli jsme přistoupit i k technicky náročnějšímu řešení - Kořenová ČOV, ale vzhledem k ceně chaty by šlo o větší sumu, než za kterou jsme objekt koupili. Nakonec tedy máme septik.
    Rejnok   Reagovať

0

0

Pravidla fóra

• Diskujte slušne a k téme
  • Neurážajte iných diskutérov
  • Nezaťažujte ich reklamou
  • Ak niečo predávate využite inzerciu.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií