BIO spotrebiteľ

Hloh obyčajný - tradičná bylina pre zdravé srdce

01.06.2012 08:38
Pri listovaní internetových stránok o bylinách som naďabila na množstvo účinkov tejto úžasnej byliny, ale ani jedna stránka sa nevenovala popisu bylín z pohľadu celostnej medicíny. Pokúsim sa teda vysvetliť ako táto medicína vníma túto bylinu.

Hloh obyčajný

Crataegus laevigata
Crataegi fructus seu flos et folium

Fakty

Hloh obecný
Hloh obyčajný
foto: archív CEA

Chuť: sladká, mierne horká, fádna
Povaha
: mierne teplá
Tropizmus
: srdce, osrdcovník

Dlhoročným sledovaním účinkov bylín na tisíckach pacientov boli ich vlastnosti zaznamenávané pomocou tzv. pentagramu do kategórií, ktoré náležali jednotlivým orgánom nášho tela a prostredníctvom nich sa vyjadrila ich kvalita.

Napríklad: srdce predstavuje element ohňa, prináleží mu chuť horká. Oheň je teplý až horúci. Horká chuť vznikne pôsobením intenzívneho ohňa a dodá jedlu spálenú horkú chuť. Farbou ohňa, srdca, je červená. Plody hlohu sú tiež červené. Takto asi by sa dali jednoducho vysvetliť vlastnosti podľa východnej medicíny. Pôsobením týchto vlastností na srdce, srdcový sval- obal srdca, bude bylina podporovať jeho činnosť, bude zrýchľovať obeh krvi ale zároveň aj ukľudňovať ducha, ktorý vraj sídli v srdci. Srdce, ktoré bije pomaly, s ťažkosťami, má aj ducha nekľudného. Prejaví sa to úzkosťou, strachom, bojazlivosťou a pod.


Účinky hlohu

Teda podľa tradičnej čínskej medicíny bude mať hloh tieto účinky:

 • dopĺňa srdečnú qi (alebo chi - životná energia)
 • dopĺňa a zrýchľuje krv
 • ukľudňuje ducha (tíši myseľ)

Keďže západná a východná medicína hovoria vlastne to isté, ale každá používa svoj jazyk, podľa západnej medicíny bude mať hloh tieto účinky:

 • kardiotonické
 • antisklerotické
 • hypotenzívne


Funkcie a indikácie

Hloh dopĺňa srdečnú qi v prípadoch, keď pacient pociťuje zovretie a tlak na srdci, pri tachykardii a bradykardii alebo dýchavičnosti spôsobenej námahou. Dopĺňa srdečnú qi, ale nespôsobuje stagnácie. Jeho účinky sú jemné a môže sa užívať dlhodobo.

  Hloh - liečivé sú kvety, listy aj plody
  Hloh - liečivé sú kvety, listy aj plody
  foto: archív CEA
 • Fádna chuť tejto byliny odblokováva vlhkosť. (Je to takzvaná tvorba vody v hrudnej dutine, akoby plávalo srdce na vode). Tá sa môže akumulovať v dôsledku nedostatočnosti srdečnej energie qi, ktorá vzniká v dôsledku nedostatočnosti yangu obličiek.
 • Tiež sa používa hloh na liečenie nedostatočnosti krvi a qi, ktorá vedie ku stagnácii krvi v hrudi sprevádzané angínou pectoris, búšením srdca, bolesťou za hrudnou kosťou... Keď je krv nedostatočná, nedostatočná je i srdečná qi a naopak.
 • V ľudovom liečiteľstve sa používa už niekoľko storočí. Na lekárske účely sa používajú kvety, plody aj listy. Najúčinnejšie sú kvety. Jedna moderná práca tvrdí: „V západnom lekárstve je teraz hloh považovaný za najvýznamnejšiu bylinu pre liečbu ischemickej choroby srdečnej a existuje veľa objektívnych podkladov podporujúcich toto tvrdenie. Zvyšuje silu sťahu myokardu, koronárny obeh krvi, znižuje nároky myokardu na kyslík, chráni myokard pred poškodením, má hypotenzívny účinok, zlepšuje variabilitu srdečného tepu, pôsobí proti arytmii.“
 • Kvety a listy lepšie dopĺňajú qi a stimulujú pohyb krvi. Plody zas viac dopĺňajú a rozhýbavajú krv a je možné ich spracovať na marmeládu, ovocné želé i alkoholické nápoje.

Rôzne druhy hlohu sú zapísané do liekopisov po celom svete. Plody sa zberajú od septembra do novembra. Hloh kvitne od mája do júna a vtedy sa zberajú kvety aj listy. Spomínal sa už v 17. st. v rukopisných poznámkach. V homeopatii sa používa od 19. st.

Účinné látky: triterpénkarbónové kyseliny, koronárne a obehové aminopuríny, saponín, hlohové farebné látky-flavonoidy, vitamíny C, B, pektíny.

Dávkovanie a príprava: vo forme odvaru 3-9 g, tinktúra 2-4 ml, tekutý extrakt 1-3 ml, práškový extrakt 2-3 g.

Kvalitné a dobre usušené plody sú celkom suché, celistvé a tmavočervené. Listy a kvety majú byť čo najviac celistvé, listy zelené a kvety biele až ružové.

Kontraindikácie: Nekombinovať s náprstníkom, pretože môže hloh ovplyvniť jeho pôsobenie.

Emočná príčina: Srdce a infarkt myokardu: „Obetovanie všetkej radosti srdca v prospech peňazí a postavenia.“


Máte otázky?

Máte otázky ohľadne hlohu alebo ochorení srdca? Rada Vám odpoviem (poradím) z pohľadu celostnej medicíny. Pýtajte sa pod článkom!


Hodnotenie: 80.6%, 59 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Lucia Bátkyovádiplomovaná všeobecná sestra. Vydatá, 3 deti. Desať rokov sa vzdeláva v oblasti zdravej výživy. Prevádzkuje web stránku: ČO VARIŤ? - Výživa ako prevencia pred chorobou.


Súvisiace články


Diskusia: Hloh obyčajný - tradičná bylina pre zdravé ...

  Re: Hloh obyčajný - tradičná bylina pre zdravé srdce

  pekny dobry den rad by som sa dozvedel ci ho mozem uzivat mam vysoky krvny tlat mal som modzgovu porasku a mam problem s erekciou dakujem vam
  vladimir horcin

  Re: Hloh obyčajný - tradičná bylina pre zdravé srdce

  Dobrý deň, rada by som sa opýtala, ako sa sušia plody a ako sa z nich robí čaj? Prosím o podrobné vysvetlenie, ďakujem pekne, krásny deň Vám prajem... Natália K.
  Natália

  Re: Hloh obyčajný - tradičná bylina pre zdravé srdce

  Dobry den chcela by som sa opytat s akymi rastlinami je hloh zamenitelny-/lepsie povedane s akymi inymi rastlinami je mozne si ho pomylit/.. mam ho na jednom mieste vyhliadnuty, ale nie som si ista ci je to hloh tak sa ho bojim nazbierat.. Dakujem
  jasna

  Re: Hloh obyčajný - tradičná bylina pre zdravé srdce

  Pekny den,som po 2 infarktoch, mam rozsirenu aortu a beriem tieto lieky: Anopiryn 100mg
  Concor 5mg
  Ramipril Aktivisti 2,5mg
  tak sa chcem opytat ci mozem uzivat caj s hlohu. Dakujem Stanislav
  Stanislav

  Re: Hloh obyčajný - tradičná bylina pre zdravé srdce

  Dobry den.Chcela by som sa opytat preco na krabicke hlohu je napisane sypana droga?mam problemy zo srdcom tachykardiu mozem ho uzivat? vopred Vam dakujem za odpoved s pozdravom Kolarcikova
  Dasa KolarcikovaČítať celú diskusiu k článku (8 príspevkov)   Pridať názor na článokNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií