BIO spotrebiteľ

Bioplasty – alternatíva pre čistejšiu prírodu

14.02.2017 06:00
Environmentálne zmýšľajúci študenti z Gymnázia M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom sa rozhodli skoncovať s nevedomosťou svojho okolia a šíriť informácie o bioplastoch. Zisťovali viac o tejto problematike a rozhodli sa takýto plast aj vyrobiť.

V dnešnej dobe sa používa nadmerné množstvo plastov. Takmer všetky obaly sú vyrobené z umelej hmoty, každý deň obchodmi na celom svete prejdú milióny ľudí neuvedomujúc si riziko používania tohto materiálu. Denne sa predajú tisícky igelitových tašiek, ktoré nie sú separované. Končia na skládkach alebo len tak pohodené v prírode, predstavujúc vážne nebezpečenstvo pre životné prostredie.

Plasty sú všade
Plasty sú všade foto: Daniela Bušová

Plasty z prírody zatiaľ nevymizli

O škodách spôsobených plastmi sme sa rozprávali s pánom Jánom Bušom, ktorý pôsobí v obci Dolné Srnie ako poslanec za životné prostredie a je tiež predsedom miestneho poľovníckeho združenia: "V prírode pribúdajú nežiaduce materiály a každý rok je ich viac, aj napriek pravidelným čistiacim brigádam." Vyjadril sa i o tom, že často sú vyhadzované zvyšky jedla , alebo nechcené  zvyšky zvierat, zabalené v plastových vreciach. Tieto sa potom stávajú potravou pre divo žijúce zvieratá. Spolu so zvyškami jedla zožerú aj umelú hmotu, ktorú nedokážu stráviť. To im môže spôsobiť vážne zdravotné problémy alebo úhyn. Pritom existujú miesta, kam takýto odpad patrí (kafilérie, kompostoviská a iné).

Reportéri okrem toho zistili, že v okolí ciest i lesných chodníkov sú množstvá nelegálnych skládok, ktoré robia problémy nielen poľovníkom, ale aj poľnohospodárom, keďže plastový odpad sa dostáva do pôdy. Z takýchto skládok sa môžu šíriť i rôzne choroby. Navyše nie sú veľmi estetické ani na pohľad.

Čísla sú alarmujúce

Priemerná spotreba plastových tašiek na osobu v Európe je 200 ročne. Na jedného Slováka pripadá 446 tašiek ročne, čo ukazuje, že Slovensko výrazne zaostáva za európskym štandardom. Slovenská vláda tomu chce zabrániť zákonom o spoplatnení igelitiek, ktorý by mal nadobudnúť platnosť v roku 2019. Ako alternatíva by mali byť zákazníkom ponúkané textilné tašky, ktorých životnosť je podstatne dlhšia, ako životnosť tých plastových. Prieskum, ktorý uskutočnili reportéri, však ukázal, že už teraz je takmer vo všetkých obchodoch od malých dedinských potravín, cez second handy až po supermarkety za igelitky účtovaný poplatok. Ich cena sa pohybuje od 5 do 50 centov. Papierové tašky stoja okolo 50 centov a textilné až od 1€ vyššie, takže je zrejmé, že ľudia budú používať veci vyrobené z plastu, dokiaľ tieto budú lacnejšie, než tie z iných materiálov.

V súvislosti so separáciou odpadu sa vedúci pobočky Lidl  pán Slavomír Husovský vyjadril, že odpadové hospodárstvo na Slovensku je už niekoľko rokov prínosom pre ich spoločnosť. "Obchodné reťazce majú zo zákona povinnosť separovať. Zatiaľ však nie je uzákonená povinnosť ponúkať tašky z biologicky rozložiteľného materiálu."

Bioplasty môžu byť riešením

Existuje mnoho druhov plastov a jedným z nich sú biologicky rozložiteľné plasty, vyrobené z prírodných materiálov, najčastejšie na báze škrobu alebo celulózy. Reportéri z gymnázia pátrali, ako vyrobiť takýto materiál a zistili, že jeho výroba nie je vôbec náročná a je možné pripraviť si ho aj doma z chemikálii, ktoré sa bežne nachádzajú v kuchyni. Výsledok je porovnateľný s bežnými plastmi. Je pravda, že ten nimi vyrobený bol nestabilný a pre použitie ako obalového materiálu by sa musela zlepšiť technológia výroby.

Počas malej ankety vo svojom okolí, prišli reportéri na fakt, že ľudia nepoznajú pojem biologicky rozložiteľné plasty a nevedia, v čom je ich výhoda. Nevedeli, že takýto materiál sa rozkladá v prírode oveľa kratšiu dobu, než klasický syntetický plast.

Plast vyrobený v školskom laboratóriu
Plast vyrobený v školskom laboratóriu foto: Daniela Bušová

Pri snahe dostať sa k ďalším informáciám, rozprávali sa i so zamestnancami kaviarní a supermarketov. Nikto z nich nevedel, čo to vlastne je, hoci takéto tašky a poháriky mali v ponuke. Tak sa reportéri stali šíriteľmi osvety, keďže mnohí z opýtaných prejavili vážny záujem o problematiku.

V súčasnosti sa separuje vo všetkých supermarketoch na Slovensku. Mladí reportéri však zisťovali, ako to je a bude s kompostovateľnými taškami v obchodných reťazcoch v okolí Nového Mesta nad Váhom. Tašky z biologicky rozložiteľných plastov objavili reportéri v ponuke len v dvoch z nich. V obchodoch Tesco a Kaufland. Ako im však potvrdili vedúci novomestských pobočiek obchodov Billa a Lidl, i v týchto sa pravdepodobne v blízkej budúcnosti začnú používať i ponúkať biologicky rozložiteľné tašky.

Bioplasty treba dostať do povedomia ľudí

Po týchto skúsenostiach sa gymnazisti  rozhodli vytvoriť brožúru, ktorá bude informovať o biologicky rozložiteľných plastoch.  Znova sa vybrali do obchodov, škôl a medzi kamarátov, kde ich rozdali. Rozhodli sa tak z toho dôvodu, aby ľudia vedeli, že i toto je jeden zo spôsobov, ako odbremeniť životné prostredie od odpadu.

Stretli sa s názormi, že kompostovateľné tašky sú nestabilné a rozpadajú sa takmer okamžite. Je pravda, že takéto materiály nie sú vhodné na dlhodobejšie odkladanie a aj pokus reportérov o rozloženie takéhoto plastu na vzduchu im to potvrdil. Preto by mali ľudia hľadať i iné alternatívy, ako si odniesť z obchodu svoj nákup. V každej dámskej, či pánskej kabelke môže byť jedna plátenná taška, ktorá im poslúži dlhšie, než na jedno použitie.

Zvyšky jedla v igelitoch
Zvyšky jedla v igelitoch foto: Daniela Bušová
bioplasty
Hodnotenie: 82.6%, 8 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Daniela Bušováje študentkou Gymnáziam M. R. Štefánika v NMnV. Pravidelne sa zapája do rôznych aktivít spojených s ochranou prírody a snaží sa o zviditeľnenie environmentálnych problémov. Svoje skúenosti a lásku k prirode odovzdáva i svojim spolužiakom a okoliu.

Diskusia: Bioplasty – alternatíva pre čistejšiu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  BIO magazín
  Magazín BIO spotrebiteľa  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií