BIO spotrebiteľ

Efektívny spôsob predpestovania priesad

05.04.2005 15:04
Efektívnosť pri predpestovaní priesad je veľmi dôležitá. Silné priesady potrebné pre zdravé rastliny nám pomáhaju vypestovať zakoreňovače GALAXY.

Účelom predpestovania zeleninových priesad je dosiahnuť skoré úrody. Ďalej umožniť pestovanie teplomilných druhov zeleniny aj v chladnejších lokalitách, kde by z priamej sejby zle dozrievali. Samozrejme aj umožniť pestovanie zelenín s dlhým vegetačným obdobím (zeler), umožniť získať z tej istej plochy pôdy v tom istom roku viac úrod (na poli aspoň dve, v rýchliarniach 4-5) a v neposlednej rade úsporu osiva. Nevýhodou je väčšia prácnosť a tým aj vyššie náklady.

Bežne, aby sme dosiahli silné priesady s bohato rozvinutou sústavou korienkov sa využíva rozsadzanie mladých rastliniek, vypestovaných z hustých výsevov do debničiek.
Tieto sa rozsádzajú v štádiu vytvorenia prvého pravého lístočka vo veľkosti „myšacieho úška“. Tým sa im zabezpečí väčší priestor, aby sa mohli rovnomerne a rýchlo vyvíjať. Pri rozsádzaní sa vyberú len najsilnejšie rastlinky, ktorým sa skráti hlavný korienok a tým sa podnieti tvorba bočných korienkov.
Nevýhodou rozsádzania je vysoká prácnosť a vysoké nároky na dôsledne vykonávanie tejto činnosti.

Priaznivé dôsledky rozsádzania na rýchly a zdravý vývoj zeleniny a výšku úrody sú natoľko výrazné, že tento spôsob predpestovania sa využíva aj v intenzívnom zeleninárstve.
V ekologickom systéme pestovania zeleniny sa rozsádzanie je prakticky nevyhnutná podmienka, nakoľko silná, zdravá a otužená priesada je prirodzene odolnejšia voči chorobám a škodcom bez „ochrany“ pomocou pesticídov.

Zníženie prácnosti, pri zachovaní všetkých ostatných výhod rozsádzania, vám umožní zakoreňovač GALAXY

Schéma rastu priesad
Schema, ktorá znázorňuje rast priesad v
prípade bežných zakoreňovačov a v
prípade zakoreňovačov GALAXY
so vzdušným zaštipovaním korienkov

Pri vývoji zakoreňovačov GALAXY som v maximálne možnej miere zohľadňoval princípy trvalej udržateľnosti, čo v praktickom vyjadrení znamená dlhodobú životnosť, 100 % recyklovateľnosť, maximálnu pohodu pre zdravý rast rastlín a minimálne náklady na prevádzku.s tým spojenú. Zakoreňovače GALAXY sú koncipované ako stavebnica umožňujúca vytvoriť si zakoreňovač podľa individualných potrieb a možnosti pestovateľa. Skladá sa z jednotlivých článkov tvaru písmena T, pospájaných do pásu, ktorý sa špirálovite obtočí okolo tvarovej podložky.

Zakoreňovače GALAXY sú vyrábané v troch veľkostiach:

 • Malé 30x30x60 mm
 • Stredné - 50x50x60 mm
 • Veľké 70x70x80 mm.Rastlinky paradajok
Rastlinky paradajok vysiatych v rovnakom čase.
(a) tzv, trhana priesada bez rozsádzania
(b) priesada pikírovaná ručne
(c) priesada vypestovana so zakoreňovačom

Samozrejme, že každý pestovateľ má svoju metódu predpestovania, a tým aj požadovanú veľkosť zakoreňovačov pre svoje rastlinky. Uvedený sortiment veľkosti umožňuje použitie zakoreňovačov GALAXY pre všetky druhy predpestovaných rastlín.,

Vybrať si tak môže každý podľa svojich predstáv a zaručene nebude sklamaný.

Nielen že sa znížia náklady v prepočte na jednu priesadu (minimálna životnosť zakoreňovačov GALAXY je 10 rokov), ale využitím nového postupu – tzv. vzdušného zaštipovania korienkov, je v zakoreňovačoch GALAXY možné vypestovať bez rozsádzania rastlinky s neuveriteľne bohatou sústavou korienkov.

Priesada paradajky
Priesada paradajky vypestovaná z výsevu do
debničky a pikírovaná do pôdneho balíčka
Priesada paradajky
Priesada paradajky vypestovaná z výsevu do
zakoreňovača GALAXY

Princíp je veľmi jednoduchý, prirodzený a hlavne spoľahlivo fungujúci. Z fyziológie rastlín je známe, že zaštipnutím vrcholu korienka dochádza k vytváraniu nových mladých bočných korienkov. Prakticky sa táto skutočnosť využíva pri presádzaní - pikírovaní mladých rastliniek s čím súvisia už hore uvádzané ťažkosti. Tento spôsob sa môže označiť aj ako ručné zaštipovanie korienkov. Aj keď je ľudská ruka najdokonalejší pracovný nástroj, predsa len v porovnaní s jemnou rastlinkou je to príliš hrubý nástroj a preto sa jemnému zaobchádzaniu musíme naučiť. Nie vždy sa však podarí presne to čo chceme a v prípade pikírovania na to doplácajú rastlinky.

Vzdušné zaštipovanie korienkov je jemnejšie pre rastlinku, jednoduchšie pre Vás. Stačí, ak zakoreňovač GALAXY uložíte na podložku z hustého pletiva, ktorá je uložená tak, aby pod ňou mohol voľne prúdiť vzduch a všetko ostatné je už zázrak prírody.

Po vyklíčení semienok, klíčny korienok postupne prerastá objemom pôdy v zakoreňovači, až sa dostane na jeho dno. V bežne používaných zakoreňovačoch sa korienok ohne a určitý čas sa otáča po dne zakoreňovača. Na škodu rastlinky i jej pestovateľa.

V prípade zakoreňovačov GALAXY, ktoré dno nemajú, prerastie tento korienok cez sieťku na podložke a na vzduchu jeho špička uschne. A v tom je ten vtip. Zaschnutím špičky korienka dochádza k tvorbe minimálne dvoch nových bočných korienkov, ktoré (tak ako pred nimi prvý klíčny) prerastú cez sieťku na podložke, dôjde k zaschnutiu ich špičky a tvorbe nových rozvetvení korienkov.

A tento dej sa neustále opakuje a opakuje a opakuje k všeobecnému prospechu rastlinky a našej spokojnosti, bez námahy a isto.

priesady uhoriek
Priesady uhoriek zo zakoreňovačoch GALAXY
(a) s využitím vzdušného zaštipovania korienkov
(b) bez využitia vzdušného zaštipovania korienkov.
sadenica melónu
Koreňový balíček sadenice vodového melónu.
Vďaka vzdušnému zaštipovaniu korienkov
je celý objem koreňového balíčka prerastený
bohatým systémom aktívnych korienkov.
 
zázraky prírody zakoreňovače priesady osevné postupy ekologické pestovanie pestovanie biopotravín
Hodnotenie: 86.8%, 35 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ing. Ján Šlinskýekologický pestovateľ zeleniny a propagátor systému AGROKRUH.

Súvisiace články


Diskusia: Efektívny spôsob predpestovania ...

  Zaujimalo by ma kde je mozne si tento zakorenovac zaobstarat. Dakujem.
  Katka

  Dobry den,
  tiez by ma zaujimalo, kde zohnat tieto zakorenovace? na nete som ich nenasla. Dakujem
  leela

  Re: Efektívny spôsob predpestovania priesad

  Dobrý deň, prosím, už sú dostať zakoreňovače GALAXY - a kde? Ďakujem.
  Júlia

  Re: Efektívny spôsob predpestovania priesad

  Zaujal ma spôsob pestovania sadeníc použitím zakoreňovačov Galaxy. Prosím o zaslanie informácie, kde je možné tieto zakúpiť? Mám záujem o zakúpenie cca 200 buniek v rozmeroch 5x5 cm.
  Jaroslava

  prave sme si precitali vsetko o priesadach DAKUJEME
  michaela vlhovaČítať celú diskusiu k článku (6 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Prírodna záhrada
Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií