BIO spotrebiteľ

22. marec - Svetový deň vody

21.03.2006 17:07
Témou tohto ročníka Svetového dňa vody je „Voda a kultúra“. Voda nie je len nevyhnutná pre život, ale má aj široký kultúrny rozmer – je inšpiráciou pre umelcov, predmetom vedeckého výskumu a je nepostrádateľným prvkom mnohých tradičných náboženských rituálov. Generálny tajomník OSN vyzýva: vážme si ju a chráňme ju.
Svetový deň vody
Svetový deň vody
80% našich tiel tvorí voda a dve tretiny povrchu Zeme sú pokryté vodou: voda je naša kultúra, náš život. Naše ekonomiky, ako aj každodenný život „stoja na vode“. S civilizačným rozvojom za ale zmenil prístup k vode – prestali sme ju vnímať ako niečo posvätné, ale stala sa bežným spotrebiteľským produktom.

Téma „Voda a kultúra“ Svetového dňa vody 2006 upozorňuje na fakt, že existuje toľko spôsobov vnímania, používania a oslavovania vody, koľko je kultúrnych tradícií vo svete. Ako posvätná, voda je základom mnohých náboženstiev a používa sa na rôzne rituály a oslavy. Fascinujúca a efemérna, voda bola po storočia inšpiráciou pre umelcov – v hudbe, maľbe, literatúra, filme – a stojí tiež v centre záujmu vedeckých výskumov.

Každý región na svete má iný spôsob uctievania vody, ale každý uznáva jej hodnotu, jej ústredné miesto v ľudskom živote. Kultúrne tradície, zvyky domorodého obyvateľstva a spoločenské hodnoty determinujú, ako ľudia vnímajú a hospodária s vodou v rôznych oblastiach na svete.

Bez ohľadu na jej význam a často aj posvätnú povahu sa vodou naďalej plytvá a znehodnocuje sa po celom svete, v mestách, aj na vidieku. 18% svetovej populácie nemá zabezpečený prístup k pitnej vode a 40% postráda základné možnosti hygieny. Každý deň zomrie v súvislosti s nedostatkom vody šesť tisíc ľudí, väčšinou detí.

„Apelujem na všetkých, aby si v tento Svetový deň vody uvedomili, aký význam má čistá voda pre kultúru, životné prostredie i hospodárstvo. Posilnime naše úsilie chrániť rieky, jazerá a ďalšie vodné zdroje. Musíme vodu rozdeľovať rovnomernejšie a zvýšiť efektivitu jej využívania, zvlášť v pôdohospodárstve. V rámci medzinárodných orgánov, vlád a miestnych úradov, rovnako ako naprieč spoločenstvami a kultúrami musíme vytrvale vyvíjať úsilie v realizácii našich cieľov“
.... píše sa v oficiálnom vyhlásení Generálneho tajomníka OSN k Svetovému dňu vody 2006.

Celý text ( .doc 158 kB )

Odkazy/Pozvánky

Hodnotenie: 75%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: 22. marec - Svetový deň ...

  trápny nároz

  Škoda že viac nepišete o tom, aky je Váš názor :-(
  Marián

  Nazor

  Dobry den,

  Klaudia skonstatovala fakt t.j. vyhlasenie generalneho tajomnika OSN.
  Svetovy den vody je iba okamih, 1/365 v roku. rovnako ako Svetovy den zivotneho prostredia, svetovy den mokradi, Den Zeme ... , tieto dni su tu viac kvoli mediam alebo zvyraznuju den v ktorom bol podpisany nejaky medzinarodny dokument (ktory je mnohokrat formalny a hodny tak na podlozenie kyvajuceho sa stola), ale je to jednoducho tak.

  Mne osobne vola na Den Zeme mnozstvo n ovinarou a pytaju sa ma "Aky je to premna den?". Kazdy rok im odpovedam rovnako: "Taky ako kazdy. Pride a odijde. Ja mam Den Zeme 365 dni v roku".

  Vyhlasenie generalneho tajomnika Vas moze nabudit alebo ... zivotne prostredie poklada za problem 1 % slovenskych obcanov. Aj tych, ktori nemaju vodovod, piju nekvalitnu vodu, ziju "na smetisku".

  Vahu kazdemu dnu, kazdej udalosti ... davaju konkretni ludia na konkretnych miestach svojimi konkretnymi cinmi. Heslo "Mysli globalne, konaj lokalne" nie je fraza ... je to sposob, ako sa mozeme rozhodnut zit.

  Rudolf PADO

  voda

  Ty si trápna
  Angelo

  hm kto vymyslel den vody?
  sdf

  povie mi dakto či ho to bavi
  prdČítať celú diskusiu k článku (17 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Voda v krajineNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií