BIO spotrebiteľ

Fairtrade systém vstupuje na Slovensko

02.04.2014 22:33 Zdroj: Tlačová správa, Bratislava, 2. Apríl 2014
Slovensko je ďalšou krajinou, v ktorej bude mať svoje zastúpenie systém Fairtrade - certifikácia výrobkov z rozvojových krajín, ktorá pestovateľom umožňuje uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok. Organizácia Fairtrade Česko a Slovensko sa zameria na servis slovenským obchodníkom, na podporu predaja a marketing známky FAIRTRADE.
Fairtrade Česko a Slovensko
Foto: Fairtrade Česko a Slovensko

Niekoľko rokov rokovaní so slovenskými mimovládnymi organizáciami a obchodnými partnermi tento rok vyústilo do rozšírenia pôsobnosti Fairtrade Česká republika na Slovensko.

Na Slovensku sa neustále zvyšuje záujem obchodníkov o zapojenie sa do predaja alebo spracovania výrobkov, ktoré sú obchodované v súlade s etickými štandardami Fairtrade. S tým je zároveň dôležité podporiť povedomie slovenských spotrebiteľov o Fairtrade.

Fairtrade Česká republika sa tak mení na Fairtrade Česko a Slovensko.

Fair trade pestovateľka pri zbere úrody
Pestovateľka v systéme Fair Trade foto: Oliver Scheel

Fairtrade je spôsob obchodu, vďaka ktorému pestovatelia a remeselníci dostávajú za svoju prácu takú výkupnú cenu, ktorá zodpovedá nákladom na výrobu a zaručuje im dôstojný život.

V rámci Fairtrade sa obchoduje väčšinou s produktami z rozvojových krajín (najbežnejšie Fair Trade produkty sú čaj, káva, čokoláda, alebo ovocie), kde sa nedodržuje pracovné právo a ľudia, často aj deti, tam pracujú na plantážach, či v továrňach v neľudských podmienkach.

„Priniesť zmenu v uvažovaní a rozhodovaní slovenského zákazníka a v jeho vzťahu k spravodlivému obchodu, nemôžeme tvoriť sami. Preto je dôležitá naša spolupráca a vzdelávanie verejnosti o význame Fairtrade,“ hovorí Allan Bussard, riaditeľ nadácie Integra, ktorá podporuje znevýhodnených ľudí v rozvojových krajinách prostredníctvom vzdelávania a ekonomického rozvoja.

„Mnoho ľudí na Slovensku známku Fairtrade nepozná. A mnohí si ju stále mýlia s charitou. Som presvedčený, že spoločným úsilím sa nám podarí, ako u zákazníkov, tak aj u obchodníkov, ukázať Fairtrade ako životaschopnú a férovú alternatívu vo svete globálneho obchodu,“ hovorí Juraj Hipš, riadiťeľ organizácie Živica, ktorá sa zaoberá vzdelávaním v oblasti udržateľnej spotreby.

Organizácia Fairtrade Česká republika, teraz Fairtrade Česko a Slovensko, je súčasťou medzinárodnej platformy Fairtrade International od roku 2009, avšak podporou „spravodlivého obchodu“ sa venuje už od roku 2004. V minulom roku sa jej členmi stali organizácie Živica a Integra, ktoré sa dlhodobo venujú podpore Fairtrade na Slovensku.

„Už dlho cítime, že naši slovenskí obchodní partneri potrebujú väčšiu podporu z našej strany. Rozšírením pôsobnosti na Slovensko s nimi budeme môcť lepšie a intenzívnejšie spolupracovať. V ďalšej fáze budeme tiež pracovať na tom, aby slovenskí spotrebitelia dostávali o Fairtrade viac informácií,“ tvrdí Tomáš Bilý, predseda Fairtrade Česko a Slovensko.

Fairtrade Česko a Slovensko

Fairtrade Česko a Slovensko zastupuje Fairtrade International (FI) v ČR a na Slovensku. Zaoberá sa marketingovou podporou certifikačnou značkou Fairtrade, podporu predaja fairtradových výrobkov a monitoruje český a slovenský trh s fairtradovými produktami - www.fairtrade-cesko-slovensko.sk

Veronika Bačová - kontakt pre médiá
Telefón: +420 737 266 685
E-mail: veronika.bacova@fairtrade-cesko.cz

Hana Chorváthová - riaditeľka
Telefón: +420 734 336 592
E-mail: h.chorvathova@fairtrade-cesko.cz

Fair trade produkty
Fair Trade produkty foto: Pablo Municio
Fair Trade produkty Fair Trade
Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Fairtrade systém vstupuje na ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Fair Trade
  Fair Trade - každým nákupom rozhodujeme o budúcej tvári sveta.
  Prispievame k jeho ničeniu, alebo spáse.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií