BIO spotrebiteľ

Neskorá jeseň – ideálny čas na sadenie cesnaku

20.11.2017 06:00
Ako a kedy sadiť cesnak? Na čo si dať pozor pri sadení cesnaku, a ako sa starať a vysadený cesnak.

Je naozaj len málo rastlín, ktoré sa používajú na také množstvo chorôb, ako práve cesnak. Táto cibuľová zelenina pochádza zo strednej Ázie a jeho liečivé účinky poznali už starí Egypťania.

Ako a kedy sadiť cesnak

Jesenný cesnak má väčšie struky ako cesnak zasadený na jar. Sadiť by sa mal v novembri, príp. v decembri.  Je to hlavne kvôli tomu, že ho už nenapadajú rôzne choroby. V zásade platí, že by ešte nemalo mrznúť a teplota pôdy by nemala byť vyššia ako 9 ° C.

Dôležitá je kvalitná sadba, najlepšie z nášho okolia, zakúpiť sa dá aj kvalitný český cesnak.  Ak si kúpime konzumný cesnak v obchode, nie je isté, aký kvalitný cesnak nám vyrastie. Väčšinou sa jedná o cesnak z dovozu, z Číny či Španielska. V našich podmienkach trpí chorobami alebo parazitmi.  V iných klimatických podmienkach sa zvyknú tiež často deformovať strúčiky.

Cesnak pripravený na sadenie
Cesnak pripravený na sadenie foto: Alena Pohorencová

Cesnak sadíme ako následnú plodinu po zbere, je teda plodinou 2. trate. Hnojiť môžeme na jar hnojom, prípadne kompostom alebo zeleným hnojením po zbere predplodiny.

Sadenie cesnaku

Cesnak nepotrebuje zvláštne stanovište, môže sa pestovať ako následná plodina po väčšine zeleniny, neodporúča sa sadiť ho po hrachu či zemiakoch. Tiež by sa nemala striedať na jednej ploche cibuľa s cesnakom.

Pred sadením môžeme cesnak namočiť na cca hodinu do vody, takto namočený cesnak je odolnejší proti vlnovníku podobne, ako keby sme ho morili v Sulke.

Cesnak sadíme do hĺbky asi 8 cm, najlepšie do mäkkej pôdy a následne zahrnieme.

Vzdialenosť riadkov býva 25 až 60 cm, jednotlivé struky sadíme 8 – 12 cm od seba. 

Sadenie cesnaku v jeseni
Sadenie cesnaku v jeseni foto: Alena Pohorencová

Ako sa starať a vysadený cesnak

Cesnak je zelenina, ktorá vyžaduje asi najmenej starostlivosti. Na jar stačí párkrát okopať a  koncom leta sa môžeme tešiť na zber.


Hodnotenie: 83%, 34 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Neskorá jeseň – ideálny čas na sadenie ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  BIO magazín
  Magazín BIO spotrebiteľa  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií