BIO spotrebiteľ

EKO štafeta – štafeta za lepší svet

26.07.2005 07:58
24. júla sa vo Viedni zahájili 5. ročník EKO štafety. EKO štafeta – podujatie na podporu férového obchodu, ochrany ovzdušia a ekologického poľnohospodárstva. Štafetový kolík je typický pre túto štafetu - plný batoh produktov nesúcich označenie “Fair Trade”.
EKO štafeta bola 24. júla 2005, odštartovaná vo Viedni. Počas 20 dní sa do nej zapojí 150 obcí z Klimatickej aliancie a tisíce účastníkov z celého Rakúska. Záver štafety bude 13. augusta v Lustenau na západnej hranici Rakúska. “Bežci” spolu prekonajú vzdialenosť 3 000 km. Okrem batôžka s produktmi férového obchodu so sebou ponesú Kroniku posolstiev, kde bude môcť každý zapísať svoje myšlienky, návrhy a želania pre lepší svet.

Pod slovom „beh” treba chápať spôsob premiestňovania priateľský životnému prostrediu – nie beh na čas. Vzdialenosť je možné prekonať chôdzou, na bicykli, kolieskových korčuliach, veslici, koni, špeciálnych vozidlách na koľajniciach a iných originálnych nemotorizovaných dopravných prostriedkoch. Pozvánka je určená všetkým, ktorí sú pripravení prekonať pár kilometrov férovým a športovým spôsobom a tak symbolicky prispieť k trvalo-udržateľnej budúcnosti.

Štafeta upriamuje pozornosť na vzájomnú súvislosť medzi odstránením chudoby a férovým obchodom. Propaguje produkty férového obchodu ako riešenie, ktoré producentom v rozvojových krajinách garantuje férovú cenu za ich produkty (káva, čaj, kakao, banány, pomaranče...), ktorá je nezávislá od svetových cien na trhu. Kúpou produktov s logom Fair Trade tak spotrebitelia priamo prispievajú k lepšiemu a spravodlivejšiemu svetu. Férový obchod je efektívny spôsob, ako odstrániť problémy chudoby.

Ďalším cieľom Ekoštafety je poukázať na spôsob, ako používať zdroje zodpovedne a chrániť ovzdušie. Snahou je zapojiť čo najviac obyvateľov v obciach a propagovať životný štýl priateľský k životnému prostrediu, sociálne spravodlivý a hlavne, ktorý umožní trvalo-udržateľnú budúcnosť.

Súvisice odkazy
Mapa, plán EKO štafety
Niekoľko fotiek "po štarte" z Viedne

Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Buďte prvý(á), kto mu dá hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: EKO štafeta – štafeta za lepší ...

  Bude niečo podobné aj u nás? Kedy sa u nás budú viac používať papierové obaly (také, ktoré sa ľahko rozložia).
  Hrozí ma predstava z plastových obalov, vždy si spomeniem na pesničku Ivana Mládka "zobali vrabce zobali, igelitové obaly".

  Krajší každý ďalší deň, veľa slnka nielen na oblohe praje Soňa
  Soňa   Reagovať
   
  0
   
  0

  Papier sa ľahšie rozkladá, ale... Pri výrobe papiera nedochádza k väčšiemu znečisteniu životného prostredia ako pri výrobe tých plastových obalov? Mám za to, že áno.
  Jozef   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Fair Trade
Fair Trade - každým nákupom rozhodujeme o budúcej tvári sveta.
Prispievame k jeho ničeniu, alebo spáse.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií